Dołącz do nas
Do góry

Jak możesz uczyć swoje dziecko w domu?

Przedszkole i szkoła podstawowa to miejsca intensywnej nauki i najszybszego rozwoju intelektualnego dziecka. Jednak cały proces edukacji zaczyna się w wieku 3, 4 a czasami 5 lat. Rodzice dbający o rozwój swojej pociechy zastanawiają się, czy można w jakiś sposób przyspieszyć cały proces i pomóc dziecku przygotować się do szkoły lub przedszkola.

W domu dziecko może nie tylko bawić się, oglądać bajki lub odpoczywać. Z odrobiną zaangażowania oraz dobrymi pomysłami, możesz skutecznie wspomóc jego rozwój w zaciszu Waszego mieszkania. Jeśli się zastanawiasz jak nauczyć dziecko pisać nie wychodząc z nim z domu, sprawdź nasze pomysły i wskazówki.

Jak uczyć dziecko pisać?

Przede wszystkim, pamiętaj o różnicy między nauką pisania i czytania. To drugie jest znacznie prostsze – litery, a czasami proste wyrazy, są w stanie odczytywać nawet dwuletnie dzieci. Pisanie jest dużo trudniejszym procesem, wymagającym dużej koordynacji.

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać? Zacznij od podstaw, czyli sprawności ruchowej. Zadbaj o aktywność dziecka, zwłaszcza taką angażującą rączki i palce. Potem przejdź do prostych ćwiczeń z wykorzystaniem kartki papieru i mazaków, kredek, długopisu. Kolorowanie czy rysowanie szlaczków wykształci u dziecka poprawny chwyt długopisu czy kredki. Ładne pismo zagwarantują także ćwiczenia takie jak kreślenie dróg w labiryntach lub obrysowywanie kształtów.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku pisać szybciej?

Jednak rysowanie szlaczków nie nauczy dziecka pisania. Gdy dziecko opanuje już posługiwanie się długopisem, zagwozdką jest jak nauczyć dziecko pisać literki. Ich liczba i skomplikowanie może dziecko przytłoczyć, więc trzeba wypracować dobry sposób nauki.

Dziecko może pisać szybciej, jeśli utrwala literkę nie tylko w zeszycie, ale też w przedmiotach codziennego użytku – np. kaszy czy plastelinie. Pomaga to zapamiętać dany kształt, przez co malec nie zastanawia się tak długo, gdy kolejny raz chce napisać literkę. Możesz także zakupić produkty wspomagające naukę pisania – chociażby tablice do pisania z elementami przypominającymi o kształcie liter. Dzięki nim, możemy śmiało powiedzieć, że uczymy się pisać literki świetnie się bawiąc.

W jakiej kolejności uczyć liter pisma odręcznego?

Jak nauczyć dziecko pisać, by nie zniechęciło się pierwszego dnia? Pomyśl o kolejności wprowadzanych liter. Istnieje sprawdzony sposób, stosowany przez nauczycieli oraz używany w elementarzach. Pozwala on w wydajny sposób nauczyć się dziecku liter i przyspieszyć cały proces.

Kolejność ma związek ze skomplikowaniem głoski – czytanie i pisanie są nierozerwalnie połączone. Ucząc dziecko w domu, zastosuj kolejność A, L, O, M, T, I, K, E, P, N, C, B, Y, D, U, J, F, G, W, R, S, H, Z. Zaczynając od prostej samogłoski, dziecko łatwo przejdzie do L, co pozwoli mu na napisanie nieskomplikowanych słów – jak chociażby „lala”. Pamiętaj jednak, że nie jest to kolejność alfabetyczna i zakomunikuj to dziecku.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Strefa dziecka

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.