Dołącz do nas
Do góry

Jak chronić dziecko w sieci?

Czy wiesz co robi Twoje dziecko w sieci? Czy wiesz z kim się komunikuje? Czy zabezpieczasz urządzenia, z których korzysta? Czy wiesz jak je chronić przed wieloma niebezpieczeństwami, które tam na nie czyhają? W ramach akcji “Bezpieczne wakacje z 5.10.15.” swoją wiedzą w zakresie cyberbezpieczeństwa podzieliła się z nami Małgorzata Ćwiek- specjalistka ds. edukacji w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.  Mamy dla Ciebie 10 niezwykle cennych rad, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpiecznie spędzało czas w internecie!

  1. Zanim Twoje dziecko rozpocznie przygodę z internetem zadbaj, aby urządzenia z których będzie korzystało miały odpowiednio skonfigurowane ustawienia bezpieczeństwa, a także aby były wyposażone w programy kontroli rodzicielskiej.

  1. Wspólnie z dzieckiem ustal zasady korzystania z internetu.

  1. Naucz swoje dziecko, aby nie podawało w sieci swoich danych osobowych bez Twojej wiedzy i zgody.

  1. Zbuduj bliską, opartą na zaufaniu, relację z dzieckiem. Ważne, aby Twoje dziecko wiedziało, że zawsze, kiedy w sieci coś je zaniepokoi lub przestraszy, może zwrócić się do Ciebie po pomoc.

  1. Zwracaj szczególną uwagę, na treści, do których Twoje dziecko ma dostęp w internecie. Styczność z szkodliwymi treściami może mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci.

  1. Wyczul dziecko na fakt, iż w sieci można poznać różne osoby. Naucz, by nie ufało osobom poznanym w sieci, a także by informowało Cię o każdorazowej propozycji spotkania, którą otrzyma.

  1. Naucz dziecko odpowiednio radzić sobie z krytyką i hejtem w sieci. Pokazuj dziecku, jak konstruktywnie radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

  1. Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w internecie. Niech stanie się Twoim przewodnikiem po interesujących go miejscach online.

  1. Pomóż dziecku zachować równowagę między czasem spędzonym online i offline. Zadbaj, by Twoje dziecko rozwijało swoje zainteresowania także poza siecią.

  1. Pamiętaj, że zawsze, gdy niepokoisz się o swoje dziecko lub potrzebujesz porady możesz zwrócić się do konsultantów telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, dzwoniąc pod numer 800 100 100.

 

 

Przydatne linki:

http://mamatatatablet.pl/

http://www.dzieckowsieci.pl/

http://uwaznirodzice.pl/

https://800100100.pl/

Małgorzata Ćwiek

Specjalista ds. edukacyjnych w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.