Jak przechowywać klocki LEGO?

Przemyślane przechowywanie LEGO poza oryginalnym opakowaniem ma trzy ogromne zalety. Po pierwsze, umożliwia organizację klocków według swoich (lub dziecka) preferencji, co ułatwia późniejsze budowanie. Po drugie, pomaga zadbać o zachowanie idealnej kondycji poszczególnych elementów lub gotowych dzieł, co jest bardzo istotne dla kolekcjonerów. Po trzecie, zmniejsza ryzyko pogubienia klocków. Podpowiadamy, jak przechowywać LEGO, by zyskać wszystkie te trzy korzyści!

Jak przechowywać klocki LEGO bez opakowań?

Część zestawów LEGO jest sprzedawana w sztywnych kartonach albo plastikowych pudełkach będących integralną częścią pakietu. Wówczas ich właściciele nie mają większego problemu z przechowywaniem klocków – zostawiają je po prostu w oryginalnym opakowaniu. Dotyczy to szczególnie kolekcjonerów, których zestawy zyskują na wartości, gdy są w stanie nienaruszonym.

Jednak istnieją również polybagi, czyli niewielkie foliowe saszetki z małymi pakietami; gdy klocki mają służyć zabawie, a nie być częścią kolekcji, to trzeba je gdzieś przesypać. Mali i duzi architekci LEGO często skarżą się też na to, że kartony łapią kurz i zajmują dużo miejsca. W takich sytuacjach sprawdzają się nasze metody na to, jak przechowywać klocki LEGO.

Jak przechowywać duże klocki LEGO?

    • Na początku przyjrzymy się przechowywaniu serii dużych klocków LEGO, czyli tych przeznaczonych dla najmłodszych budowniczych. Należą do nich między innymi chętnie wybierane LEGO Duplo. W tym przypadku miejsce do ich chowania musi nie tylko być spore, ale też łatwo dostępne dla dziecka, by opiekunowie nie musieli każdorazowo zdejmować i wysypywać klocków.
    • Dobrze sprawdzają się przezroczyste zamykane pojemniki albo skrzynie skarbów rozdzielone przegródkami. Świetnie chronią klocki przed kurzem i mogą stać przez cały czas na podłodze, więc maluch ma do nich dostęp. Separatory można wykonać ręcznie, choć niektóre pudełka mają je nawet w zestawie. Przegródki posłużą zorganizowaniu LEGO według swoich preferencji: kolorystycznie (czerwone do czerwonych), typem elementów (zwierzaki do zwierzaków), kształtem (okrągłe do okrągłych) czy serią.
    • Ciekawym rozwiązaniem są również szuflady i pojemniki pod łóżko. Mogą mieć wbudowane ścianki dzielące je na mniejsze przegródki, a jeśli nie mają, to wystarczy dokupić do nich separatory. To rozwiązanie, które wykorzystuje zwykle niezagospodarowaną przestrzeń i nie utrudnia maluchowi dostępu do jego kolekcji.

Jak przechowywać drobne LEGO?

    • Serie LEGO przeznaczone dla starszych architektów składają się w większości z niewielkich elementów – przykładem jest LEGO Friends. Dzięki temu całość nie zajmuje dużo miejsca, za to bardzo łatwo można zgubić ważne części. Przyda się zatem dobra organizacja.
    • Osoby niemające jeszcze w posiadaniu bardzo pokaźnej kolekcji LEGO, mogą zdecydować się na organizery do bielizny trzymane w szufladach. To gotowe separatory, które dzielą przestrzeń na kilka lub kilkanaście kwadratowych albo prostokątnych części. Można wówczas każdy segment poświęcić na inny kolor lub typ klocka, a szuflady na różne serie. Świetnie sprawdzą się także wiszące materiałowe organizery z licznymi kieszonkami, które można powiesić na ścianie.
    • A co z kolekcjonerami, którzy swoje klocki liczą już nawet nie w setkach, a w tysiącach? Duże kolekcje można trzymać w niewielkich przezroczystych pudełkach z przegródkami, stawianych jedno na drugie. By nie pogubić się w konkretnych zestawach, warto opatrzyć pojemniki naklejką z nazwą danej serii czy nawet grupą wiekową, której jest przeznaczona. Przegródki posłużą oczywiście segregacji elementów wedle własnego gustu – kształtami, kolorami czy rodzajem. Można pójść nawet o krok dalej i każdy pojemnik poświęcić na inny kolor, a przegródki na dodatkową organizację, np. według kształtów.

Jak przechowywać złożone LEGO?

Są takie budowle, którymi dziecko chce bawić się przez wiele dni, a kolekcjoner – chwalić na domowej wystawie, np. luksusowymi pojazdami z LEGO Technic. Wówczas nie pozostaje nic innego jak pozostawienie dzieła w całości. Ale jak przechowywać złożone LEGO, by przypadkiem nie zniszczyć ciężkiej pracy nad projektem?

Najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie przygotowanie specjalnej przeszklonej gablotki. Takie miejsce bez wątpienia podkreśli dumę z efektu i pozwoli cieszyć się powoli rosnącą kolekcją gotowych dzieł. Wymaga to jednak pewnej inwestycji oraz poświęcenia czasu na montaż. Jeżeli oczekujesz bardziej budżetowego i mniej angażującego rozwiązania, to postaw na to, co masz już w mieszkaniu. Przyjrzyj się swoim meblem i zastanów się, gdzie możesz układać gotowe budowle – pamiętaj jednak, że odkryte półki nie zabezpieczą klocków przed osiadaniem na nich kurzu.

Przy odpowiedniej organizacji nawet sprzątanie klocków może być świetną zabawą!

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły