Jak dobrać stanik do rozmiaru biustu?

Czujesz, że Twój stanik nie leży najlepiej i zastanawiasz się, jak dobrze dobrać biustonosz? Zapoznaj się z krótkim przewodnikiem dotyczącym tego, jak dobrać odpowiedni stanik i noś go komfortowo na co dzień.


Jak dobrać biustonosz?

Rozmiary staników oznakowane są za pomocą liczb i liter alfabetu. Liczba oznacza rozmiar pod biustem, a litera, typ miseczki. Przykładowo 75 D oznacza rozmiar pod biustem 75 i miseczkę D. Jak dobrać biustonosz? Aby poznać właściwy rozmiar stanika, potrzebujesz określić swoje wymiary pod biustem i w biuście.

  • Wymiary pod biustem – jak je wykonać?

Dobór stanika warto zacząć od wykonania pomiarów pod biustem. Należy wykonać je na gołym ciele, delikatnie dociskając miarkę. Pamiętaj, aby miarkę ułożyć w jednej, równoległej linii z przodu i tyłu. Ułóż taśmę z podziałką centymetrową (np. miarkę krawiecką) pod biustem, utrzymując równą linię.

Od uzyskanego pomiaru należy odjąć około 3 centymetry i zaokrąglić w dół do najbliższego rozmiaru oferowanego przez dany sklep – rozmiary europejskie to najczęściej 70, 75, 80, 85 itd. Ten zabieg wykonuje się, ponieważ miarka jest nieelastyczna, a stanik po kilku założeniach z pewnością się rozciągnie. Jeśli Twój pomiar pod biustem to przykładowo 87, po odjęciu 3, otrzymasz 84, a zaokrąglając w dół, można stwierdzić, że w większości sklepów odpowiadającym Ci rozmiarem będzie 80.

Określenie wymiarów pod biustem jest tylko wstępem do wyboru odpowiedniego stanika. Wybór idealnej bielizny zależy też od kształtu piersi i indywidualnych preferencji danej osoby. Jedne kobiety preferują mocniejsze wsparcie biustu (szczególnie w przypadku większych miseczek), a inne wolą nosić bardziej swobodny stanik, którego zapinanie nie przylega ściśle do ciała.

 

  • Wymiary w biuście – jak je wykonać?

Drugim etapem w dobieraniu biustonosza jest wykonanie pomiarów w biuście. Najlepiej zrealizować je, mając na sobie miękki, delikatnie wspierający stanik. Zmierz się w najszerszym miejscu biustu, utrzymując miarkę równo i symetrycznie z przodu i tyłu. Napnij miarkę delikatnie w najszerszym miejscu biustu. W przypadku niewielkich piersi, pomiar należy wykonać, stojąc prosto, natomiast jeśli masz większe miseczki lub mniej jędrny biust, przy wykonywaniu pomiarów, możesz się delikatnie pochylić, aby nie były one zaniżone.

Ostatni etap w określaniu rozmiaru biustu to odjęcie od obwodu w biuście rozmiaru pod biustem – powstały wynik pozwoli Ci określić, jaką masz miseczkę.

Znając wymiary pod biustem i w biuście możesz bez przeszkód określić swój rozmiar biustu, odczytując przykładowo z tabeli danego producenta bielizny, jaki rozmiar Ci odpowiada.

Oczywiście najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem będzie wizyta u brafitterki, która precyzyjnie zmierzy Twój biust i dobierze najbardziej pasujący do niego krój stanika.


Dobieranie biustonosza – typy staników

Jak dobrze dobrać biustonosz? Znaczenie mają nie tylko odpowiednio wykonane pomiary pod biustem i w biuście, ale także kształt piersi. Może zdarzyć się tak, że kobiety o identycznych wymiarach będą nosić nieco inne typy staników. Wynika to z różnych kształtów piersi, ich ułożenia, rozstawienia czy jędrności.

Panie o większych, kulistych piersiach często muszą wybrać nieco większy stanik, niż wynika to z pomiarów, natomiast kobietom o stożkowych biustach, bardziej mogą pasować biustonosze nieco mniejsze, niż te, na które wskazywałaby tabela rozmiarów.


Jak dobrze dobrać stanik? Co świadczy o tym, że biustonosz dobrze leży?

Jak sprawdzić, czy biustonosz dobrze leży? To niezwykle ważne, ponieważ prawidłowo dobrany stanik pozwala na optymalne podtrzymywanie ciężaru piersi, ich odpowiednie ułożenie, wsparcie i zapewnienie komfortu w ciągu dnia. Te wskazówki pozwolą Ci sprawdzić, czy biustonosz dobrze leży. Jeśli Twój stanik spełnia poniższe założenia, można stwierdzić, że jest poprawnie dobrany.

  • Zapięcie z tyłu biustonosza nie unosi się do góry i leży prostopadle do kręgosłupa. Twoje zapięcie od stanika unosi się? Najprawdopodobniej większość ciężaru biustu opiera się jedynie na ramiączkach, a obwód stanika jest zbyt duży.
  • Piersi wypełniają miseczki, a brzeg stanika nie uciska biustu. Jeżeli w górze miseczki dostrzegasz niewypełnione miejsca, rozmiar stanika jest nieco za duży. Materiał nie powinien się marszczyć. Jeśli Twoje piersi wystają znad miseczek, oznacza to, że rozmiar stanika jest za mały.
  • Obwód biustonosza nie jest za luźny, ani za ciasny. Nie możesz swobodnie odetchnąć w swoim biustonoszu? Jego obwód jest prawdopodobnie za mały. W przypadku jeśli po ściągnięciu biustonosza widzisz czerwone ślady na ramionach, może oznaczać to, że jego obwód jest za duży i zbyt luźny, a cały ciężar, zamiast opierać się w obwodzie stanika, spoczywa na ramiączkach.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły