Dołącz do nas
Do góry

Czy dziecko powinno używać chodzika?

Moment, w którym nasze dziecko postawi pierwszy samodzielny krok, jest niesamowity. Uświadamiasz sobie z dumą, że pociecha zaczyna być w jakimś stopniu niezależna od Ciebie i wkrótce zacznie sama chodzić.

Jednak zanim niemowlę postawi ten pierwszy, choćby i chwiejny krok, czeka jego oraz rodziców sporo prób, porażek i upadków. Czasami nauka chodzenia się przeciąga i rodzice szukają wsparcia, kupując na przykład chodzik dla dzieci. Pojawia się jednak pytanie o zalety i wady takiego rozwiązania – czy chodzik dla dzieci jest na pewno dobrym pomysłem?

Dlaczego chodzik nie jest dobry dla dzieci?

Istnieją pewne przesłanki mogące sugerować, że chodzik dla dzieci może nie być dobrym pomysłem. Wiąże się to głównie z innym sposobem stawiania kroków i wykorzystywania mięśni do poruszania się. Niemniej, jest to tylko jedna z wad, natomiast używanie chodzika ma wiele pozytywnych aspektów.

Przede wszystkim chodzik dla dzieci chroni je przed bolesnym upadkiem. Jest to istotne zwłaszcza na początku nauki chodzenia, gdy niemowlę ma ogromny problem z utrzymaniem równowagi. Korzystając z chodzika, zmniejszamy szansę na uraz dziecka bądź dotkliwy upadek w wielu sytuacjach.

Kiedy dzieci powinny używać chodzika?

Chodzik dla dzieci może być dobrym pomysłem, gdy niemowlę od dłuższego czasu ma problemy z utrzymaniem równowagi, a bardzo chce pozostać w pozycji stojącej. Liczne upadki mogą zniechęcić pociechę do dalszej nauki chodzenia, a korzystanie z chodzika pomoże temu zapobiec. Niektóre chodziki posiadają także hamulce, przez co mogą spełniać rolę oparcia – dziecko może w łatwiejszy sposób nauczyć się wstawać bez pomocy rodziców.

Jak sprawić, by moje dziecko chodziło w chodziku?

To nie tylko wspomaganie nauki chodzenia, coraz częściej chodzik dla dzieci jest multimedialnym przedmiotem do nauki i rozwoju ruchowego. Niektóre chodziki umożliwiają maluchom wrzucanie do nich przedmiotów, przesuwanie ich lub naciskanie przycisków. Kolorowy design i mnóstwo atrakcji powinno zachęcić dziecko do korzystania z chodzika.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Strefa dziecka

 • Światowy Tydzień Karmienia Piersią

  W 1990 roku UNICEF ustanowił bardzo ważny dzień, a właściwie dla potwierdzenia ważności i słuszności tej decyzji – cały tydzień. Tydzień,...

  Akademia 5.10.15.31/07/2020
 • Jak ubierać noworodka latem?

  Świeżo upieczonych rodziców nurtuje wiele kwestii. Jedno z częstych pytań zadawanych położnym i lekarzom brzmi: jak ubierać dziecko w zależności od...

  Akademia 5.10.15.17/07/2020
 • Rodzinne wakacje – czas start!

  Przedłużająca się pandemia, obostrzenia, nakazy – budzą u wielu rodziców strach przed wakacjami, które z natury rzeczy powinny przyciągać tylko pozytywne...

  Akademia 5.10.15.10/07/2020
 • Bajkowy Dzień Dziecka!

  Kto nie lubi oglądać bajek ? Chyba nie ma takich osób.😉 Bajki, które oglądaliśmy kiedyś w dwudziestominutowej Wieczorynce tuż przed snem,...

  Akademia 5.10.15.27/05/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.