Dołącz do nas
Do góry

A kiedy już wyjdziemy z domu…

Przeżywamy obecnie bardzo dla wszystkich trudny czas pandemii, trudny z tak wielu powodów, że nie sposób o nich wszystkich tutaj napisać…

Coraz częściej powtarzamy sobie: A co będzie kiedy to się już skończy? Jak zmieniła nas rodziców i nasze dzieci ta kwarantanna? Czego nas nauczyła i jaką da Nam nauczkę na przyszłość? Co nas czeka jak ta lokomotywa zwana codziennością znowu nabierze rozpędu…

Codzienne informacje napływające zewsząd z kraju i świata generują całą falę różnych emocji, z którymi wcześniej nie musieliśmy się mierzyć na taką skalę i z taką intensywnością na co dzień.

Przydatna będzie refleksja, czy aby na pewno robię wszystko tak jak należy z moim dzieckiem, by przygotować go na wyjście z domu?!

„Usiądź i porozmawiaj”

Rozmawianie o sytuacji jaka spotkała nas wszystkich jest nieodzownym elementem na uspokojenie siebie i swoich dzieci. Nie udawaj przed dzieckiem, że wszystko jest OK. Mów szczerze i otwarcie jak jest i dlaczego musimy stosować się do wszystkich zaleceń i ograniczeń, a także co będzie po zakończeniu kwarantanny. Nie bój się swoich emocji. Dzieci nawet te malutkie czują i rozumieją więcej niż Ci się wydaje. Powtarzaj też dziecku, że kwarantanna jaką odbywa to nie kara, ale coś, co robi dla innych i siebie samego, pozwól mu też poczuć się odpowiedzialnie. Odpowiedzialność za siebie i za bliskich to pierwsza nauka, którą powinniśmy wyciągnąć z koronawirusa.

„Chodź się przytul!”

Nie od dziś wiadomo, że „przytulaski” są dobre na wszystko. 😊 Sytuacja, w której możemy się wtulić i usłyszeć od kogoś „wszystko będzie dobrze” to towar bardzo pożądany w obecnej chwili zarówno dla Ciebie jak i Twoich dzieci.

„Ustalaj nowe zasady”

Planowanie powrotu do normalności zacznijcie małymi kroczkami, żeby się nie narażać i zbyt szybko nie zachłysnąć. Przed nami nowe obostrzenia, a z pozoru normalne czynność od dziś zmienią się nie do poznania. Przygotowuj dziecko na powrót do przedszkola przypominaj o zasadach dokładnego mycia rąk, nie dotykania paluszkami twarzy i okolic oczu. Zrób zawody w „kichaniu w łokieć” 😉 by przypomnieć, że te same zasady obowiązują zawsze w domu i w przedszkolu … nie tylko w czasie epidemii! Najlepsza nauka przekazywana w formie zabawy pomoże dzieciom łatwiej przygotować je do tego co czeka za drzwiami domu.

„Zamaskowani”

Kto powiedział, że maseczka musi być biała i ma kojarzyć się ze szpitalem?! Obowiązek zasłaniania twarzy będzie kryterium do wyjścia w miejsce publiczne już niedługo i może pozostać z nami dłuższy czas. Zadbaj więc np. o maseczkę dopasowaną do twarzy dziecka. Maseczka taka powinna być bezpieczna, a przede wszystkim praktyczna i wygodna. Róbcie próby przed lustrem jak powinno się ją zakładać i zdejmować. Wytłumacz jak ważne jest to by nos i usta były zawsze zasłonięte i że nie wolno dotykać twarzy.

„Żel jest O.K.”

Obecna pandemia przypomniała o istnieniu produktu, który zawsze powinien być w zasięgu rąk zarówno rodziców jak i dzieci. Żel antybakteryjny!

Małe dzieci bawiące się często na placach zabaw, dotykające różnych powierzchni powinny mieć dezynfekowane dłonie o ile nie ma możliwości umycia ich wodą nawet kilka razy dziennie. Starsze dzieciaki dobrze, by miały go przy sobie w plecaku, by mogły szybko spryskać dłonie jak tylko chcą sięgnąć po kanapkę. Żel antybakteryjny powinien trafić do większości schowków i podłokietników samochodowych, bo o ile po wejściu do domu myjemy ręce to po wejściu do auta często już nie…

 

Wkrótce galerie handlowe mniejsze i te większe otworzą swoje obrotowe drzwi zapraszając nas na zakupy czy do kina lub do restauracji – pamiętajmy o bezpiecznych zasadach.

Nie udawajmy, że wirus nagle zniknął na zawsze!

Dzieci nie przestaną rosnąć tak więc co i rusz potrzebujemy nowych ubrań by po okresie kwarantanny nasze pociechy nie wróciły do przedszkoli czy szkół w za ciasnych koszulkach czy przykrótkich spodniach – niektórych zakupów nie możemy odkładać.

Sklepy wprowadzają szereg udogodnień dzięki, którym w bezpieczny i szybki sposób zrobimy zakupy. Wizyta z dzieckiem w sklepie czasem jest konieczna by dopasować zmienną rozmiarówkę, wtedy wybieraj te mniejsze lokalne sklepy – dzięki temu będziesz czuł się bezpiecznej. Pamiętaj też, że jak zweryfikujesz już rozmiary i ofertę warto robić zakupy online. To bezpieczniejsza forma i wygodniejsza bo z pozycji własnego fotela.

Pamiętaj też, aby dokonywać świadomych wyborów #wspierampolskiemarki dla dobra nas wszystkich ucząc też dzieci lojalności wobec własnego kraju. Bo nikt nie powiedział, że pandemia nie uczy patriotyzmu!

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.