Czy smoczek jest dobry, czy zły dla dzieci

Czy smoczek jest dobry czy zły dla dzieci?

Rozpoczynając opiekę nad swoim nowo narodzonym maluchem, rodzice stają przed wieloma dylematami. Coraz częściej stawiane jest pytanie, czy podawać noworodkowi smoczek? Debatuje się nad jego wpływem przede wszystkim na zdrowie, ale też rozwój noworodka. Smoczek przede wszystkim uspokaja dziecko i je wycisza – ale czy w odpowiedni sposób? A jeśli już poznamy wszystkie za i przeciw i zdecydujemy, że podamy dziecku pierwszy smoczek, jaki najlepszy smoczek dla niemowlaka wybrać? Jeśli zastanawiasz się, czy dawać dziecku smoczek i od kiedy można dać smoczek dziecku, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czy można dawać noworodkowi smoczek?

Zanim jednoznacznie odpowiemy na pytanie, czy podawać noworodkowi smoczek, należy rozważyć sposób karmienia dziecka. Dzieci karmione piersią absolutnie nie powinny dostawać smoczka przez dwa pierwsze tygodnie życia. Ssanie smoczka może bowiem wpłynąć negatywnie na umiejętność i odruch ssania przez dziecko. Dodatkowo smoczek może zaburzać lub opóźniać sygnalizowanie głodu przez dziecko, w związku z tym zakłóca laktację. Dziecko otrzymuje smoczek, nie sygnalizuje głodu, nie jest przystawianie do piersi, w związku z czym mleko w piersiach nie jest produkowane w odpowiedniej dla dziecka ilości.

Po upływie dwóch tygodni położne z reguły dopuszczają używanie smoczka dla noworodka karmionego piersią, jeżeli nie ma problemów z odruchem ssania oraz laktacją. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym z butelki nie ma ryzyka oduczenia się ssania piersi, podanie smoczka nie wiąże się z takimi zagrożeniami jak w przypadku karmienia piersią. Odpowiedź na pytanie, kiedy dać noworodkowi smoczek brzmi: nie wcześniej niż dziecko prawidłowo nauczy się jeść z piersi lub butelki.

Czy noworodek może spać ze smoczkiem przez całą noc?

To podstawowe pytanie zadawane przez rodziców. Smoczek dla noworodka jest dobrym środkiem pomocniczym podczas jego usypiania. Kiedy podać dziecku smoczek? Jedynie do usypiania. Jednak tuż po zaśnięciu noworodka, smoczek powinien zostać wyjęty z jego ust. Trzeba przyzwyczajać noworodka do snu bez smoczka w buzi – inaczej będzie się budził za każdym razem, gdy nie będzie go w ustach. To będzie kłopotliwe zwłaszcza podczas choroby – przez katar, dziecko nie będzie mogło oddychać ze smoczkiem w buzi.

Jaki smoczek dla noworodka i niemowlaka?

Na pytanie o to, jaki kształt smoczka dla niemowlaka wybrać, odpowiedź jest właściwie tylko jedna: taki smoczek, jaki zaakceptuje dziecko. Często rodzice dobierają najlepszy smoczek dla noworodka metodą prób i błędów, podając po prostu smoczki różnych producentów. To, dlaczego dziecko nie chce smoczka, wynika często po prostu z kształtu, który mu nie odpowiada. Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na dopasowanie smoczka do wieku dziecka. To po przedziale wiekowym określonym na opakowaniu konkretnego modelu będziemy wiedzieć, kiedy smoczek jest za mały i kiedy zmienić smoczek na większy.

Czy smoczek jest szkodliwy dla zębów mlecznych?

Zęby mleczne to zagwozdka – jak sobie radzić z ich wyrastaniem, co im szkodzi, jak nauczyć je szczotkować? Rodzice decydujący się na smoczek dla noworodka zastanawiają się także, czy jest on szkodliwy dla mleczaków.

Sam smoczek nie jest szkodliwy. Natomiast smarowanie go słodkimi substancjami, które przypadają do gustu niemowlakowi, może prowadzić do próchnicy, która w mleczakach rozrasta się bardzo szybko.

Jak długo dziecko powinno używać smoczka?

Według wszelkich zaleceń lekarzy, smoczek dla noworodka czy niemowlaka jest najbardziej odpowiedni do 4-6 miesiąca życia. Po tym czasie należy stopniowo odstawiać używanie smoczka, by nie doszło do zaburzeń rozwoju dziecka. Warto więc zrezygnować wówczas ze smoczka podczas zwykłego uspokajania dziecka i używać go wyłącznie do usypiania: najpierw do drzemek i na noc, później stopniowo tylko na noc, a później nie podawać smoczka podczas usypiania, jeśli dziecko jest w stanie zasnąć bez niego. Absolutnie nie powinniśmy podawać smoczka na zasadzie zabicia nudy. Ze stomatologicznego punktu widzenia, smoczek powinien zostać odstawiony najpóźniej do 18. miesiąca życia, by nie powodował wad zgryzu.

Jakie są skutki uboczne smoczka?

Niestety, używanie smoczka niesie ze sobą kilka zagrożeń. Smoczek dla noworodka może powodować wady zgryzu, zapalenie ucha środkowego i infekcje. Opóźniony może zostać rozwój mowy, a także rozwój emocjonalny dziecka. Chociaż smoczek pozwala uciszyć noworodka, nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne na dłuższą metę. Dlatego znając wszystkie argumenty dotyczące zagadnienia “smoczek – tak czy nie” i własne dziecko, powinniśmy podjąć świadomą decyzję.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły