Dołącz do nas
Do góry

Jak rodzinnie spędzić Mikołajki?

Grudzień, który chwile temu się rozpoczął  ma w sobie coś magicznego.

Choinki i świąteczne dekoracje na ulicach tworzą niesamowity klimat. Ludzie się do siebie uśmiechają (to widać pomimo maseczek na twarzach 😉), jesteśmy bardziej uprzejmi i już myślimy o tym jak spędzimy miło czas za 3 tygodnie, które strzelą „jak z przysłowiowego bicza”… Ale, ale nie odbiegajmy marzeniami tak daleko, bo tu… już w niedziele Mikołajki. Kto nie zdążył odwiedzić ulubionego sklepu, komu się zapomniało albo nie ma pomysłu jak spędzić ten dzień ? 😉

Podrzucamy kilka pomocnych przykładów na Mikołajkowe zajęcia, zabawy i dekoracje do samodzielnego zrobienia, które umilą Wam chwile podczas tego wyjątkowego dnia.

Rodzinne piernikowanie 😉

Dekorowanie małych choineczek, gwiazdek czy ciasteczkowych Mikołajów jest świetnym zajęciem dla całej rodziny – Mikołajkową niedzielę można spędzić na wspólnych wypiekach. 😊

W Internecie roi się od przepisów na łatwiejsze lub trudniejsze pierniki, więc nie trzeba być mistrzem kuchni by upiec małe co nieco, a dekorowanie ciastek lukrem, bakaliami czy dostępnymi na rynku słodkimi posypkami to czysta frajda dla małych i dużych. 😊

Pierniki można też ładnie zapakować i dać w prezencie dla Pani w przedszkolu albo sąsiadce, która obecnie siedzi głównie sama w domu – przekażemy tym sposobem im trochę uśmiechu i dobrej energii.

Kartki świąteczne

Czas pandemii to okres, który w wielu przypadkach podzielił rodziny albo odebrał im poczucie bycia razem dlatego wspólne pisanie kartek świątecznych to świetny sposób by utrzymać kontakt z rodziną, z którą nie raz nie spotkamy się w Święta.

Dlatego przyszykujmy:

– blok techniczny kolorowy,

– koperty,

– flamastry,

– materiały dekoracyjne, np. klej z brokatem, naklejki, dziurkacze z wzorami, wstążki etc.

Kartkę A4 przecinamy na pół (powstaną z niej dwie kartki świąteczne), następnie jedną połowę składamy. Na froncie możemy wspólnie z dzieckiem napisać proste życzenia, zaś w środku zezwalamy na radosny wybuch dziecięcej wyobraźni. Babcia, Dziadek czy dawno niewidziana ciocia będą przeszczęśliwi, gdy otrzymają taką kartkę.

Tylko nie zapomnijcie wysłać kartek pocztą, koniecznie już w przyszłym tygodniu. 😊

Udekorujcie razem dom

By poczuć jeszcze bardziej świąteczny klimat – otaczajmy się nim, zacznijmy od swojego otoczenia.Kto powiedział, że nie można już dziś ubrać choinki albo porozwieszać w domu mikołajowych skarpet czy udekorować lampkami świątecznymi cały dom.

To świetna zabawa dla całej rodziny.

Gotowe dekoracje to jedno, ale te zrobione własnoręcznie cieszą jeszcze bardziej. 😊

Własnoręcznie zrobione śnieżynki z patyczków – mogą wykonać zarówno dzieci jak i dorośli. Kolorowe patyczki (jak do lodów), dostępne w większości sklepów papierniczych:

– kolorowe pluszowe kulki, guziczki, koraliki lub cekiny,

– kleje brokatowe w różnych kolorach,

– cienki sznurek lub tasiemka,

– klej na gorąco.

Wykonanie:

3 patyczki kładziemy jeden na drugim tak, by stworzyły kształt śnieżynki, przyklejamy je do siebie na środku każdego patyczka za pomocą kleju na gorąco. Gdy klej wyschnie dekorujemy każdy z patyczków kolorowymi kulkami, guziczkami lub cekinami, wedle preferencji. Do końca jednego z patyczków przymocowujemy sznureczek lub tasiemkę za pomocą kleju na gorąco (to będzie zawieszka).

Bombki na choinkę mogą być wykonane własnoręcznie i nie muszą być wykonane tylko ze szkła bądź plastiku. 🙂

Do zrobienia delikatnych, ażurowych bombek są potrzebne: białe nici, klej Wikol, baloniki i oliwka kosmetyczna. Nici bądź sznurek należy zanurzyć w kleju(jeśli jest zbyt gęsty trzeba go rozcieńczyć).

Następnie nadmuchujemy balonik i smarujemy go oliwką. Balon owijamy sznurkiem nasączonym klejem i odwieszamy do całkowitego wyschnięcia. Po tym delikatnie przebijamy balonik i wyciągamy go między sznurkami. Jeśli bombka się przy tym zdeformuje, naprawiamy ją naginając odpowiednio metalowym narzędziem. Tak otrzymujemy lekką, ażurową ozdobę bożonarodzeniową.

Uwaga można się pobrudzić, ale zabawa będzie na pewno udana. 😉

A wieczorem? Oczywiście kino – ale te domowe. 😊

Wszyscy domownicy wskakują w piżamy i meldują się przed TV na świąteczny seans, koniecznie o Mikołaju. 😉

Szklanka kakao, własnoręcznie zrobione pierniczki, blask choinki i klimat świąteczny przywitany na całego.

Udanych Mikołajek!

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.