Czego powinien uczyć się 4 latek

Co powinien umieć czterolatek?

Cztery latka to okres, w którym dziecko uczy się podstawowych umiejętności ruchowych, a także mówienia. Potrafi rozumieć przekazywane mu informacje – nawet gdy się do nich nie stosuje – i wydaje się gotowe na integrację z rówieśnikami. Chcesz wiedzieć, co jeszcze potrafi 4-latek? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze umiejętności dziecka 4-letniego.

Mówienie: co powinien umieć 4 latek?

4-letnie dziecko powinno już opanować podstawowy zasób słów, czyli około 1500 wyrazów, a także bez większego problemu powinno tworzyć proste, a nawet złożone zdania. Jego wypowiedzi stają się bardziej przemyślane i rozbudowane. 4-latek rozumie proste polecenia, zadaje wiele pytań, zna części ciała, zawody, pory roku, nazwy ulic, miejscowości, rozpoznaje zwierzęta. Potrafi się przedstawić, powiedzieć, gdzie mieszka, jak nazywają się rodzice. Umie też opowiadać, z zaciekawieniem słucha bajek, mówi, co widzi na obrazkach i rozwiązuje proste zagadki.

Rozwój ruchowy i manualny: co umie 4 latek?

Czterolatki cenią indywidualizm i samodzielne poznawanie świata. Jeśli chodzi o umiejętności manualne, bez trudu rysują kredkami różne kształty, budują wieże z klocków, lepią z plasteliny, próbują wycinać nożyczkami, umieją nawlec duże koraliki. Rysowanie domku, człowieka, pisanie drukowanych liter – to umiejętności 4-latka, z którymi świetnie sobie radzi.

Jeśli chodzi zaś o rozwój ruchowy, jest pełny energii, uwielbia skakać, biegać, tańczyć, grać w piłkę. Umie skakać na jednej nodze, schodzić ze schodów z naprzemiennym ustawianiem nóg, jeździć na rowerze z trzema, a czasem nawet już dwoma, kółkami. Wspinanie po drabinie, samodzielne huśtanie się na huśtawce, utrzymywanie równowagi na wąskich powierzchniach – to czynności, które nie sprawiają 4-latkowi większego problemu.

Rozwój psychiczny: co potrafi czterolatek?

Dziecko 4-letnie uczy się w bardzo szybkim tempie. Jest na ogół ufne, ciekawe świata, przyjaźnie nastawione do innych dzieci, z którymi nawiązuje świadome kontakty. Widać, że adaptacja do nowych sytuacji i otaczającego je świata jest nieco łatwiejsza niż jeszcze rok, czy dwa lata temu.

Dziecko w tym wieku staje się mniej zależne od rodziców, a jego potrzeba indywidualności często powoduje, że narzuca swoje zdanie i wchodzi w konflikty. Zdarza się, że czterolatek buntuje się przeciwko poleceniom dorosłych, ma napady złości, niszczy przedmioty czy używa brzydkich słów. Wynika to z jeszcze nierozwiniętej umiejętności regulacji emocjonalnej i regulacji własnego pobudzenia. 4-latek nadal potrzebuje dojrzałego emocjonalnie opiekuna, w kontakcie z którym w sposób bezpieczny będzie mógł przeżywać trudne dla siebie emocje, być w nich zauważonym. Warto stworzyć dziecku przestrzeń na okazywanie nieprzyjemnych uczuć i pozwolić je w sposób bezpieczny i nienaruszający granic innych ludzi rozładować, np. skacząc, tańcząc, biegając. Dzięki dorosłemu dziecko uczy się nazywać to, co się z nim dzieje i małymi krokami zdobywa umiejętność regulacji emocjonalnej.

Co powinien umieć czterolatek w przedszkolu?

4 lata to czas w życiu dziecka, gdy pierwszy raz idzie do przedszkola. Co powinien umieć? Rozróżniać kolory, kształty, smaki i faktury. Liczenie do pięciu i więcej, segregowanie, łączenie w pary i tworzenie zbiorów przedmiotów nie powinno sprawiać mu problemu. Podobnie jak rozróżnianie płci, czasu przeszłego, teraźniejszego i przyszłego, rozumienie pojęć związanych odległością, ciężarem, wielkością i orientacją w przestrzeni.

Jak przygotować dziecko 4-letnie do przedszkola?

Informacja to podstawa. Musisz powiedzieć dziecku o tym, że wybiera się do przedszkola – najlepiej zrób to z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Wyjaśnij swojemu maluchowi, na czym polega przedszkole – w możliwie prostych słowach. Wspomnij o tym, że pozna nowych kolegów.

Najważniejszą informacją dla dziecka będzie jednak brak rodziców. Nie ma idealnej odpowiedzi na to, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, ale pomoże w tym oswojenie dziecka z nieobecnością taty i mamy. Pomocne mogą okazać się książki, których bohaterowie również rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Wytłumacz dziecku, że zaprowadzisz je do przedszkola, a następnie o określonej godzinie odbierzesz. Ważne, by malec nie bał się pozostawienia i był pewny powrotu rodziców.

Przygotowanie psychiczne to jednak nie wszystko. Tak długie wyjście z domu i przebywanie z rówieśnikami w obcym miejscu wymaga także odpowiedniej garderoby i przedmiotów codziennego użytku. Warto zaopatrzyć dziecko w czyste, zmienne buty lub kapcie, które są wygodniejsze. Rozważ także zakup ciepłej bluzy lub skarpetek w przypadku słabego ogrzewania wewnątrz budynku. Zawsze pamiętaj o tym, by dziecko w swoich ubraniach czuło się komfortowo i żeby nie ograniczały one jego ruchów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły