Dołącz do nas
Do góry

Organizujesz bal karnawałowy? Poznaj pomysły na zabawy karnawałowe dla dzieci!

Okres karnawału to idealny czas na organizacje balu. Kiedyś ludzie wierzyli nawet, że im wyżej będą skakać podczas imprezy karnawałowej, tym wyższe będą mieli plony. Ewidentnie jest to więc czas na beztroskie rozrywki. Nie tylko dla dorosłych, lecz także dla naszych dzieci. Większość przedszkoli organizuje w tym czasie bale dla maluchów, jednak zabawy karnawałowe dla dzieci możesz zorganizować również samodzielnie w domu. Podpowiemy Ci, jak zaplanować czas, aby karnawał dla dzieci był wyjątkowy. Pamiętaj, że warto zadbać o motyw przewodni przyjęcia i zasugerować przebranie się – dzieciaki to uwielbiają! Poznaj pomysły na zabawy choinkowe dla dzieci!

Jakie zabawy karnawałowe dla przedszkolaków?

Zabawy na bal karnawałowy dla dzieci powinny spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim należy zadbać, aby były dopasowane do wieku oraz umiejętności maluchów. Ważne też, aby były bezpieczne, podobnie jak przygotowane wcześniej i udekorowane miejsce na organizację balu choinkowego. Zabawy dla dzieci na karnawał nie mogą też sprawiać, że któryś maluch poczuje się wykluczony, dlatego powinny angażować każdego w takim samym stopniu.

Aby impreza była jeszcze lepsza, warto poprosić najmłodszych o przebranie. Stroje karnawałowe dla dzieci zazwyczaj już same w sobie są doskonałą rozrywką. Poniżej znajdziesz niejeden opis zabawy karnawałowej dla dzieci – mamy nadzieję, że każdy z nich Cię zainspiruje!

Zabawy na bal karnawałowy w przedszkolu – kim jestem?

Wszyscy stoją w kręgu. Prosimy dzieci o to, żeby przyjrzały się pozostałym gościom zabawy i spróbowały zapamiętać, za kogo są przebrane i jakie są charakterystyczne elementy ich stroju. Następnie w rytm muzyki poruszają się jedno za drugim. Pierwsze dziecko wchodzi do środka kręgu, gdzie zawiązujemy mu oczy chustą. Jego zadaniem jest dotknięcie któregoś z pozostałych dzieci i odgadnięcie, kim ono jest. W momencie dotknięcia wyłączamy muzykę, a uczestnicy zabawy zatrzymują się. Gdy odgadnięte zostanie imię zatrzymanej osoby (dzieci oczywiście muszą się wcześniej znać), wchodzi ona do kręgu i staje się nowym poszukującym.

Jaka zabawa integracyjna na karnawał? Zabawy dla dzieci, które dopiero się poznają

Jeśli dzieci się nie znają, warto je ze sobą oswoić na początku zabawy. Każdy z uczestników losuje znaczek (pamiętajmy o ich parzystej liczbie) i przyczepia go w widocznym miejscu do swojego ubrania. Włączamy muzykę, a zadaniem dzieci jest odnalezienie osób, które mają ten sam symbol, utworzenie kółeczka i wspólny taniec. W tworzeniu własnych przypinek do ubrań sprawdza się specjalnie dedykowana maszynka do robienia przypinek.

A może konkursy karnawałowe dla dzieci? Taniec na gazecie w parach

Włączamy muzykę. Każda para ma rozłożoną gazetę i na niej tańczy. Gdy zatrzymujemy muzykę, wszyscy muszą zmniejszyć swoją papierową powierzchnię do tańczenia o połowę. Ponownie włączamy muzykę, dzieci tańczą. Zatrzymujemy muzykę i znowu o połowę zmniejszamy powierzchnię gazety. Odpada para, która podczas tańca postawi nogę poza gazetą. Wygrywa oczywiście ta najwytrwalsza. Zabawy taneczne dla dzieci zawsze się sprawdzają!

Która tradycyjna zabawa karnawałowa dla dzieci sprawdzi się wśród maluchów? Jedzenie jabłka bez użycia rąk!

Celem jest zjedzenie ćwiartki obranego jabłka bez przytrzymywania go rękami.

Wersja pierwsza: jabłko zawieszone jest na sznureczku.

Wersja druga: jabłko leży na talerzyku.

Zgaduj – zgadula, w której ręce kula?

Dzieci siadają w kole, trzymając ręce za plecami. Podają sobie z ręki do ręki papierową kulę lub małą piłeczkę. W środku koła jest dziecko, które próbuje odgadnąć, kto w danej chwili ją trzyma. Zabawa przysparza dużo śmiechu i radości, bo kula czasem wypada, a maluchy zdradzają się miną czy ruchem.

A może aktywne zabawy dla dzieci na bal karnawałowy?

Przygotowujemy tor przeszkód (np. ustawiając kręgle). Każdemu uczestnikowi wręczamy łyżkę stołową (dla utrudnienia można zastosować łyżeczkę do herbaty) i piłeczkę do ping-ponga na niej. Trzeba pokonać jak najszybciej tor przeszkód i nie zgubić po drodze piłeczki. Wersja dla odważnych: zamiast piłeczki na łyżce kładziemy jajko.

Zabawy karnawałowe – przedszkole kocha balony!

Maluchy dobierają się parami. Jedno z dzieci w każdej parze ma przywiązany do nogi balon. Zadaniem wszystkich uczestników jest zbijanie balonów sąsiadom, jednocześnie chroniąc swój własny. Wygrywa para, która do końca trwania piosenki zachowa cały balon.

Jakie piosenki na bal karnawałowy dla dzieci?

Muzyka karnawałowa dla dzieci to ważny element zabawy choinkowej. Na playliście nie powinno więc zabraknąć doskonale znanym dzieciom piosenek o świętach i choince. Najlepiej, jeśli już w grudniu wspólnie z maluchami zaczniecie uczyć się ich tekstu, dzięki czemu zabawa będzie jeszcze ciekawsza.

Zabawy karnawałowe w przedszkolu lub w domu to również świetna okazja na zorganizowanie małego koncertu. Do jego przeprowadzenia przyda się mikrofon Mega Creative 3+, który pozwoli poczuć się dzieciakom jak na prawdziwej scenie.

Fajne zabawy z dziećmi to nie wszystko. Nie zapomnijcie też o wyborach Królowej i Króla Balu!

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Strefa dziecka

Copyright © 2017 - 2023 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.