Dołącz do nas
Do góry

Jak chronić dziecko w sieci?

 • 147
  Udostępnienia

Czy wiesz co robi Twoje dziecko w sieci? Czy wiesz z kim się komunikuje? Czy zabezpieczasz urządzenia, z których korzysta? Czy wiesz jak je chronić przed wieloma niebezpieczeństwami, które tam na nie czyhają? W ramach akcji “Bezpieczne wakacje z 5.10.15.” swoją wiedzą w zakresie cyberbezpieczeństwa podzieliła się z nami Małgorzata Ćwiek- specjalistka ds. edukacji w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.  Mamy dla Ciebie 10 niezwykle cennych rad, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpiecznie spędzało czas w internecie!

 1. Zanim Twoje dziecko rozpocznie przygodę z internetem zadbaj, aby urządzenia z których będzie korzystało miały odpowiednio skonfigurowane ustawienia bezpieczeństwa, a także aby były wyposażone w programy kontroli rodzicielskiej.

 1. Wspólnie z dzieckiem ustal zasady korzystania z internetu.

 1. Naucz swoje dziecko, aby nie podawało w sieci swoich danych osobowych bez Twojej wiedzy i zgody.

 1. Zbuduj bliską, opartą na zaufaniu, relację z dzieckiem. Ważne, aby Twoje dziecko wiedziało, że zawsze, kiedy w sieci coś je zaniepokoi lub przestraszy, może zwrócić się do Ciebie po pomoc.

 1. Zwracaj szczególną uwagę, na treści, do których Twoje dziecko ma dostęp w internecie. Styczność z szkodliwymi treściami może mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci.

 1. Wyczul dziecko na fakt, iż w sieci można poznać różne osoby. Naucz, by nie ufało osobom poznanym w sieci, a także by informowało Cię o każdorazowej propozycji spotkania, którą otrzyma.

 1. Naucz dziecko odpowiednio radzić sobie z krytyką i hejtem w sieci. Pokazuj dziecku, jak konstruktywnie radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

 1. Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w internecie. Niech stanie się Twoim przewodnikiem po interesujących go miejscach online.

 1. Pomóż dziecku zachować równowagę między czasem spędzonym online i offline. Zadbaj, by Twoje dziecko rozwijało swoje zainteresowania także poza siecią.

 1. Pamiętaj, że zawsze, gdy niepokoisz się o swoje dziecko lub potrzebujesz porady możesz zwrócić się do konsultantów telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, dzwoniąc pod numer 800 100 100.

 

 

Przydatne linki:

http://mamatatatablet.pl/

http://www.dzieckowsieci.pl/

http://uwaznirodzice.pl/

https://800100100.pl/

Małgorzata Ćwiek

Specjalista ds. edukacyjnych w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Klocki – idealny prezent na Dzień Dziecka

  Nie ma nic bardziej rozwijającego małe dziecięce rączki niż klocki. To one uczą koncentracji, wzmacniają koordynację ruchową i wspierają rozwój logicznego...

  Akademia 5.10.15.25/05/2020
 • Mamo, możesz być nieperfekcyjna!

  Dzień Matki – święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Początki święta wszystkich mam sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian....

  Akademia 5.10.15.22/05/2020
 • Rowerek biegowy to nic trudnego!

  Cieplejsza pogoda i coraz przyjemniejsza wiosenna aura sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Rower to doskonała forma spędzania wspólnie czasu. Kiedy jest...

  Akademia 5.10.15.20/05/2020
 • Międzynarodowy Dzień Rodziny

  15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny, święto to zostało ustanowione 20 września 1993 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem obchodów jest pogłębienie...

  Akademia 5.10.15.15/05/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.