Jak układać noworodka do snu?

Zapewnienie dziecku bezpiecznego i komfortowego snu to jeden z obszarów prawidłowej pielęgnacji i opieki nad dzieckiem. Jak najlepiej układać noworodka do snu? Jak powinien spać noworodek w łóżeczku? Dziś przyglądamy się tym zagadnieniom, poświęcając sporo uwagi nagłej śmierci łóżeczkowej, która jest mocno związana z tematem.

Co to jest nagła śmierć łóżeczkowa?

Nagła śmierć łóżeczkowa (ang. SIDS: Sudden Infant Death Syndrome) to zjawisko określające kilka prawdopodobnych przyczyn nagłego zgonu niemowląt. Miejmy na uwadze to, że przyczyny te nie są do końca wyjaśnione i mimo dostępnych metod nie zawsze da się je jednoznacznie ustalić.

Do możliwych przyczyn SIDS zalicza się uduszenie, urazy, bezdech nocny, reakcję na leki, obciążenie genetyczne czy wady serca. Ryzyko wzrasta w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie (tj. przed 37. tygodniem ciąży) lub po terminie (powyżej 41. tygodnia). Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które otrzymały niską punktację w skali Apgar, mają niską wagę urodzeniową, pochodzą z ciąży mnogiej lub przebywają czy przebywały na oddziale intensywnej terapii. Przyczyny mogą być również po stronie matki. Do czynników ryzyka zalicza się jej bardzo młody wiek, uzależnienia od używek, choroby, jakie przeszła w czasie ciąży, a nawet brak ustabilizowanej sytuacji życiowej.

Na nagłą śmierć łóżeczkową najbardziej narażone są dzieci w wieku do 6 miesięcy, a najwięcej przypadków zdarza się pomiędzy drugim a czwartym miesiącem życia dziecka.

Jak ograniczyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej?

Jest jednak szereg czynności, które możemy wykonać, aby zapobiegać SIDS. Najlepiej układać noworodka i niemowlę do snu w łóżeczku, które jest dostawione do łóżka rodziców. Maluch przebywa blisko, rodzice są więc w stanie reagować na niepokojące sygnały, a dziecko jednocześnie ma zapewnioną bezpieczną przestrzeń tylko dla siebie.

W jego łóżeczku pod żadnym pozorem nie mogą znajdować się kołdry, kocyki, poduszki, ochraniacze na szczebelki ani maskotki. W pierwszych miesiącach życia dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie zmieniać swojej pozycji, nie uwolni się więc spod kołdry czy poduszki, które zakryły mu twarz i może dojść do uduszenia. Dziecko powinno spać na twardym lub średniotwardym materacu – zbyt miękki materac spowoduje, że dziecko może się zapaść w głąb. Prześcieradło czy pokrowiec powinny być starannie naciągnięte, tak by nie było luźnych warstw materiału. Najbezpieczniejsze są modele na gumce. Zamiast kołderki stosujemy śpiwór dla niemowlaka, który jest najbezpieczniejszym okryciem w pierwszych miesiącach życia. Nie ma ryzyka, że dziecko się w niego zaplącze, owinie, nakryje sobie twarz – śpiwór zapewnia maluchowi wolne ręce i górę ciała.

Należy pamiętać również o tym, że pies ani kot nie mogą mieć dostępu do miejsca, w którym śpi dziecko. Ważne, aby pokój był wietrzony, a temperatura wewnątrz mieściła się w zakresie 18-22 stopni Celsjusza. Zabronione jest palenie papierosów w miejscu, w którym śpi niemowlak. Mając na uwadze te zalecenia, układanie noworodka czy niemowlaka do snu, będzie znacznie mniej obciążone ryzykiem SIDS.

Jak powinien spać noworodek?

To, w jakiej pozycji będziemy układać noworodka do snu, ma również bardzo duże znaczenie w profilaktyce nagłej śmierci łóżeczkowej. Jeśli chcemy ułożyć noworodka do snu w pozycji możliwie dla niego najbezpieczniejszej, wybierzmy pozycję na plecach i stosujmy ją minimum do momentu, aż dziecko nie będzie umiało samodzielnie podnieść główki, a zgodnie z zaleceniami pediatrów – najlepiej jak najdłużej. Główkę przechylamy jednak lekko na bok (i warto stosować naprzemienność stron, aby uniknąć asymetrii). W ten sposób chronimy maluszka przed zachłyśnięciem się w przypadku ulewania.

Drugą dopuszczalną pozycją jest pozycja na boku, ale wyłącznie w sytuacji, gdy w tym samym pomieszczeniu z dzieckiem będzie mógł czuwać opiekun. Dziecko bowiem może przekręcić się na brzuszek, a w tej pozycji może mieć już spore trudności z oddychaniem. Nie jest to więc odpowiednia pozycja, by ułożyć noworodka do snu nocnego. Można ją stosować wyłącznie podczas drzemek, w których osoba dorosła czuwa przy maluszku. Jest dogodna dla dzieci, które sporo ulewają – pomaga w profilaktyce zachłyśnięcia.

Jak nie kłaść noworodka do snu?

Na pewno nie kładziemy noworodka do snu w pozycji na brzuszku. Pamiętajmy, że jest to pozycja dobra jedynie do zabawy, poznawania świata i ćwiczenia mięśni. Zgodnie z zaleceniami pediatrów noworodek powinien przebywać w niej minimum 15 minut dziennie, ale wyłącznie podczas aktywności. Nie jest to bezpieczna pozycja do spania – dziecko uciska sobie przeponę, co utrudnia mu oddychanie, a dodatkowo może wtulić się w materac tak, że nie będzie w stanie zaczerpnąć powietrza i może się udusić.

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Uważam, że ten artykuł zawiera przede wszystkim wiedzę praktyczna i dlatego jest bardzo wartościowy. Jest w nim napisane na co trzeba w sposób optymalny bez żadnej przesady. Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły