Dołącz do nas
Do góry

Jak stymulować rozwój noworodka?

Narodziny dziecka to wielki czas w życiu rodziców – chcą zapewnić dziecku przede wszystkim bezpieczeństwo i domowe ciepło. Zdrowie jest dla nich najważniejsze – i słusznie. Jednak w pewnym momencie, gdy przywykną do codziennej opieki nad swoją pociechą, pojawia się pytanie – kiedy maleństwo zacznie się uczyć? To może być dobry moment, by zacząć wpływać na rozwój noworodka.

Jak możesz uczynić swoje dziecko mądrym?

Tak naprawdę rozwój noworodka zaczyna się tuż po narodzinach. Zmysł słuchu wykształca się u dziecka jeszcze w łonie matki, natomiast po miesiącu od narodzin zaczyna widzieć otoczenie. Rozwój noworodka nie może jednak przebiegać prawidłowo bez… rozmowy.
Z uwagi na to, że niemowlę słyszy od początku swojego życia, nic nie stoi na przeszkodzie, by do niego mówić. Chociaż z początku nie potrafi odpowiedzieć (umiejętność ta wykształca się przecież dopiero później, wraz z rozwojem połączeń nerwowych), to rozumie dużą część przekazu ustnego. Komentuj to, co robisz Ty lub samo dziecko – ważne, abyś mówił z użyciem normalnych słów, w normalnym tempie – wtedy rozwój dziecka będzie przebiegał prawidłowo.
Uczynić swoje dziecko mądrym – a raczej wszechstronnym, błyskotliwym – możesz mówiąc do niego w kilku językach. Jeśli posługujesz się w domu również językiem angielskim bądź jakimkolwiek innym niż polski, wyświadczasz noworodkowi ogromną przysługę. Dziecko nauczy się w podobnym stopniu obu języków.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku nauczyć się siadać?

Rodzice czują niesamowitą dumę, gdy dziecko zacznie pełzać, raczkować lub chodzić. Taki rozwój noworodka nie byłby jednak możliwy bez uprzedniej nauki siadania. Jak możemy pomóc swojemu dziecku nauczyć się siadać?
Sygnałem do nauki siadania jest uniesienie i zdolność do utrzymania główki w górze przez niemowlaka. Najczęściej stosowaną metodą do nauki siadania jest ta poprzez zabawę. Niemowlę ułożone na miękkiej powierzchni możemy unosić powoli w górę, trzymając za ręce, a następnie opuszczać z powrotem do leżenia. Ważne, by robić to powoli – wówczas rozwój noworodka będzie stabilny i bezpieczny. Jeśli malec siedzi prosto, można go przytrzymać w tym położeniu, nagradzając uśmiechem bądź śmiechem.

Czy dzieci potrzebują jasnych kolorów?

Ciężko stwierdzić, czy maluchy potrzebują jasnych kolorów, lecz badania potwierdzają ich preferencje. Noworodek lepiej będzie się czuł wśród kolorów ciepłych, w tym nawiązujących do skóry człowieka. Jasne odcienie różu i wszelkie kolory kremowe wywołują skojarzenia związane z ciałem matki, czyli komfortem i bezpieczeństwem.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Strefa dziecka

 • Jak wspierać młodych rodziców na nowym etapie życia?

  Oczekując narodzin pierwszego dziecka zadajemy sobie często pytanie: jak to będzie? Czy sobie poradzę? Bardziej chyba myślimy wówczas o aspekcie technicznym...

  Akademia 5.10.15.07/01/2020
 • Zabawy z dziećmi w domu

  Tegoroczna przerwa świąteczna jest wyjątkowo długa. Oznacza to, że dzieci dużo więcej czasu spędzają z nami w domu. Rodzice dzielą się...

  Akademia 5.10.15.03/01/2020
 • Mama w świecie cyfrowym: przychodnia internetowa

  Mamy chętnie korzystają z doświadczenia innych mam piszących na blogach i forach, czytają w internecie artykuły popularnonaukowe o zdrowiu. Coraz popularniejsze...

  Akademia 5.10.15.12/12/2019
 • Jak możesz uczyć swoje dziecko w domu?

  Przedszkole i szkoła podstawowa to miejsca intensywnej nauki i najszybszego rozwoju intelektualnego dziecka. Jednak cały proces edukacji zaczyna się w wieku...

  Akademia 5.10.15.09/12/2019

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.