Co można jeść karmiąc piersią – dieta matki karmiącej

Co można jeść karmiąc piersią? Dieta matki karmiącej

Nie tylko ciąża jest czasem dużego obciążenia dla organizmu matki. Gdy zaczyna się laktacja, czyli produkcja pokarmu, matka musi zadbać o odpowiednie żywienie. Dieta karmiącej mamy w pierwszym miesiącu i w czasie późniejszym musi dostarczać przede wszystkim odpowiednią liczbę kalorii, aby niemowlę mogło się prawidłowo rozwijać. Wiele kobiet zastanawia się, co można jeść przy karmieniu piersią, by zachować zdrowie i jednocześnie zapewnić maluchowi odpowiednio kaloryczny pokarm. Istnieją pewne zasady, którymi powinnaś się kierować, ale najważniejsze jest to, by posiłki Ci po prostu smakowały. Laktacja i karmienie to trudny, wymagający okres w życiu, dlatego dieta mamy karmiącej nie powinna być zbyt rygorystyczna. Sprawdź, co jeść podczas karmienia.

Co jeść podczas karmienia piersią?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „co jeść, karmiąc piersią?”. Kluczem jest różnorodność spożywanych posiłków, jak również ich odpowiednie wartości odżywcze. Jak twierdzą lekarze, dieta matki karmiącej powinna opierać się na kaszach, płatkach owsianych, kanapkach z pełnoziarnistego pieczywa czy owsiankach z otrębami pszennymi. Spora ilość tego typu produktów zapewni węglowodany złożone, które powinna zawierać dieta matki karmiącej w pierwszym miesiącu. Dieta powinna również zawierać więcej nabiału, o ile u niemowlaka lekarze nie stwierdzili alergii na mleko krowie. Zadbaj o swoją dietę podczas karmienia piersią, spożywając dużo kefirów, maślanek, twarogu i jogurtów.

Pamiętaj też o kwasach tłuszczowych. Dieta kobiety karmiącej powinna zawierać tłuszcze roślinne, czyli oliwę z oliwek czy olej rzepakowy. Warto spróbować także tabletek z tranem lub jeść więcej tłustych ryb morskich – dostarczają kwas dokozaheksaenowy. Dieta przy karmieniu piersią musi też uwzględniać warzywa oraz owoce – są świetnymi przeciwutleniaczami i mają dużo witamin. Smażenie, gotowanie czy duszenie warzyw redukuje ich wartości odżywcze, więc jeśli to możliwe, dieta dla karmiącej powinna składać się także z surowych warzyw.

Czego nie można jeść, karmiąc piersią?

Często pada także ważne pytanie o zakazy żywieniowe – czego nie można jeść, karmiąc piersią? Warto jednak na wstępie powiedzieć, jak nie jeść – rzadko i nieregularnie. W diecie matki karmiącej występują podobne zasady jak w przypadku zdrowej diety. Kobieta karmiąca piersią powinna spożywać każdego dnia 5 zbilansowanych posiłków, a największym z nich powinien być obiad i pierwsze śniadanie. Na nic jednak regularność, jeśli matka będzie jadła nieodpowiednie dla siebie i maluszka produkty. Co może jeść matka karmiąca?

Na pewno nie wysokoprzetworzone produkty z dodatkiem konserwantów. Dieta karmiącej powinna wykluczyć także dania smażone i mocno doprawiane.

Karmienie piersią – co jeszcze można jeść?

Wiele mam poszukuje informacji na temat swojej diety i zastanawia się, co jeszcze jeść, gdy się karmi piersią. Nacisk należy położyć także na produkty spożywcze obfitujące w żelazo. Warto wiedzieć, że mama karmiąca narażona jest na niedobory tego składnika podczas produkcji pokarmu. Dieta matki karmiącej piersią szczególnie w pierwszym miesiącu, ale również później, powinna obfitować w produkty zasobne w żelazo. Wśród nich wymienić należy propozycje zawierające łatwo przyswajalne żelazo hemowe, takie jak czerwone mięso, ryby oraz jaja. Dodatkowym źródłem żelaza w diecie jest żelazo niehemowe, które przyswaja się nieco wolniej, jednak również stanowi ważne źródło tego składnika. Znajdziesz je w orzechach, kaszach oraz warzywach strączkowych. Czego nie powinna jednak jeść matka karmiąca wraz z produktami bogatymi w żelazo? Zrezygnuj z popijania takich posiłków herbatą, która utrudnia wchłanianie tego pierwiastka. Na gorący napar możesz pozwolić sobie około 2 godziny po spożytym posiłku.

Co dodatkowo jeść przy karmieniu piersią, aby poprawić wchłanianie żelaza? Postaw na produkty bogate w witaminę C, która poprawia jego przyswajanie przez organizm. Warto więc komponować jadłospis matki karmiącej w pierwszym miesiącu oraz później z warzywami, takimi jak papryka, natka pietruszki, brokuły, czy szpinak. W miarę możliwości produkty te warto jadać na surowo.

Karmiąca matka – co może jeść i pić?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, co powinna jeść matka karmiąca, zapominając jednak o piciu, które jest równie ważne. Dieta kobiety karmiącej musi zawierać duże ilości wody – najlepiej średniomineralizowanej. Dozwolone z umiarem są też soki owocowe, słabe herbaty i napary ziołowe oraz mleko. Optymalna dzienna ilość płynów to przynajmniej 2 litry.

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czego nie wolno jeść i pić karmiąc piersią. Zrezygnuj z alkoholu, napojów gazowanych i energetyków. Warto także zredukować ilość mocnej kawy i herbaty w swoim jadłospisie. Wszystkie te napoje odwadniają organizm. Jeśli jednak uwielbiasz kawę i nie chcesz całkowicie z niej rezygnować, możesz pozwolić sobie na filiżankę na kilka godzin przed kolejnym karmieniem. Stężenie kofeiny obniży się.

Karmienie piersią – co jeść, a czego nie jeść? Podsumowanie

Dylematy, co można jeść przy karmieniu piersią noworodka, od lat towarzyszą każdej mamie. Tymczasem dieta matki karmiącej piersią wymaga zastosowania kilku prostych zasad, a zastanawianie się czego spożywać nie wolno nie jest do końca zasadne. Na ten etap w życiu lepiej spojrzeć z perspektywy, co wolno jeść, karmiąc piersią, a szybko przekonasz się, że możliwości jest naprawdę wiele. Podczas karmienia należy obserwować objawy towarzyszące dziecku, ale również własne samopoczucie. Jeśli ciężko odnaleźć Ci się w tym temacie, warto zapytać dietetyka i lekarza pediatrę, co można jeść, karmiąc piersią noworodka, którzy spojrzą indywidualnie na Twój przypadek.

Zadbaj też o zakup potrzebnych akcesoriów. Ściąganie pełnowartościowego pokarmu znacznie ułatwiają laktatory. Butelki warto przygotować natomiast wcześniej, wykorzystując profesjonalne sterylizatory i podgrzewacze. Podczas wyjść z domu sprawdzą się natomiast termoopakowania.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły