Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Przygotowując się do porodu, kompletujesz akcesoria, kosmetyki, pieluszki, kocyki i ubranka dla maluszka. Nie zapomnij przy tym, by zaplanować, jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w wyprawce, jak ubrać noworodka w szpitalu i jakie ubranka będą najodpowiedniejsze na wyjście ze szpitala w zależności od pory roku.

Jak ubrać noworodka w szpitalu, a jak na wyjście z niego

W poradnikach wiele mówi się o tym, jak ubrać noworodka w szpitalu. Ubranka dla noworodka spakowane do torby, którą zabiera do porodu przyszła mama są zwykle naszykowane znacznie wcześniej. Bardzo starannie wybrane, wyprane i poskładane, czekają na narodziny maluszka. Perspektywa wyjścia ze szpitala z dzieckiem bywa jednak tak odległa dla przyszłych rodziców, że zdarza się, że nie są oni właściwie przygotowani do tego ważnego momentu. By i ciebie to nie spotkało, zastosuj się do kilku prostych zasad, które pozwolą odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala. Po narodzinach dziecka, wiele cię zaskoczy, niech to nie należy do tych spraw.

Ubierz noworodka odpowiednio do pogody!

Oczywiście odpowiedzi na pytania o to, jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala zimą, jesienią, latem czy wiosną, w deszczowy poranek i słoneczne popołudnie, będą się od siebie różnić. Co do zasady jednak, niemowlę należy ubierać tak, jak dorosłego, zawsze dodając jedną dodatkową warstwę. W praktyce oznacza to, że jeśli mama wychodzi ze szpitala w cienkiej, letniej sukience, niemowlę musi mieć na sobie przewiewnego pajacyka i dodatkową warstwę, czyli na przykład cienką bluzę. Wiele mówi się o przegrzewaniu dzieci i oczywiście należy się tego wystrzegać, ale w przypadku wyjścia z noworodkiem ze szpitala, trzeba pamiętać, że jest to pierwszy w jego życiu kontakt z wiatrem, promieniami słonecznymi działającymi bezpośrednio na skórę, świeżym powietrzem. Ponadto niemowlęta kilka dni po porodzie mają jeszcze słabo wykształcone mechanizmy termoregulacji – należy ubierać je więc nieco cieplej niż ubiera się osoba dorosła. Niezależnie od pogody, noworodek powinien mieć czapeczkę (latem – cieniutką, zimą – ciepłą), która osłoni jego uszy przed wiatrem.

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala zimą i w chłodne, jesienne dni?

Latem i wiosną właściwy ubiór dziecka na wyjście ze szpitala jest łatwiejsze, warstw ubranek jest mniej, a gdy zrobi się chłodniej, wystarczy zwykle cienki kocyk. Przyszłe mamy mają jednak zwykle kłopot z tym, jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala jesienią (szczególnie późną, gdy robi się już naprawdę chłodno) czy zimą. Oprócz body z długim rękawem i pajacyka potrzebne są wtedy dodatkowe warstwy – drugie skarpetki lub miękkie buciki, kombinezon lub kurtka, a także czapka, szal lub komin i rękawiczki. Niezastąpiony będzie także ciepły koc. Dobrym zwyczajem jest ubieranie noworodka „na cebulkę”, czyli tak, by strój miał raczej więcej cieńszych warstw niż jedną ale bardzo ciepłą.

Zwróć uwagę na jakość!

Nawet najlepsze rady na temat tego, jak ubrać noworodka na wyjścia ze szpitala, listy ubrań, dodatków i akcesoriów, które powinny znaleźć się w wyprawce dla noworodka, pomijają często aspekt, na który dopiero z czasem świeżo upieczeni rodzice uczą się zwracać uwagę. Bardzo ważne jest o, by wybierać ubranka odpowiedniej jakości. Ubrania ze sztucznych, „nieoddychających” materiałów sprzyjają przegrzewaniu się i poceniu. Sztywne szwy, aplikacje, metki a nawet sama dzianina, z której wykonano body czy pajacyka mogą także podrażniać delikatną skórę niemowlęcia. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak ubrać noworodka w szpitalu i jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala, nie zapomnij, by sprawdzić jakość ubranek. Wybierając je z oferty sklepu 5.10.15. masz pewność, że spełnią wymagania najbardziej wymagających rodziców i niemowląt. Dbamy o jakość, dlatego ubranka z serii dla niemowląt, szczególnie te, które mają kontakt z delikatną skórą dziecka, są w większości wykonane ze stuprocentowej, wysokogatunkowej, bawełny, przyjemne w dotyku, delikatne, zarazem ciepłe i przewiewne. Po prostu – komfortowe, a jednocześnie bezpieczne.

Zadbaj o higienę!

Planując, jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala, nie zapomnij o higienie. Zanim ubierzesz niemowlę, pamiętaj, że jego odzież należy wyprać oddzielnie od ubrań osób dorosłych, pamiętając o  wyborze odpowiednich środków piorących. Proszki czy płyny powinny być przyjazne delikatnej skórze dziecka – warto zatem zwracać uwagę na atesty i informacje na opakowaniach. Niemowlęce ubranka niemowląt powinno się poddać wielokrotnemu płukaniu, by usunąć resztki detergentów. Wiele nowoczesnych pralek ma też specjalny program prania dziecięcych ubranek, który to ułatwia. Na końcu nie można pominąć prasowania ubranek po obu stronach w wysokiej temperaturze. Dopiero tak przygotowane ubranka możesz założyć noworodkowi.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły