Dołącz do nas
Do góry

Jak podnosić noworodka i niemowlę?

Narodziny dziecka to piękny moment w życiu rodziców. Jest jednak równie piękny, co stresujący. Świeżo upieczona mama i tata często nie wiedzą jak zachowywać się względem niemowlęcia. Nie chcą przypadkiem wyrządzić mu krzywdy – w końcu ich maleństwo jest naprawdę wrażliwe i delikatne w pierwszych miesiącach życia.

Podstawowym problemem jest podnoszenie noworodka. Chociaż w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecko głównie śpi bądź je, rodzice muszą często je podnosić w celu pielęgnacji, karmienia i wielu innych czynności. W związku z tym pojawia się pytanie: jak podnosić noworodka?

Jak podnosić noworodka?

Żaden rodzic nie chciałby zrobić krzywdy swojemu maluchowi. W związku z tym, muszą przestrzegać pewnych zasad i nauczyć się podnoszenia dziecka. Prócz podstawowej zasady, czyli delikatnego i czułego traktowania malucha, istnieją pewne wskazówki, która pomogą nam uczynić podnoszenie bezpiecznym. Główka noworodka jest nieproporcjonalnie duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Nasz maluch nie ma jeszcze wykształconych mięśni zdolnych ją podtrzymać w jednej pozycji. Dlatego tak ważne jest podtrzymywanie jedną ręką jego główki – bez tego elementu podnoszenie noworodka może być niebezpieczne. Ponadto, zadbaj o to, by jego rączki i nóżki nie zwisały bezwładnie.

Pamiętaj również, by nie podnosić dziecka gwałtownie, bez ostrzeżenia. Unikaj także podnoszenia pod pachami i za pupę, by niepotrzebnie nie przeciążać słabo wykształconych mięśni malucha. Ułóż malucha na boku, a następnie wsuń rękę pod tułów oraz nogi, tak by dłoń znalazła się pod główką. Drugą ręką przytrzymaj bark dziecka, a następnie powoli unieś malucha bokiem do podłoża.

Jak odbijać niemowlę?

Noworodek podczas jedzenia czy karmienia piersią potrafi połknąć dużo powietrza. To wywołuje u niego ból brzucha, co przekłada się na płacz i nieprzespane noce. Sposobem na to jest odbijanie noworodka po karmieniu. Unikniemy dzięki niemu kolki czy ulewania się pokarmu. Pojawia się jednak pytanie, podobne jak w przypadku podnoszenia dziecka: jak odbijać noworodka?

Odbijanie możemy przeprowadzić nie tylko po karmieniu, a nawet podczas niego, gdy dziecko zrobi przerwę w jedzeniu. Wystarczy wówczas, że delikatnie uniesiemy główkę niemowlaka.

Jeśli jednak skończyliśmy już karmienie, odbijanie niemowlaka można wykonać na kilka różnych sposobów. Różnią się one diametralnie – między innymi tym, jak trzymać dziecko do odbicia. Popularną metodą jest odbijanie u noworodka na ramieniu. W tym celu podnieś maluszka na ręce i przytrzymaj brzuszkiem w stronę swojego ciała. Po oparciu niemowlaka na swoim ramieniu, podeprzyj pupę jedną ręką, a drugą trzymaj jego szyję i głowę. Wbrew obiegowej opinii, nie klep dziecka po plecach – odbijanie noworodka nie będzie dzięki temu łatwiejsze.

Możemy także skorzystać ze swoich ud. Jak odbijać dziecko na udach? Wystarczy, że posadzimy niemowlaka na jednym udzie, natomiast na drugim podeprzemy jego plecy. Ważne jest, by drugie udo było odrobinę uniesione. Podtrzymując główkę, drugą rękę wykorzystaj do masowania brzuszka.

Czy odbijać śpiące dziecko? Podczas wieczornego lub nocnego karmienia niemowlę jest bardziej senne, przez co łyka mniej powietrza. Jeśli mu się nie ulewa, nie ma potrzeby odbijania noworodka w nocy.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Strefa dziecka

 • Jak wspierać młodych rodziców na nowym etapie życia?

  Oczekując narodzin pierwszego dziecka zadajemy sobie często pytanie: jak to będzie? Czy sobie poradzę? Bardziej chyba myślimy wówczas o aspekcie technicznym...

  Akademia 5.10.15.07/01/2020
 • Zabawy z dziećmi w domu

  Tegoroczna przerwa świąteczna jest wyjątkowo długa. Oznacza to, że dzieci dużo więcej czasu spędzają z nami w domu. Rodzice dzielą się...

  Akademia 5.10.15.03/01/2020
 • Mama w świecie cyfrowym: przychodnia internetowa

  Mamy chętnie korzystają z doświadczenia innych mam piszących na blogach i forach, czytają w internecie artykuły popularnonaukowe o zdrowiu. Coraz popularniejsze...

  Akademia 5.10.15.12/12/2019
 • Jak możesz uczyć swoje dziecko w domu?

  Przedszkole i szkoła podstawowa to miejsca intensywnej nauki i najszybszego rozwoju intelektualnego dziecka. Jednak cały proces edukacji zaczyna się w wieku...

  Akademia 5.10.15.09/12/2019

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.