Dołącz do nas
Do góry

Jak stymulować rozwój noworodka?

Narodziny dziecka to wielki czas w życiu rodziców – chcą zapewnić dziecku przede wszystkim bezpieczeństwo i domowe ciepło. Zdrowie jest dla nich najważniejsze – i słusznie. Jednak w pewnym momencie, gdy przywykną do codziennej opieki nad swoją pociechą, pojawia się pytanie – kiedy maleństwo zacznie się uczyć? To może być dobry moment, by zacząć wpływać na rozwój noworodka.

Jak możesz uczynić swoje dziecko mądrym?

Tak naprawdę rozwój noworodka zaczyna się tuż po narodzinach. Zmysł słuchu wykształca się u dziecka jeszcze w łonie matki, natomiast po miesiącu od narodzin zaczyna widzieć otoczenie. Rozwój noworodka nie może jednak przebiegać prawidłowo bez… rozmowy.
Z uwagi na to, że niemowlę słyszy od początku swojego życia, nic nie stoi na przeszkodzie, by do niego mówić. Chociaż z początku nie potrafi odpowiedzieć (umiejętność ta wykształca się przecież dopiero później, wraz z rozwojem połączeń nerwowych), to rozumie dużą część przekazu ustnego. Komentuj to, co robisz Ty lub samo dziecko – ważne, abyś mówił z użyciem normalnych słów, w normalnym tempie – wtedy rozwój dziecka będzie przebiegał prawidłowo.
Uczynić swoje dziecko mądrym – a raczej wszechstronnym, błyskotliwym – możesz mówiąc do niego w kilku językach. Jeśli posługujesz się w domu również językiem angielskim bądź jakimkolwiek innym niż polski, wyświadczasz noworodkowi ogromną przysługę. Dziecko nauczy się w podobnym stopniu obu języków.

Czy dzieci potrzebują jasnych kolorów?

Ciężko stwierdzić, czy maluchy potrzebują jasnych kolorów, lecz badania potwierdzają ich preferencje. Noworodek lepiej będzie się czuł wśród kolorów ciepłych, w tym nawiązujących do skóry człowieka. Jasne odcienie różu i wszelkie kolory kremowe wywołują skojarzenia związane z ciałem matki, czyli komfortem i bezpieczeństwem.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Strefa dziecka

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.