Dołącz do nas
Do góry

Jak chronić dziecko w sieci?

 • 147
  Udostępnienia

Czy wiesz co robi Twoje dziecko w sieci? Czy wiesz z kim się komunikuje? Czy zabezpieczasz urządzenia, z których korzysta? Czy wiesz jak je chronić przed wieloma niebezpieczeństwami, które tam na nie czyhają? W ramach akcji “Bezpieczne wakacje z 5.10.15.” swoją wiedzą w zakresie cyberbezpieczeństwa podzieliła się z nami Małgorzata Ćwiek- specjalistka ds. edukacji w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.  Mamy dla Ciebie 10 niezwykle cennych rad, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpiecznie spędzało czas w internecie!

 1. Zanim Twoje dziecko rozpocznie przygodę z internetem zadbaj, aby urządzenia z których będzie korzystało miały odpowiednio skonfigurowane ustawienia bezpieczeństwa, a także aby były wyposażone w programy kontroli rodzicielskiej.

 1. Wspólnie z dzieckiem ustal zasady korzystania z internetu.

 1. Naucz swoje dziecko, aby nie podawało w sieci swoich danych osobowych bez Twojej wiedzy i zgody.

 1. Zbuduj bliską, opartą na zaufaniu, relację z dzieckiem. Ważne, aby Twoje dziecko wiedziało, że zawsze, kiedy w sieci coś je zaniepokoi lub przestraszy, może zwrócić się do Ciebie po pomoc.

 1. Zwracaj szczególną uwagę, na treści, do których Twoje dziecko ma dostęp w internecie. Styczność z szkodliwymi treściami może mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci.

 1. Wyczul dziecko na fakt, iż w sieci można poznać różne osoby. Naucz, by nie ufało osobom poznanym w sieci, a także by informowało Cię o każdorazowej propozycji spotkania, którą otrzyma.

 1. Naucz dziecko odpowiednio radzić sobie z krytyką i hejtem w sieci. Pokazuj dziecku, jak konstruktywnie radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

 1. Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w internecie. Niech stanie się Twoim przewodnikiem po interesujących go miejscach online.

 1. Pomóż dziecku zachować równowagę między czasem spędzonym online i offline. Zadbaj, by Twoje dziecko rozwijało swoje zainteresowania także poza siecią.

 1. Pamiętaj, że zawsze, gdy niepokoisz się o swoje dziecko lub potrzebujesz porady możesz zwrócić się do konsultantów telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, dzwoniąc pod numer 800 100 100.

 

 

Przydatne linki:

http://mamatatatablet.pl/

http://www.dzieckowsieci.pl/

http://uwaznirodzice.pl/

https://800100100.pl/

Małgorzata Ćwiek

Specjalista ds. edukacyjnych w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

 • Zaburzenia nastroju i afektu u nastolatków i dzieci

  Modne słowo – depresja Jednym z najmodniejszych słów od jakiegoś czasu stało się słowo DEPRESJA. Określamy tym słowem wiele wewnętrznych stanów,...

  Akademia 5.10.15.30/07/2021
 • Sukienki idealne na lato

  W gorące i słoneczne dni, na wakacjach i w pracy niezastąpionym elementem kobiecej garderoby są letnie sukienki! W Twojej szafie powinno...

  Akademia 5.10.15.28/07/2021
 • Materacyk dla niemowlaka – jaki wybrać?

  Przyszli rodzice, kompletując wyprawkę, powinni pomyśleć także o tym, jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać. Od tego zależy prawidłowy rozwój i...

  5.10.15.26/07/2021
 • Rozmiar czapki dla noworodka – jak dobrać właściwy?

  Kompletowanie wyprawki bywa często wyzwaniem dla młodych rodziców, zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko. Lista potrzebnych rzeczy jest długa, trzeba jeszcze...

  5.10.15.23/07/2021

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.