Dołącz do nas
Do góry

Czego powinien uczyć się 4 latek?

Cztery latka to okres, w którym dziecko uczy się podstawowych umiejętności ruchowych, a także mówienia. Potrafi także rozumieć przekazywane mu informacje – nawet gdy się do nich nie stosuje – i wydaje się gotowe na integrację z rówieśnikami.

Jednak przedszkole to nie tylko wspomniana integracja z innymi 4-latkami. To również wyzwanie intelektualne i dyscyplinarne dla dziecka. Rodzic musi sobie poradzić z nowymi doświadczeniami dziecka – często trudnymi, kłopotliwymi. Można jednak wcześniej pomyśleć o nadchodzących zmianach i zastanowić się, jak przygotować dziecko do przedszkola?

Co dzieci powinny wiedzieć przed przedszkolem?

Informacja to podstawa. Musisz powiedzieć dziecku o tym, że wybiera się do przedszkola – najlepiej zrób to z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Wyjaśnij swojemu maluchowi na czym polega przedszkole – w możliwie prostych słowach. Wspomnij o tym, że pozna nowych kolegów.

Najważniejszą informacją dla dziecka będzie jednak brak rodziców. Nie ma idealnej odpowiedzi na to, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, ale pomoże w tym oswojenie dziecka z nieobecnością taty i mamy. Wytłumacz dziecku, że zaprowadzisz je do przedszkola, a następnie o określonej godzinie odbierzesz. Ważne, by malec nie bał się pozostawienia i był pewny powrotu rodziców.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Przygotowanie psychiczne to nie wszystko. Tak długie wyjście z domu i przebywanie z rówieśnikami w obcym miejscu wymaga także odpowiedniej garderoby i przedmiotów codziennego użytku.

Sprawdzając, w jaki sposób przygotować dziecko do przedszkola, natkniecie się na informację o butach zmiennych. W czasie niepogody obuwie na pewno się ubrudzi, dlatego zaopatrz dziecko w czyste, zmienne buty. Nie muszą być to jednak koniecznie wspomniane buty – dobrym rozwiązaniem są także kapcie, które są wygodniejsze. Rozważ także zakup ciepłej bluzy lub skarpetek w przypadku słabego ogrzewania wewnątrz budynku. Zawsze pamiętaj o tym, by dziecko w swoich ubraniach czuło się komfortowo i żeby nie ograniczały one jego ruchów.

Co robić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Pierwsze miesiące w przedszkolu mogą być dla dziecka szokiem. Zwłaszcza konieczność nauki i prowadzone przez przedszkolanki lekcje. Trudności związane z nauką mogą prowadzić do tego, że dziecko nie będzie chciało się uczyć. Jak przygotować dziecko do przedszkola pod kątem nauki? Warto rozważyć domowe lekcje, polegające na zabawie związanej z literami, dopasowywaniem kształtów, może nawet czytaniem prostych słów. Problem niechęci do nauki nie zostanie rozwiązany karami – pamiętaj o tym. Jako rodzic to do Ciebie należy zmotywowanie, a właściwie zachęcenie dziecka do nauki. Wskaż mu główne korzyści uczenia się, a następnie wady nieprzykładania się do nauki.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Strefa dziecka

 • Światowy Tydzień Karmienia Piersią

  W 1990 roku UNICEF ustanowił bardzo ważny dzień, a właściwie dla potwierdzenia ważności i słuszności tej decyzji – cały tydzień. Tydzień,...

  Akademia 5.10.15.31/07/2020
 • Jak ubierać noworodka latem?

  Świeżo upieczonych rodziców nurtuje wiele kwestii. Jedno z częstych pytań zadawanych położnym i lekarzom brzmi: jak ubierać dziecko w zależności od...

  Akademia 5.10.15.17/07/2020
 • Rodzinne wakacje – czas start!

  Przedłużająca się pandemia, obostrzenia, nakazy – budzą u wielu rodziców strach przed wakacjami, które z natury rzeczy powinny przyciągać tylko pozytywne...

  Akademia 5.10.15.10/07/2020
 • Bajkowy Dzień Dziecka!

  Kto nie lubi oglądać bajek ? Chyba nie ma takich osób.😉 Bajki, które oglądaliśmy kiedyś w dwudziestominutowej Wieczorynce tuż przed snem,...

  Akademia 5.10.15.27/05/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.