Jak ubierać niemowlaka do snu?

Ubieranie niemowlaka do snu nastręcza rodzicom wielu wątpliwości. Bardzo łatwo bowiem przegrzać lub wychłodzić dziecko, a stąd już krótka droga do potówek lub do przeziębienia. Często łatwiej dziecko ubrać na spacer i reagować na bieżąco, jeśli zrobi się chłodniej lub cieplej, niż na noc, kiedy to nie mamy pełnej kontroli nad śpiącym maluchem. Jak ubrać noworodka i niemowlę do snu? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Na początek zaznaczmy jednak, że to, jak będziemy ubierać niemowlę do snu, jest uzależnione od pory roku i od temperatury. Zupełnie inaczej będzie to wyglądało latem, a zupełnie inaczej zimą. Dodajmy też, że w Internecie jest dostępnych sporo infografik dotyczących ubierania dziecka w różnych temperaturach. Jeśli chcemy mieć taką ściągę pod ręką, warto ją sobie wydrukować i powiesić nad przewijakiem lub na lodówce.

Jak ubierać niemowlę do snu latem?

Zacznijmy od tego, że optymalna temperatura do snu dla dziecka to 18-22 stopni i może być trudna do osiągnięcia w upały, zwłaszcza jeśli nie mamy klimatyzacji. O upałach jednak za chwilę, wcześniej zajmiemy się standardowymi letnimi temperaturami i omówimy kilka uwag ogólnych dotyczących bezpieczeństwa dziecka podczas snu.

Po pierwsze, aby zminimalizować ryzyko śmierci łóżeczkowej, nie powinniśmy dziecka przegrzewać. Najważniejsza zasada mówi, że zbyt wysoka temperatura jest zawsze bardziej szkodliwa niż za niska. Wpływa również niekorzystnie na rozwój odporności. W trosce o bezpieczeństwo dziecka, szczególnie w jego pierwszych miesiącach życia, nie należy okrywać go żadnymi kocykami i kołderkami, którymi może się nakryć i udusić. W łóżeczku malucha nie powinny znajdować się poduszki, maskotki, ochraniacze na szczebelki – to wszystko znacznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Co w takim razie stosować? Najbezpieczniejsze są śpiworki. Nie ma zagrożenia, że dziecko się w nie zaplącze, owinie nimi czy nakryje. Jednocześnie zapewniają komfort termiczny w ciągu całej nocy, ponieważ zapobiegają odkrywaniu się dziecka.

Co w takim razie z letnimi nocami, jak ubierać maluszka? Najlepszym rozwiązaniem będzie cienki pajacyk i cienki śpiworek. Jeśli temperatura oscyluje w okolicach 18. kreski, warto wybrać wtedy śpiworek średni lub pod pajacyk założyć jeszcze dodatkowo body, by zapewnić maluchowi komfort termiczny. Wszystko będzie zależało też od upodobań dziecka – jedne są bardziej ciepło- a inne bardziej zimnolubne. Reagujemy na bieżąco – układając dziecko do snu, na karku sprawdzamy, czy jest mu ciepło, czy zimno. Spocony kark oznacza, że dziecku jest za gorąco, chłodny, że za zimno.

Jak ubierać niemowlaka do snu w upały?

Osobnym tematem jest ubieranie dziecka do snu podczas naprawdę gorących nocy. Jeśli temperatura w nocy osiąga 24-25 stopni Celsjusza, zakładamy dziecku body z krótkim rękawem lub tzw. rampers, czyli pajacyk bez rękawów i nogawek. Co wybierzemy, jest w zasadzie obojętne i zależy wyłącznie od naszych preferencji, różnica jest taka, że rampers okrywa uda dziecka do połowy. Do tego zakładamy cienki śpiworek. Jeśli jednak słupek rtęci przekracza 25. kreskę, nie dajemy już śpiworka. To naprawdę wysoka temperatura i bez niego dziecko będzie miało znacznie większy komfort termiczny. Pamiętajmy, że tak jak nam źle się śpi w upale i przegrzanych pomieszczeniach, tak samo dzieciom również jest z tym trudno.

Jak ubierać niemowlę do snu zimą?

Przyjrzyjmy się teraz ubieraniu niemowlaka do snu w chłodniejsze miesiące. Powiedzieliśmy już, że optymalna temperatura w domu lub mieszkaniu to 18-22 stopnie. Nie ustawiajmy więc ogrzewania na wyższe wartości, może to prowadzić do przegrzania dziecka.

Powiedzmy jeszcze kilka słów o wietrzeniu. O ile wiosną, latem i wczesną jesienią, naturalne jest, że chętnie otwieramy okna, o tyle zimą nie wietrzymy już tak często, głównie ze względu na smog. Jeśli jednak powietrze na zewnątrz jest czyste, warto przewietrzyć sypialnię dziecka przed snem. Możemy nawet na chwilę otworzyć okno na oścież, doprowadzimy wtedy do szybkiej wymiany powietrza i sen będzie zdrowszy.

Jak ubieramy niemowlaka do snu zimą? Jeśli mamy wewnątrz temperaturę optymalną, zakładamy dziecku pajacyk i średni śpiworek. Jeśli natomiast w nocy temperatura spada poniżej 17 stopni, mamy kilka opcji: zamianę śpiwora na gruby, wybór welurowego pajacyka lub założenie body pod zwykłego pajacyka. Jeśli temperatura jest niższa niż 16 stopni, co może się zdarzyć w przypadku awarii ogrzewania, zakładamy dziecku gruby śpiwór, ciepły pajacyk, body, czapkę, rękawiczki niedrapki i skarpetki do snu.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły