Dołącz do nas
Do góry

Czy smoczek jest dobry czy zły dla dzieci?

Rozpoczynając opiekę nad swoim maluchem, rodzice stają przed wieloma dylematami. Coraz częściej stawiane jest pytanie, czy smoczek dla noworodka to dobry wybór? Debatuje się nad jego wpływem przede wszystkim na zdrowie, ale też rozwój noworodka. Smoczek przede wszystkim uspokaja dziecko i je wycisza – ale czy w odpowiedni sposób?

Czy dziecko może spać ze smoczkiem przez całą noc?

To podstawowe pytanie zadawane przez rodziców. Smoczek dla noworodka jest dobrym środkiem pomocniczym podczas jego usypiania. Jednak tuż po zaśnięciu noworodka, smoczek powinien zostać wyjęty z jego ust. Trzeba przyzwyczajać noworodka do snu bez smoczka w buzi – inaczej będzie się budził za każdym razem, gdy nie będzie go w ustach. To będzie kłopotliwe zwłaszcza podczas choroby – przez katar, dziecko nie będzie mogło oddychać ze smoczkiem w buzi.

Czy smoczek jest szkodliwy dla zębów mlecznych?

Zęby mleczne to zagwozdka – jak sobie radzić z ich wyrastaniem, co im szkodzi, jak nauczyć je szczotkować? Rodzice decydujący się na smoczek dla noworodka zastanawiają się także, czy jest on szkodliwy dla mleczaków.
Sam smoczek nie jest szkodliwy. Natomiast smarowanie go słodkimi substancjami, które przypadają do gustu niemowlakowi, może prowadzić do próchnicy, która w mleczakach rozrasta się bardzo szybko.

Jaki smoczek jest najlepszy dla niemowląt karmionych piersią?

Smoczek dla noworodka karmionego piersią nie jest dobrym rozwiązaniem. Różni się on znacznie od sutka matki i może wywołać zanik odruchu ssania piersi. To będzie prowadziło do problemów z naturalnym karmieniem.

Kiedy dziecko karmione piersią może używać smoczka?

Smoczek powinien być używany przez dziecko tylko w przypadku odejścia od karmienia naturalnego. Przy przejściu na karmienie butelką, dziecko przyzwyczaja się i dobrze toleruje smoczek.

Jak długo dziecko powinno używać smoczka?

Według wszelkich zaleceń lekarzy, smoczek dla noworodka jest odpowiedni do 4-6 miesiąca życia. Wówczas należy stopniowo odstawiać używanie smoczka, by nie doszło do zaburzeń rozwoju dziecka. Ze stomatologicznego punktu widzenia, smoczek powinien zostać odstawiony do 18. miesiąca życia, by nie powodował wad zgryzu.

Jakie są skutki uboczne smoczka?

Niestety, używanie smoczka niesie ze sobą kilka zagrożeń. Smoczek dla noworodka może powodować wady zgryzu, zapalenie ucha środkowego i infekcje. Opóźniony może zostać rozwój mowy, a także rozwój emocjonalny dziecka. Chociaż smoczek pozwala uciszyć noworodka, nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne na dłuższą metę.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Strefa dziecka

 • Jak wspierać młodych rodziców na nowym etapie życia?

  Oczekując narodzin pierwszego dziecka zadajemy sobie często pytanie: jak to będzie? Czy sobie poradzę? Bardziej chyba myślimy wówczas o aspekcie technicznym...

  Akademia 5.10.15.07/01/2020
 • Zabawy z dziećmi w domu

  Tegoroczna przerwa świąteczna jest wyjątkowo długa. Oznacza to, że dzieci dużo więcej czasu spędzają z nami w domu. Rodzice dzielą się...

  Akademia 5.10.15.03/01/2020
 • Mama w świecie cyfrowym: przychodnia internetowa

  Mamy chętnie korzystają z doświadczenia innych mam piszących na blogach i forach, czytają w internecie artykuły popularnonaukowe o zdrowiu. Coraz popularniejsze...

  Akademia 5.10.15.12/12/2019
 • Jak możesz uczyć swoje dziecko w domu?

  Przedszkole i szkoła podstawowa to miejsca intensywnej nauki i najszybszego rozwoju intelektualnego dziecka. Jednak cały proces edukacji zaczyna się w wieku...

  Akademia 5.10.15.09/12/2019

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.