Ciekawe zabawy i gry w podróży z dziećmi

Wymarzony urlop, wakacje, rodzinny wyjazd. Wydać by się mogło, że to w końcu czas na odpoczynek. Mając pod swoją opieką małe dzieci, z reguły decydujemy się na podróż samochodem osobowym – to po prostu wygodniejsze niż jazda pociągami czy samolotami. I chociaż rzeczywiście odchodzi nam wiele problemów, nadal podróż może być nużąca i długa, nie tylko dla nas, ale też dla dzieci.

Zmęczone i znudzone maluchy nie zwiastują przyjemnej podróży. Jak zadbać o to, by dziecko w podróży było spokojne, radosne i nie odczuwało jej trudów?

Zabawy dla dzieci, które uczynią podróż ciekawą

Małe dzieci mają zdecydowanie inne potrzeby niż dorośli i należy sobie z tego zdawać sprawę. Często na pierwszym miejscu zamiast jedzenia, picia lub odpoczynku, znajduje się po prostu zabawa. I nie ma w tym nic dziwnego – na poważniejsze zajęcia jeszcze przyjdzie w ich życiu czas. Należy pamiętać, że zabawy dla dzieci to nie tylko forma rozrywki, ale także rozwoju na wielu płaszczyznach. Sprawdź, jakie zabawy z dziećmi możesz wykorzystać podczas jazdy samochodem, by zabić nudę, rozbawić malucha i po prostu dobrze spędzić całą podróż.

Rzeczy na jedną literę

Rzeczy na jedną literę to bardzo prosta zabawa, w którą można zaangażować dziecko nawet w wieku 2-3 lat. Przede wszystkim – nie musi się nigdy kończyć, bo polega na… kreatywności. I ją właśnie kształtuje! Jeśli szukasz gry na nudę, która nie tylko zajmie dziecko, ale też zmusi je do myślenia, rzeczy na jedną literę są idealnym rozwiązaniem. Jak łatwo się domyślić na podstawie nazwy, gra polega na wymienianiu jak największej liczby słów, rzeczy zaczynających się na jedną literę. Na początku jedna z grających osób recytuje w myślach alfabet, a inna mówi stop. Wskazana litera będzie obowiązywała podczas danej rundy. Ustalamy sobie limit czasowy na każde słowo – jeśli przerwa będzie zbyt duża, bo nie mamy już pomysłu, odpadamy.

Gry na nudę – zgadywanki

Fajne zabawy mogą wynikać także z prób odczytania myśli drugiej osoby. Gry podróżne powinny zajmować umysł, by dziecko nie skupiało się na długim czasie jazdy. Doskonałymi zabawami będą więc zgadywanki. Tutaj mamy sporą dowolność. Przykładowo, dziecko może patrzyć się przez okno i zapamiętać jakiś obiekt lub przedmiot, który zauważył. Zadajesz mu pytania, na które pociecha może odpowiedzieć tak albo nie. Śmiechu co nie miara, zwłaszcza biorąc pod uwagę kreatywność niektórych dzieciaków. Możecie zmodyfikować to pod kątem popularnej zabawy dla dzieci – moje oczy widzą. Jedna osoba po prostu opisuje przedmiot, np. jego kolor lub kształt, a reszta zgaduje o czym on myśli.

Zabawy z dziećmi na kreatywność – odszyfruj tablicę, co widać na literkę i co byś wolał

Co widzimy, gdy jedziemy samochodem? Oczywiście krajobrazy, ale też inne samochody i ich… tablice rejestracyjne. To generuje dużo pomysłów na gry. Jazda samochodem wiąże się z koniecznością przetrwania wielu godzin na drodze i świetnym pomysłem jest odszyfrowywanie tablic rejestracyjnych. Wskaż tablicę samochodu jadącego przed Wami lub za @amiWami, a następnie spytaj dziecko co oznaczają poszczególne litery w symbolu. Możesz także spytać, dlaczego są tam umieszczone takie liczby a nie inne. To kolejna zabawa dla dzieci pobudzająca ich kreatywność.

Świetnym sposobem na nudę będzie także spytanie, co widzą dzieciaki na daną literkę. Ta zabawa jest nieco podobna do rzeczy na jedną literę, ale tutaj dochodzi nam element obserwacji otoczenia. Gry podróżne pobudzające kreatywność uzupełnia nam zabawa w “co byś wolał”. Zadajemy takie pytanie naszemu maluchowi z dwoma dość abstrakcyjnymi wyborami, na przykład: zamiast koszulki wolałbyś nosić spodnie czy skarpetki? Poproś, by dziecko to uargumentowało! Świetna zabawa i kupa śmiechu gwarantowana.

Rymowanki i wierszyki

Fajne zabawy podróżne to także te oparte na słowach. Mocno rozwijają zdolności językowe dziecka, a przy okazji świetnie się ono bawi. Na pierwszy rzut idzie zabawa w rymowanki, która doskonale sprawdza się zarówno w dwie osoby, jak i w większym gronie. Zaczynasz mówiąc jedno słowo, do którego dziecko ma znaleźć rym. Następnie Ty szukasz do tego podanego przez dziecko. Kto nie da rady zrymować – traci punkt i zaczynamy kolejną rundę.

Możecie także pobudzić swoją kreatywność próbując recytować łamiące języki wierszyki. “Król Karol podarował królowej Karolinie korale koloru koralowego” czy “Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć” pozwolą nam się uśmiać i nauczyć poprawnej wymowy. Zabawy dla dzieci nie muszą być wtórne i powtarzalne – wszystko zależy od twojej kreatywności!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły