Jak podnosić noworodka i niemowlę

Jak podnosić noworodka i niemowlę?

Narodziny dziecka to piękny, ale jednocześnie niezwykle stresujący moment. Maleństwo jest bardzo kruche i delikatne. Tymczasem świeżo upieczeni rodzice często nie wiedzą nawet, jak prawidłowo trzymać noworodka. W pierwszych miesiącach życia pociecha wymaga szczególnej pielęgnacji – trzeba ją myć, karmić, przewijać. Jak powinno się nosić noworodka? Na co zwracać szczególną uwagę?

Trzymanie niemowlaka – zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami

Decydując się na podnoszenie noworodka, zachowaj czujność i przestrzegaj poniższych wskazówek:

Uważaj na główkę

Główka noworodka jest nieproporcjonalnie duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Stąd tak ważne jest, by zapewnić dziecku odpowiednie podparcie.

Kontroluj pozycję maleństwa

Zadbaj, by rączki i nóżki nie zwisały bezwładnie. Sprawdź, czy tułów oraz główka są ułożone wzdłuż poziomej osi.

Pamiętaj, że na podnoszenie niemowlaka pod pachy jest jeszcze za wcześnie

Na podnoszenie niemowlaka za rączki lub pod paszki przyjdzie jeszcze czas. Najpierw trzeba zaczekać, aż maluszek będzie swobodnie siedział lub czworakował.

Nie spiesz się z trzymaniem dziecka w pozycji pionowej

Pamiętaj, że dopóki malec nie będzie potrafił samodzielnie utrzymać główki, musisz bardzo uważać. Wady postawy, napięcie mięśniowe to tylko niektóre skutki wczesnego noszenia noworodka w pionie.

Postępuj ostrożnie

Nie podnoś malca gwałtownie i bez ostrzeżenia, bo się przestraszy. Dodatkowo może u niego wystąpić tzw. odruch Moro polegający na wyprostowaniu wszystkich kończyn i wygięciu ciała w łuk.

Jak nosić 2-miesięczne niemowlę? Instrukcja krok po kroku

Do około 6 tygodnia życia dziecko nie ma wystarczająco wyćwiczonych mięśni szyi, dlatego w pierwszych miesiącach po urodzeniu trzeba delikatnie podtrzymywać jego główkę. Jak zatem nosić niemowlaka? Zapoznaj się z naszymi radami:

Krok 1: Ułóż malucha na boku, a następnie wsuń rękę pod tułów oraz nogi tak, by twoja dłoń znalazła się pod główką.

Krok 2: Drugą ręką przytrzymaj bark dziecka, a potem powoli unieś malucha bokiem do podłoża.

Krok 3: Sprawdź, czy dziecko jest ułożone w prostej linii.

Jak trzymać niemowlaka? Polecane pozycje

Prawidłowe noszenie noworodka wymaga skupienia. Dziecku musi być wygodnie, a jednocześnie powinno czuć się swobodnie. Do najczęściej wybieranych pozycji należą:

  • horyzontalna
    Główka powinna spoczywać w okolicy zgięcia stawu łokciowego, a tułów układać się wzdłuż przedramienia. Trzymanie noworodka w ten sposób jest bezpieczne.
  • pionowa z podporą
    Jak nosić noworodka do odbicia lub przytulania? Spróbuj ułożyć je na piersiach odwrócone twarzą do ciebie. Pamiętaj, by zadbać o stabilną pozycję główki i przytrzymywać tułów przedramieniem.
  • na udach
    Zastanawiasz się, jak jeszcze nosić niemowlę? Dobrym sposobem jest tzw. kołyska. Usiądź wygodnie, połóż maleństwo na udach tak, aby patrzyło w twoją stronę. Zwróć uwagę, by jego główka była oparta na twoich kolanach.

Jak podnosić noworodka z łóżeczka?

Wielu rodziców ma obawy związane z wyciąganiem pociechy z łóżeczka. Jak chwytać noworodka? Przede wszystkim delikatnie. Warto również pamiętać, o tym, by zapewnić oparcie dla kręgosłupa i mięśni szyi. Niemowlaki nie mają skoordynowanych ruchów. Często niespodziewanie odrzucają główkę na boki lub do tyłu. Stąd też trzeba być bardzo czujnym.

Jak nie nosić noworodka i kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty?

Zbyt szybkie noszenie niemowlaka w pionie, odginanie ciała do tyłu czy blokowanie jednej z rączek – to główne przyczyny prowadzące do różnego typu zaburzeń, np. asymetrii lub nadmiernego napięcia mięśni. Jeśli nie wiesz, jak brać noworodka na ręce, poproś o radę położną środowiskową.

Obserwuj również, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Co powinno zwrócić twoją uwagę:

  • brak symetrii w leżeniu na plecach, np. ustawianie główki tylko na jedną stronę,
  • układanie się główki maleństwa do tyłu (można to zaobserwować szczególnie podczas leżenia dziecka na boku),
  • silne zaciskanie piąstek,
  • nieprawidłowe pełzanie, np. odpychanie się za pomocą jednej kończyny,
  • niepodejmowanie prób podnoszenia nóżek do góry.

Jeśli zauważysz jakikolwiek z tych objawów, udaj się na konsultacje do lekarza rodzinnego. Złe noszenie noworodka wymaga jak najszybszej korekty. Czasem potrzebne jest również wsparcie fizjoterapeuty.

Pamiętaj, że noworodek potrzebuje czułego dotyku!

Jeśli poczujesz się pewnie w braniu dziecka na ręce, staraj się robić to jak najczęściej. Maluch potrzebuje przytulania i czułości. Podnoszenie niemowlaka wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na rozwój.

Poznaj naszą ofertę ubrań dla niemowlaków

Bluzy dla niemowlakaCzapki dla niemowlaka Kurtki dla niemowlaka Kombinezony zimowe dla niemowlaka Obuwie dla niemowlaka Spodnie dla niemowlaka

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Powinniście być bardziej precyzyjni przy pisaniu rad dla młodych rodziców, czyli ludzi, którzy czasem nie mają zielonego pojęcia o temacie i bardzo poważnie podchodzą do i formacji.

    Pisanie: że “dodatkowo może u niego wystąpić tzw. odruch Moro polegający na wyprostowaniu wszystkich kończyn i wygięciu ciała w łuk.” bez wyjaśniania że odruch Moro jest czymś naturalnym i może zwyczajnie występować, to tylko możecie wystraszyć i tak zestresowanych rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły