Jak odbijać noworodka?

Jak odbijać noworodka?

Odbijanie po karmieniu to jedno z zagadnień, które najczęściej zaprzątają głowę młodych rodziców. Czy należy robić to zawsze, aż do skutku? Co, jeśli dziecku się nie odbije? Odbijanie noworodka czy niemowlaka ma bezpośredni związek z tym, w jaki sposób dziecko jest karmione. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, z którego dowiesz się, czy odbijanie dziecka jest zawsze konieczne, jak odbijać niemowlę i jak prawidłowo trzymać noworodka do odbicia.

Odbijanie u noworodka karmionego piersią a butelką

Po co odbijać dziecko? W trakcie pobierania pokarmu dziecko narażone jest na połknięcie pewnej ilości powietrza. W przypadku karmienia piersią tego powietrza nie będzie tak dużo, jak w przypadku karmienia butelką. Dlaczego? Po pierwsze dziecko je częściej a mniej, a połykając mleko z piersi, dziecko samo reguluje przepływ. Prawidłowo przystawiony do piersi bobas ma mniejsze szanse na połknięcie dużej ilości powietrza – jego usta ściśle przylegają do otoczki (dziecko robi charakterystycznego glonojada). Dodatkowo dzięki technice ssania, która polega na tym, że po kilku łykach dziecko odpoczywa, do brzuszka trafia mniej powietrza. Nie bez znaczenia jest też pozycja, w jakiej się karmi, a także pora karmienia. W ciągu nocy dziecko będzie ssało znacznie spokojniej i mniej łapczywie niż w ciągu dnia, stąd też połknie znacznie mniej powietrza.

W przypadku karmienia butelką dziecko nie może w żaden sposób regulować przepływu pokarmu, płynie on ciągle, w związku z tym połykanego powietrza jest więcej.

Dlatego też zalecane jest, by dzieci karmione butelką odbijać zawsze po karmieniu, dzieci karmione piersią odbijamy, gdy jest taka potrzeba. Na pewno warto stosować odbicie u noworodka czy niemowlaka zawsze, gdy zauważymy, że po karmieniu jest niespokojny.

Odbijanie dziecka po jedzeniu – dlaczego jest ważne?

Odbijanie u dziecka podnosi jego komfort. Przede wszystkim odbicie pozwala uniknąć zwracania części pokarmu i konieczności częstszego karmienia. Przynosimy w ten sposób ulgę dziecku i zapobiegamy bólom brzuszka. Dzięki odbijaniu ograniczamy także łapczywe ssanie, więc dziecko je spokojniej. Jeśli zastanawiasz się, jak odbić dziecko właściwie, przeczytaj poniższy akapit.

Jak prawidłowo trzymać noworodka do odbicia?

Jak podnosić i ułożyć noworodka odbicia to pytanie, które zadaje sobie wielu świeżo upieczonych rodziców. Nic dziwnego, maleńkie ciałko jest wiotkie i bardzo delikatne, więc łatwo wyrządzić mu nieumyślną krzywdę nieodpowiednim ułożeniem. Dowiedz się więc, jak układać noworodka po karmieniu i poznaj najpopularniejsze pozycje do odbijania, polecane przez fizjoterapeutów.

Pozycja przez ramię

Połóż dziecko na swoim ramieniu tak, by jego brzuszek przylegał do Twojego ciała. Ręką przytrzymuj brzuszek i główkę, zwłaszcza u noworodka. Rączki dziecka są przełożone swobodnie przez Twój bark. W tej pozycji możesz siedzieć lub powoli nosić dziecko do odbicia. Noszenie lub trzymanie w tej pozycji powinno odbywać się naprzemiennie na prawym i lewym ramieniu tak, by nie przeciążać nadmiernie żadnej ze stron własnego kręgosłupa, a dziecku zapewnić równomierne bodźce ruchowe.

Pozycja na udach

Usiądź z dobrym podparciem pleców, zegnij uda pod kątem 45 stopni do podłogi. Ułóż dziecko na swoich udach – twarzą do siebie, główką w kierunku Twoich kolan. Pozycja korzystna zwłaszcza dla osób z problemami z kręgosłupem, nie obciąża żadnej ze stron ciała.

Pozycja na siedząco lub inaczej odbijanie na kolanie

Usiądź na fotelu, jedno udo unieś wyżej. Pupę dziecka połóż na jednym udzie, a klatkę piersiową na drugim, uniesionym. Ciało maluszka powinno być ułożone pod kątem 45 stopni do podłogi. Dłonią możesz podeprzeć brodę dziecka.

Noworodek nie odbija – co dalej?

Może zdarzyć się tak, że trzymany w pozycji do odbicia maluszek nie odbije. Pamiętajmy, by trzymać dziecko w pozycji do odbicia minimum kwadrans. Jeśli po tym czasie nie odbije, układamy dziecko na boku lub na brzuszku z głową ułożoną na bok – ulany pokarm wypłynie wtedy bokiem. Nigdy nie układamy dziecka na plecach bezpośrednio po karmieniu, bez odbicia.

A co z nocą? Niektóre mamy śpiąc wspólnie z dzieckiem, karmią piersią na leżąco i zastanawiają się, czy powinny odbijać dziecko, które z dużym prawdopodobieństwem zaśnie w trakcie karmienia. Nie jest to niezbędne – dziecko w nocy jest senne i ssie znacznie spokojniej. Kiedy jednak zauważymy niepokój u dziecka, odbijmy je.

Total
0
Shares
2 komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły