Dołącz do nas
Do góry

Jak motywować dziecko do nauki?

  • 15
    Udostępnienia

Bez względu na to, jak bardzo nasze dzieci lubią się uczyć, od czasu do czasu chęci je opuszczają i tracą motywację. To jedna strona, są jednak też tacy uczniowie, którzy podejmują jedynie minimalny wysiłek w kwestii nauki i potrzebują wielu słów zachęty, by postarać się bardziej i dać z siebie więcej. Jak motywować swoje dziecko do nauki?

1. Miej silną więź ze swoim dzieckiem

Rozmawiaj, słuchaj, dowiaduj się, co Twoje dziecko interesuje, co je fascynuje.

2. Pozwalaj na porażki

Często dzieci nie chcą się uczyć, bo obawiają się, że nie okażą się wystarczająco dobre. Pomóż im oswoić niedoskonałości i daj do zrozumienia, że popełnianie błędów jest częścią naszego codziennego życia.

3. Zachęcaj do wyrażania opinii

Niech Twoje dziecko ma prawo wyboru i wyrażania swoich opinii. Możesz się z nimi nie zgadzać, ale powinieneś akceptować i pozwolić ponosić konsekwencje decyzji.

4. Sprawdź wiedzę swojego dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma problem z nauką, sprawdź jego wiedzę podstawową – umiejętności czytania, słuchania, pisania, znajomość tabliczki mnożenia. Być może nagromadziły się w jego nauce pewne braki, które teraz ciężko mu nadrobić. Trzeba mu w tym pomóc.

5. Dawaj przykład

Chcesz, by Twoje dziecko czytało? Też czytaj, spędzaj z nim czas na wspólnym czytaniu. Możecie słuchać audiobook’ów, sięgać po ciekawe publikacje, które mogą zainteresować Twoje dziecko. Nie mów też, że szkoła jest głupia, nauczanie bez sensu. Twoja postawa odbija się na dziecku.

6. Świętujcie sukcesy

Choćby te najmniejsze – pamiętaj, żeby chwalić za wysiłek, a nie za rezultaty. Wzmacniając pozytywnie swoje dziecko, zachęcasz je do nauki.

 

 

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.