Bunt dwulatka – płaczący 2-latek, w tle pokój dziecięcy pełny zabawek

Bunt dwulatka – ile trwa, jakie są objawy i jak reagować?

W zachowaniu swojego dziecka obserwujesz zmiany – w ciągu dnia zdarza mu się płakać, krzyczeć, a nawet rzucać jedzeniem? To może być bunt dwulatka. Poznaj jego najczęstsze objawy i zobacz, jak postępować, aby pomóc dziecku w przejściu tego etapu.

Bunt dwulatka – czym właściwie jest?

Sformułowaniem „bunt dwulatka” określa się zespół zachowań obserwowanych u dzieci między 18. a 26. miesiącem życia. Jest to część naturalnego procesu rozwoju każdego dziecka. Ten etap jest dziecku niezbędny zarówno do dalszego rozwoju psychicznego, jak i kształtowania się jego osobowości. Ze względu na objawy, bunt dwulatka mogą mocno odczuć rodzice lub opiekunowie. Właśnie dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej, w tym, jak sobie z nim skutecznie poradzić.

Czym jest bunt 2-latka? Eksperci od dziecięcych zachowań twierdzą, że bunt 2-latka ma związek z rozwojem samoświadomości. Dwulatek zaczyna rozumieć swoją rozłączność z matką, dociera do niego fakt, że są odrębnymi osobami. Do tego pojawiają się pierwsze zakazy, w rezultacie których oczekiwania dziecka nie są spełniane. To prowadzi do wybuchowych zachowań – dziecko nie potrafi poradzić sobie ze złością, zmęczeniem czy innymi emocjami i reaguje w sposób, który zna – płacze lub krzyczy.

Ile trwa bunt dwulatka i kiedy się zaczyna?

Objawy wskazujące na bunt dwulatka rodzice mogą zaobserwować u swoich dzieci, zanim te skończą 2 lata. Moment pojawienia się buntu jest sprawą indywidualną i uzależnioną od rozwoju dziecka – jedne dzieci przechodzą bunt 2-latka szybciej, inne później. Z reguły jednak koniec buntu przypada na ukończenie przez dziecko wieku 2 lat i 2 miesięcy.

Ile trwa bunt dwulatka? Jak długo rodzice muszą wykazać się cierpliwością? Objawy charakterystyczne dla tego etapu rozwoju malucha nie pojawiają się z dnia na dzień – często są one stopniowe. W zależności od dziecka oraz podejścia rodziców (opiekunów), bunt 2-latka trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W niektórych przypadkach bunt dwulatka może być połączony z buntem trzylatka.

Bunt dwulatka – smutne, płaczące dziecko

Jakie są objawy buntu 2-latka?

Objawy buntu 2-latka są różne, ale są one na tyle charakterystyczne, że trudno ich nie zauważyć. Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko przechodzi właśnie okres tego buntu? Zachowania dwulatka wskazujące na ten etap rozwoju to przede wszystkim negowanie poleceń dorosłych (często pojawia się słowo „nie”, np. dziecko zdejmuje ozdoby z włosów) i chęć samodzielnego wykonywania różnych czynności (dziecko podejmuje działania określane jako „ja sam”).

Bunt dwulatka a sen

Podczas buntu dwulatka pojawić mogą się problemy ze snem. W tym okresie życia dziecko może budzić się z krzykiem, gdy śnią mu się koszmary. Sen może utrudniać też niewystarczająca zdolność organizmu dziecka do regulowania temperatury ciała. W rezultacie dziecko wybudza uczucie gorąca.

Bunt dwulatka a jedzenie

Ten etap rozwoju dziecka jest ściśle związany z akcentowaniem własnego „ja”. Dzieci przechodzące bunt 2-latka często nie chcą jeść – zdarza im się wypluwać jedzenie czy nim rzucać. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko jest odrywane od zabawy i zmuszane do zjedzenia posiłku.

Bunt dwulatka a jedzenie – płaczące dziecko siedzi w krzesełku do karmienia i odpycha talerz z jedzeniem, które podaje mu kobieta

Bunt dwulatka a płacz

Bunt dwulatka charakteryzuje się szantażem emocjonalnym – oczywiście nieświadomym. Dziecko zaczyna wykorzystywać płacz do osiągnięcia celu. Może to być nowa zabawka, chęć zostania w domu albo uniknięcia kąpieli.

Bunt dwulatka – jak reagować?

Zachowania buntującego się dziecka są trudne dla rodziców. Cierpliwość, empatia i zrozumienie to jednak podstawa, aby pomóc dziecku w odnalezieniu się na tym etapie rozwoju. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z buntem dwulatka i jednocześnie pomóc swojemu dziecku? Oto kilka skutecznych porad:

Zachowaj spokój

Nie wiń dziecka za jego zachowanie – ono naprawdę nie ma na nie realnego wpływu. Odbieranie dwulatkowi prawa do bycia zdenerwowanym nie prowadzi do rozwiązania problemu. Najlepiej, gdy zachowasz spokój i wykażesz się konsekwencją – w ten sposób płaczące czy krzyczące dziecko szybciej się uspokoi.

Daj dziecku wybór

Twój 2-latek jest zainteresowany jedną zabawką, podczas gdy Ty masz dla niego nowe klocki czy książeczki? W okresie buntu 2-latka dziecko często wykonuje powtarzalne czynności i wykazuje ograniczone zainteresowania – daj mu się bawić zabawkami, które samo wybrało.

Ogranicz dziecku stres

Jak postępować, gdy dziecko przechodzi okres buntu? W tym czasie szczególne znaczenie ma rutyna. Powtarzając z dzieckiem codziennie te same czynności (np. wychodząc na świeże powietrze o tej samej godzinie), zminimalizujesz ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, które mogłyby u niego wywołać reakcję stresową.

Czy da się uniknąć buntu dwulatka?

Według specjalistów rodzice powinni się cieszyć, kiedy występuje bunt dwulatka – to znak, że dziecko rozwija się prawidłowo. Nie zawsze zachowania dziecka muszą być też nieznośne i męczące dla rodziców – wiele zależy od jego temperamentu. Niektórzy rodzice dostrzegają objawy buntu dziecka, ale nie są one uciążliwe – występują z małym nasileniem lub są sporadyczne.

Bez względu na to, jak Twój 2-latek przechodzi bunt, pamiętaj, aby nie stosować kar fizycznych. Nie są one dobrym rozwiązaniem – zdecydowanie lepiej być konsekwentnym i wykazać się empatią.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły