Czy dziecko powinno używać chodzika

Czy chodzik dla dziecka jest zdrowy i bezpieczny?

Moment, w którym nasze dziecko postawi pierwszy samodzielny krok, jest niesamowity. Uświadamiasz sobie z dumą, że pociecha zaczyna być w jakimś stopniu niezależna od Ciebie i wkrótce zacznie sama chodzić.

Jednak zanim niemowlę postawi ten pierwszy, choćby i chwiejny krok, czeka jego oraz rodziców sporo prób, porażek i upadków. Czasami nauka chodzenia się przeciąga i rodzice szukają wsparcia, kupując na przykład chodzik dla dzieci. Pojawia się jednak pytanie o zalety i wady takiego rozwiązania – czy chodzik dla dzieci jest na pewno dobrym pomysłem? Czy chodziki są zdrowe i od ilu miesięcy można ich używać?

Dlaczego chodzik nie jest dobry dla dzieci?

Jeszcze dekadę temu chodzik był obowiązkowym gadżetem kupowanym dzieciom w okresie nauki chodzenia. Obecnie jednak coraz więcej rodziców zastanawia się, czy chodziki szkodzą dziecku. W odpowiedzi pojawia się coraz więcej głosów ortopedów, że chodzik może mieć negatywny wpływ na rozwój umiejętności motorycznych. Wiąże się to głównie z innym sposobem stawiania kroków i wykorzystywania mięśni do poruszania się.

Dzieci powinny mieć możliwość samodzielnego ćwiczenia równowagi, oceniania odległości, a nawet bezpiecznego upadania. Natomiast używanie chodzika może sprawiać, że dziecko w nieprawidłowy sposób ustawia miednicę i kręgosłup, wypychając brzuszek do przodu. Ponadto w niewłaściwy sposób ustawia stopy (odpycha się palcami), nie potrafi właściwie ocenić odległości, a także nie potrafi upadać.

W rzeczywistości gadżet, który rzekomo ma przyśpieszać naukę chodzenia, tak naprawdę znacznie ją opóźnia.

Kiedy dzieci powinny używać chodzika?

Wielu rodziców zastanawia się, od którego miesiąca chodzik dla niemowlaka jest odpowiedni. W większości przypadków odpowiedź brzmi: od żadnego, tak naprawdę najlepiej, by dzieci nie używały ich wcale. Negatywne skutki korzystania z niego są prawdopodobne zarówno w przypadku dzieci, które jeszcze samodzielnie nie stoją, jak i tych, które stawiają pierwsze chwiejne kroki.

Ogólną zasadą w rozwoju dziecka, jest to, że osiąga ono kolejne kamienie milowe – przekręcanie się na brzuszek, siadanie, raczkowanie, wstawanie i chodzenie – w momencie, gdy jest na to gotowe. Dziecko, które ma czas i nie jest pospieszane, poprzez np. sadzanie na siłę czy wkładane do chodzika, wszystkie umiejętności wykształci w sposób fizjologiczny, najbardziej bezpieczny dla siebie i najbliższy prawidłowym wzorcom.

Dlaczego część rodziców korzysta z chodzików?

Niektórzy rodzice obawiają się o bezpieczeństwo swojego dziecka podczas nauki chodzenia i z troską zauważają, że chodzik dla dzieci chroni je przed bolesnym upadkiem. Uważają to za istotne zwłaszcza na początku nauki chodzenia, gdy niemowlę ma ogromny problem z utrzymaniem równowagi. Korzystanie z chodzika ma zmniejszyć ryzyko urazu dziecka bądź dotkliwego upadku w wielu sytuacjach. Obawiają się, że liczne upadki mogą zniechęcić pociechę do dalszej nauki chodzenia, a korzystanie z chodzika pomoże temu zapobiec. Warto jednak w tej kwestii zaufać dziecku i jego naturalnej ciekawości świata i chęci do próbowania raz po raz.

Coraz częściej chodziki dla dzieci są multimedialnym przedmiotem do nauki i rozwoju ruchowego. Niektóre chodziki umożliwiają maluchom wrzucanie do nich przedmiotów, przesuwanie ich lub naciskanie przycisków. Kolorowy design i mnóstwo atrakcji także bywa argumentem przemawiającym za zakupem chodzika, podobnie jak fakt, że ponad półroczne maluchy na ogół chętnie spędzają czas w pozycji pionowej. Nic dziwnego, w końcu stojąc, widzą więcej.

Co zamiast chodzika? A jeśli już chodzik, to jak bezpiecznie go używać?

Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest po prostu zaczekać, aż samo zacznie stawiać pierwsze kroki w czasie, gdy będzie do tego gotowe.

Jeśli jednak zależy nam bardzo na tym, by wspomóc maluszka, alternatywą dla chodzika może być tzw. pchacz, np. pchacz gawędziarz-chodzik dla dziecka. To sprzęt, na którym dziecko może się oprzeć, stoi jednak samodzielnie. Może z nim chodzić, wspiera się na nim jedynie dla podtrzymania równowagi. To także nie jest rozwiązanie idealne, ale znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze dla niemowlaka.

Jeżeli już jednak koniecznie chcemy, by nasze dziecko korzystało z chodzika, ważne, aby spełniał on normy dot. bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Wybierzmy model, który ma blokadę poruszania się i hamulec. Ile miesięcy powinno mieć dziecko korzystające z chodzika? Na pewno nie wkładajmy do niego dziecka, które jeszcze nie siedzi ani takiego, które dopiero co zaczęło chodzić. Maksymalny czas przebywania malucha w chodziku nie powinien przekraczać 15 minut.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły