Dołącz do nas
Do góry

Jak reagować na hejt w internecie i pomóc swojemu dziecku?

Każdy użytkownik internetu spotkał się bezpośrednio z hejtem czyli nienawistnymi komentarzami umieszczanymi w internecie. Łatwiej stać się jego ofiarą jeśli jest się twórcą internetowym, osobą znaną, manifestuje wyraziste poglądy. Ale można też być ofiarą hejtu, jeśli nawet nie posiada się swojego konta na portalach społecznościowych.

Sądy orzekają kary dla hejterów pokazując, że w internecie krzywda nie jest wyimaginowana i nierealna.

Administratorzy próbują ograniczyć liczbę nieodpowiednich komentarzy, szczególnie, jeśli dotyczy to gorących medialnie tematów.

Jak w tym wszystkim mogą odnaleźć się nastolatki i dzieci, obserwując niski poziom dyskusji, nieumiejętność przedstawiania kontrargumentów, manipulację oraz nie stosowanie rzeczowej krytyki? Co można zrobić w sytuacji, gdy nasze dziecko stanie się ofiarą hejtu internetowego?

Poczucie szacunku, tolerancji, empatii, poczucia własnej wartości nie zbuduje się w jednej chwili. Od samego początku dziecko powinno takie postawy obserwować w swoim otoczeniu i, co bardzo ważne, ich doświadczać. Jaki dorosły wyrośnie z poniżanego dziecka?

Jak zbudować takie porozumienie z dzieckiem, aby powiedziało opiekunom o swoich problemach?

Na pewno nigdy nie było łatwo być rodzicem, ale dzisiejsze czasy pokazują, że nie jest łatwo być ani rodzicem, ani dzieckiem. Tylko wspólna mądrość, dialog może prowadzić do zrozumienia świata i przygotowania się na wyzwania stawiane przez jutro.

Autorką tekstu jest MARTYNA RÓŻYCKA – kierownik działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl reagującego na nielegalne i szkodliwe treści w internecie.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

 • Przegląd letnich sukienek

  Latem większość kobiet chętniej zakłada sukienki. Wiadomo, sukienka sama w sobie jest w stanie „zrobić” całą stylizację – wystarczy dobrać torebkę...

  Akademia 5.10.15.13/07/2020
 • Rodzinne wakacje – czas start!

  Przedłużająca się pandemia, obostrzenia, nakazy – budzą u wielu rodziców strach przed wakacjami, które z natury rzeczy powinny przyciągać tylko pozytywne...

  Akademia 5.10.15.10/07/2020
 • Letnia elegancja dla dziewczynek

  Czas uroczystości rodzinnych w tym roku wygląda nieco inaczej, niż dotychczas wszystkim nam znany.  Zapewne za częścią z Was są już...

  Akademia 5.10.15.08/07/2020
 • Dzień Psa, święto czworonożnych przyjaciół!

  Dziś, 1 lipca obchodzimy Dzień Psa, wybór tej daty – na samym początku wakacji – nie jest przypadkowy, ponieważ według statystyk...

  Akademia 5.10.15.01/07/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.