Dołącz do nas
Do góry

Czkawka u niemowlaka – co robić?

Czkawka u niemowląt zdarza się często i jest spowodowana niedojrzałością układu nerwowego u małego człowieka. Mimowolne rytmiczne skurcze przepony i mięśni klatki piersiowej, bo tym właśnie jest czkawka, nie jest niczym groźnym dla niemowląt i zwykle mija po kilku minutach. Jakie są przyczyny czkawki u maluszków i czy są skuteczne sposoby na czkawkę u dzieci? Przeczytaj nasz poradnik.

Przyczyny czkawki u niemowląt

U niemowląt czkawka występuje bardzo często i jest spowodowana niedojrzałością nierozwiniętego jeszcze układu nerwowego: mięśnie przepony oraz klatki kurczą się i u malutkiego dziecka jest to najzupełniej normalne. Co ciekawe, czkawka występuje już w łonie matki! Czasem mamy obserwują i czują rytmiczne podrygiwania wewnątrz brzucha – to właśnie czkawka maluszka. Z biegiem czasu – w miarę dojrzewania układu nerwowego – czkawka pojawia się coraz rzadziej. Przyczyną czkawki u noworodków jest brak odbicia po jedzeniu lub uczucie zimna.

Czkawka po jedzeniu

Często czkawka u niemowlaka pojawia się po karmieniu, a dokładniej gwałtownym najedzeniu się lub nałykaniu powietrza. Stąd warto zwracać uwagę, czy dziecko szczelnie złapało otoczkę brodawki lub smoczek butelki, a po jedzeniu je odbić. Czkawka może pojawić się także podczas głośnego śmiechu, gdy dziecko połknie za dużo powietrza. Zdarza się, że czkawka występuje po prostu, bez konkretnego powodu.

Częsta czkawka u niemowlaka

Częsta czkawka u niemowląt to zupełnie normalne zjawisko. Może pojawiać się kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie. Nie trzeba się tym martwić, ale można znaleźć sposób na to, by niemowlę mniej męczyło się czkawką.

Sposób na czkawkę u niemowlaka

Jak pozbyć się czkawki u niemowlaka czy u noworodka to pytanie, które zadają sobie świeżo upieczeni rodzice, których dzieci często mają czkawkę. Warto przy tym uświadomić sobie, że zupełnie czkawki nie wyeliminujemy, ponieważ jest ona zjawiskiem fizjologicznym. Chyba że występuje bardzo często i utrudnia funkcjonowanie dziecka, o czym niżej. Czkawkę, której występowanie mieści się w normie, możemy natomiast w pewnym zakresie ograniczyć. Jak pomóc dziecku?

 1. Podczas karmienia zadbajmy o to, by dziecko leżało w odpowiedniej pozycji i było prawidłowo przystawione. Jeśli karmimy butelką, warto zwracać uwagę na to, by smoczek był wypełniony cały czas mlekiem, a nie powietrzem.
 2. Po jedzeniu podnosimy dziecko do pionu, by mu się odbiło.
 3. Gdy pojawia się czkawka, pomocne może okazać się podniesienie dziecka do pionu.
 4. Gdy przyczyną czkawki jest zimno, ogrzejmy dziecko i przytulmy.

Niemowlak – czkawka może zwiastować poważne choroby

Zdarza się, że bardzo często pojawiająca się uciążliwa czkawka może zwiastować pojawienie się poważnej choroby. Zaniepokoić powinien nas zbyt długi czas trwania czkawki, który uniemożliwia sen lub karmienie. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem. Przyczyną tak uciążliwej czkawki mogą być zaburzenia metaboliczne, choroby układu nerwowego czy też jamy brzusznej. Jeśli więc wyczerpaliśmy wszystkie domowe sposoby na czkawkę, a jej występowanie utrudnia funkcjonowanie dziecka, nie czekajmy – skonsultujmy się z lekarzem.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Zimowy niezbędnik odzieżowy

  Zima w kraju przyzwyczaiła nas już do raczej do jesienno-błotnej aury. Dzieci w większości miejscowości rzadko widują śnieg, a bałwany raczej...

  Akademia 5.10.15.15/01/2021
 • Pomysł na prezent dla Babci i Dziadka

  Już za niespełna tydzień swoje święto będą obchodzić Dziadkowie. Takie święta jak te należy wpisać w kalendarzu na czerwono i nigdy...

  Akademia 5.10.15.13/01/2021
 • Czas zadbać o odporność

  Jak ważne jest zdrowie dzieci i całej rodziny wiemy wszyscy. Nawet drobna infekcja może sprawić wiele trudności i nieleczona, doprowadzić do...

  Akademia 5.10.15.08/01/2021
 • Piękne włosy i świetlista cera – mamy na to sposób

  Włosy, paznokcie i zdrowo wyglądająca cera to wizytówka każdej kobiety. Salony fryzjerskie i kosmetyczne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kobiet, proponując coraz to...

  Akademia 5.10.15.04/01/2021

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.