Dołącz do nas
Do góry

Bilans zdrowia dziecka – o czym warto pamiętać?

Bilans zdrowia dzieci i młodzieży to obowiązkowe badania profilaktyczne, które wykonuje się odpowiednio w 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia. Wizyty lekarskie odbywają się w poradni dzieci zdrowych i najczęściej przeprowadza je lekarz pediatra, niekiedy przy współpracy ze specjalistami: neurologami, ortopedami, okulistami czy stomatologami. Podczas kontroli stanu zdrowia naszej pociechy ocenie podlega ogólne samopoczucie Pacjenta oraz jego rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny.

Noworodek swój pierwszy zerowy bilans odbywa tuż po przyjściu na świat. Jednym z najważniejszych jego punktów jest ocena w skali Apgar. Ponad to w czasie analizy sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna maluszka oraz eliminowane są różne czynniki związane z przebiegiem ciąży mające wpływ na dalsze funkcjonowanie młodego człowieka.

Badania okresowe wyróżniają metody sprawdzania prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego dziecka adekwatne do jego wieku.

Z własnego doświadczenia wiem, że rodzice przestrzegają terminów bilansów dzieci do trzeciego roku ich życia. Bilanse czterolatków i nastolatków zdążają się sporadycznie, a należy pamiętać, że tylko wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na szybkie podjęcie leczenia i wyeliminowanie bądź znaczne złagodzenie skutków choroby.

W śród najmłodszych pacjentów ocenie podlegają umiejętności merytoryczne weryfikowane podczas zabawy klockami. Wykrycie ewentualnych wad postawy oraz określenie prawidłowego rozwoju fizycznego następuję na podstawie kontroli sylwetki i wykonaniu kilku prostych ćwiczeń.  Utrzymanie dłuższego kontaktu wzrokowego z dzieckiem oraz jego reakcja na nasz uśmiech świadczy o wzorowej adaptacji społecznej niespełna dwulatka. Łatwość w naśladowaniu odgłosów zwierząt oraz sprawne wskazywanie i nazywanie obrazków dowodzi o prawidłowym rozwoju psychicznym badanego. U chłopców bardzo ważne jest obserwowanie czy jądra zstąpiły do moszny.

Drogi Rodzicu, w chwili umawiania terminu bilansu należy powiadomić recepcję kliniki o celu waszej konsultacji. Trwa ona nieco dłużej niż zwykła wizyta. Istotne jest, aby analizy rozwoju dziecka dokonywać, kiedy jest zdrowe. W trosce o komfortowy przebieg badania warto pamiętać o nawodnieniu i nakarmieniu pociechy.

Mamo, Tato- podczas rozmowy ze specjalistą nie bój się zadawać nurtujących Cię pytań. Zadaniem doktora jest rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości i wytłumaczyć, co należy robić, by kilkulatek rósł właściwie. Dla Waszego dobra najlepiej jest, gdy kolejne badania przeprowadza ten sam lekarz, który zna Was i sprawuje nad Wami opiekę. W trakcie wykonywania bilansu niezbędna jest książeczka zdrowia dziecka. Przydatne mogą okazać się też wszystkie dokumenty i zaświadczenia związane z jego stanem zdrowia. Dokumentacja medyczna jest szczególnie ważna, gdy wyjeżdżacie spoza miejsca zamieszkania.

Rodzicu, jeśli pediatra zwraca szczególną uwagę na coś, co go niepokoi i wystawia skierowanie do specjalisty, nie bagatelizuj tego! Jak najszybciej udaj się do wskazanego terapeuty.

Nie zaniedbujcie bilansów zdrowia swoich pociech, nawet jeśli uważacie że są zdrowe. Tylko początkowe wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szansę na zahamowanie choroby lub jej całkowite wyleczenie.

Agnieszka Ziółkowska – Pielęgniarka i koordynator gabinetu zabiegowego w Vertimed +. Ściśle współpracuje z lekarzami POZ, pediatrą oraz specjalistami tak, aby kompleksowo i na najwyższym poziomie zajmować się Pacjentami.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Bajkowy Dzień Dziecka!

  Kto nie lubi oglądać bajek ? Chyba nie ma takich osób.😉 Bajki, które oglądaliśmy kiedyś w dwudziestominutowej Wieczorynce tuż przed snem,...

  Akademia 5.10.15.27/05/2020
 • Klocki – idealny prezent na Dzień Dziecka

  Nie ma nic bardziej rozwijającego małe dziecięce rączki niż klocki. To one uczą koncentracji, wzmacniają koordynację ruchową i wspierają rozwój logicznego...

  Akademia 5.10.15.25/05/2020
 • Mamo, możesz być nieperfekcyjna!

  Dzień Matki – święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Początki święta wszystkich mam sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian....

  Akademia 5.10.15.22/05/2020
 • Rowerek biegowy to nic trudnego!

  Cieplejsza pogoda i coraz przyjemniejsza wiosenna aura sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Rower to doskonała forma spędzania wspólnie czasu. Kiedy jest...

  Akademia 5.10.15.20/05/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.