Ciąża w czasie pandemii

Ciąża w czasie pandemii – plusy i minusy

W czasie pandemii dostęp do pomocy lekarskiej jest znacznie utrudniony. Odczuwają to wszyscy pacjenci, którzy nagle stają przed koniecznością skonsultowania się z lekarzem specjalistą. Seniorzy, kobiety w ciąży i mamy małych dzieci szczególnie obawiają się kontaktu bezpośredniego i unikają go, jeśli tylko jest to możliwe. Jak korzystać z opieki medycznej, aby czas pandemii nie odebrał radości z oczekiwania na dziecko czy bycia świeżo upieczoną mamą?

Jak pokazują doświadczenia pacjentek korzystających z opieki medycznej specjalistów przychodni eDoktor24.pl, dostęp do świadczeń zdrowotnych w trakcie oczekiwania na dziecko i zaraz po urodzeniu jest im zapewniony. Jest tylko (lub aż) znacznie mniej komfortowy. To dlatego pacjentki jeśli tylko mogą, wybierają dostęp do zdalnego KTG, szkoły rodzenia online i teleporady u lekarza prowadzącego. Również lekarze uczą się nowego stylu opieki. Zespoły medyczne pracują często w bardzo okrojonym składzie. Specjaliści są zmuszeni pracować tak, aby optymalnie wykorzystać każdą minutę w gabinecie czy na dyżurze.

Telekonsultacja wyników badań

Kobiety w ciąży mogą teraz liczyć na to, że lekarz prowadzący skontaktuje się z nimi telefonicznie gdy tylko otrzyma ich wyniki badań. To dla wielu mam znaczne ułatwienie, szczególnie, gdy odczuwają towarzyszące początkom ciąży dolegliwości lub gdy oczekują kolejnego dziecka. Minusem jest to, że często konsultacje odbywają się w tzw. międzyczasie, pomiędzy pacjentkami w gabinecie. Trudno taką konsultację zaplanować i przygotować się na nią za pierwszym razem. Na kolejne już możesz być gotowa.

O czym pamiętać?

Najważniejsze, to miej przygotowaną kartkę i coś do pisania. Dobrze, jeśli wcześniej zapiszesz ewentualne pytania jakie masz do lekarza. Na pewno usłyszysz podczas teleporady nowe informacje, które wzbudzą kolejne pytania, mogą Cię zaskoczyć. Łatwo wtedy zapomnieć o czymś, co wydawało się jeszcze przed konsultacją oczywiste. W trakcie rozmowy z lekarzem warto na bieżąco wszystko notować. Jeśli jest w domu Twój partner, włącz go do rozmowy. Podczas epidemii nie zawsze możecie razem pójść do gabinetu lekarskiego, podczas konsultacji zdalnej możesz liczyć również na jego uważność.

Domowe KTG

Są uwarunkowania medyczne, które wykluczają zdalne monitorowanie ciąży, niemniej w wielu przypadkach, a szczególnie czasie wzmożonego zagrożenia zarażeniem się wirusem, wykonywanie badania KTG w domu jest wręcz zalecane przez lekarzy. Najlepiej, jeśli takie urządzenie otrzymasz od swojego lekarza, jednak nie jest to jedyna droga. Możesz sama wypożyczyć urządzenie, a wykonane wyniki udostępnić do wglądu swojemu lekarzowi.

O czym pamiętać?

Najważniejsze – nie rób tego „na własną rękę”. Bardzo ważne jest, abyś dobrze przeanalizowała wszystkie parametry, które dopuszczają możliwość wykonywania badania KTG w domu. Zanim wypożyczysz urządzenie, lekarz lub położna przeprowadzi z Tobą wywiad, dzięki któremu dowiesz się, czy monitorowanie zdalne Twojej ciąży jest możliwe. Jeśli tak, po każdym wykonanym w domu badaniu otrzymasz wynik wprost na swoje konto pacjenta. Możesz też uzyskać dostęp do telefonicznej, całodobowej opieki położniczej. Jeśli nie zrozumiesz opisu badania, albo zaniepokoją Cię jakieś niecodzienne objawy, nie czekaj. Szczególnie teraz nie powinnaś długo pozostawać w niepewności, a profesjonalne centra telemedyczne oferują dostęp do konsultacji z położną natychmiast, 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Szczególnie w ostatniej fazie ciąży, nie jest konieczne abyś spędzała niepotrzebnie długie godziny w poczekalni. Przygotuj sobie torbę do szpitala i spokojnie wykonuj badania w domu. Położna poinformuje Cię kiedy nadejdzie właściwy czas.

Specjalistyczna opieka online po porodzie

Najprawdopodobniej nie spędzisz zbyt wiele czasu w szpitalu, a informacje jakie przekaże Ci personel ograniczą się do tych podstawowych i najważniejszych. Dla Waszego bezpieczeństwa. Gdy jest to Wasze pierwsze dziecko, dobrze mieć specjalistów pod ręką. Jeśli masz swoją położną, dobrze abyś pozostała z nią w kontakcie, na tyle ile to możliwe. Jednak również położne są narażone na zakażenie i zdarzają się sytuacje, w których całe oddziały są zamykane, a zespoły muszą przejść kwarantannę, aby móc wrócić bezpiecznie do pracy. Warto mieć wtedy kontakt telefoniczny lub online ze specjalistą. Możesz umówić się na wideokonsultację, podczas której położna pokaże Ci np. jak wykąpać noworodka. Jeśli obawiasz się, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, możesz umówić się na konsultację audio-wideo lub telefoniczną z fizjoterapeutą.

O czym pamiętać?

A może o kim? Pamiętaj teraz o sobie! Jeśli sama źle czujesz się po porodzie, jesteś przemęczona, odpowiedzialność Cię przytłacza, pamiętaj, że to naturalne. Ciąża to zawsze wielki wysiłek dla organizmu kobiety, a po porodzie pojawiają się często nowe wyzwania i trudy. Zadbaj o swoje samopoczucie, a obydwoje na tym skorzystacie. Znajdź chwilę gdy dziecko śpi, poproś partnera o pół godzinki wolnego i porozmawiaj ze specjalistą. Psycholog da Ci w tym czasie wsparcie, poradzi jak odzyskać wewnętrzny spokój, jak wykorzystać każdą chwilę na regenerację, jak zmienić nawyki, a gdy będziesz tego potrzebować, zarekomenduje spotkania regularne albo podjęcie kroków ku leczeniu.

e-wizyta u pediatry

Jeśli powoli już zapominasz o porodzie i nauczyliście się „obsługi” swojego maleństwa… za chwilę zacznie się czas regularnych wizyt u pediatry. Część z nich musicie odbyć osobiście. Są związane z badaniem prawidłowego rozwoju, wzrostu dziecka oraz szczepieniami – te wymagają kontaktu bezpośredniego. Jeśli jednak masz inne wątpliwości, zawsze możesz także skontaktować się ze specjalistą online lub przez telefon.

O czym pamiętać?

Wszyscy chcielibyśmy, aby czas bezpiecznego stania w kolejce do gabinetu bez maski na twarzy znowu powrócił… 🙂 O czym jednak powinniśmy pamiętać gdy wszystko znowu będzie jak dawniej? Na pewno o dbaniu o higienę, odpowiedzialności za budowanie odporności na co dzień poprzez odpoczynek, aktywność, dbanie o bliskie relacje przy zdrowym jedzeniu. Zapamiętajmy też o tym jak optymalnie wykorzystać informacje medyczne w internecie i narzędzia komunikacji, telemedycyny do codziennego monitorowania zdrowia.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły