Jak uśpić niemowlaka?

Jak uśpić niemowlaka?

Usypianie niemowląt dosłownie spędza wielu rodzicom sen z powiek. Nic dziwnego, bo to jedno z większych wyzwań bycia rodzicem. To, czy dziecko łatwo zapada w sen, czy potrzebuje do tego więcej naszego zaangażowania, w niewielkim stopniu zależy od nas. Są dzieci mniej wymagające, które zasypiają po odłożeniu do łóżeczka, a są także tzw. high need babies, które potrzebują więcej bliskości i stymulacji. Jeśli Twoje dziecko należy do tej drugiej grupy, jest kilka sposobów, które warto wypróbować, aby proces zasypiania był mniej stresujący i wymagający.

Jak uśpić niemowlaka w łóżeczku?

Powiedzmy to sobie wprost: niemowlęta, które zasypiają same odłożone do łóżeczka, to rzadkość. Jak usypiać niemowlę w łóżeczku? Dziecko zwykle potrzebuje jakiegoś rodzaju kontaktu z rodzicem: delikatnego głaskania lub masowania, śpiewania kołysanek, trzymania za rękę, smoczka lub tzw. białego szumu, czyli dźwięku, który zbliżony jest do tego, który maluszek słyszał w brzuchu mamy.

Jednak dla niektórych dzieci będzie to zdecydowanie za mało. Idealne warunki do snu dla nas dorosłych, czyli duże wygodne łóżko w ciemnym pokoju, w noworodkach i niemowlakach wzbudza lęk. Z życia płodowego znają otoczenie ciepłe, ciasne, głośne, w ciągłym ruchu. Dźwięk płynów w ciele mamy, jej chód i ruchy to jedyne, co zna noworodek czy niemowlę i co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Stąd tak ważne jest bujanie czy kołysanie. Niektóre niemowlęta ukołysane i odłożone do łóżeczka będą spały w nim spokojnie dalej. Są też jednak dzieci, które natychmiast po odłożeniu rozbudzają się i płaczą. W ich przypadku przez pierwsze miesiące życia świetnie sprawdzi się kołyska.

Jak uśpić niemowlaka w dzień?

Jak szybko uśpić niemowlę w dzień? Nie ma idealnej recepty, są jednak sposoby, które warto przetestować z własnym dzieckiem. Jak już powiedzieliśmy wcześniej: mózg dziecka lubi ruch. Warto o tym pamiętać, wybierając sposób usypiania.

Pierwszym z nich jest usypianie w wózku, zarówno podczas spaceru, jak i w domu. Większość dzieci uspokaja jednostajny ruch, inne potrzebują silniejszych bodźców, np. jazdy wózkiem po nierównych nawierzchniach (ścieżki w parku czy lesie, trawa, nierówna kostka chodnikowa – czym większe bujanie, tym lepiej).

Niektóre high need babies nie tolerują jednak wózka – nie są w stanie spokojnie w nim leżeć nawet podczas spaceru. Wtedy warto wypróbować drugiego sposobu: chustonoszenie. Poza ruchem chusta zapewnia dziecku także bliskość i zapach rodzica, koi układ nerwowy, stymuluje propriocepcję, czyli czucie głębokie. Chusta to odpowiednik bujania dziecka na rękach, z tą różnicą, że w przypadku chusty ręce mamy wolne. Możemy wykonać proste czynności domowe, a po zaśnięciu dziecka poczytać, obejrzeć serial czy popracować na komputerze. Warto skonsultować się z doradcą chustonoszenia, który nauczy nas prawidłowo wiązać chustę – tak, by dziecko było w niej bezpieczne i miało odpowiednią pozycję ciała. Jeśli ćwiczymy sami w domu, na początku zróbmy to na lalce czy na maskotce, a pierwsze próby wiązania dziecka przeprowadźmy koniecznie nad materacem. Najłatwiejszym wiązaniem na początek jest kieszonka i to od niej warto rozpocząć przygodę z chustonoszeniem.

Trzecim sposobem jest miarowe skakanie lub bujanie się z dzieckiem na piłce. Tak, tej piłce do fitnessu! Nie da się ukryć, że szybki powrót do formy po porodzie z użyciem tej metody jest gwarantowany!

Jak uśpić noworodka w nocy?

Po skończonym 3. miesiącu dziecko zaczyna rozróżniać dzień i noc, więc usypianie w nocy może stać się łatwiejsze. Czasem wystarczy chwila bujania, smoczek i odłożenie dziecka do łóżeczka. W przypadku dzieci bardziej wymagających jednak lepiej sprawdzi się współspanie w jednym łóżku. Maluszek czujący bliskość zaśnie szybciej i będzie spał spokojniej. Decydując się na takie rozwiązanie, koniecznie należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego współspania.

Jak uśpić noworodka po karmieniu?

Mamy dzieci karmionych piersią mają jedno dodatkowe ułatwienie. Pierś oprócz tego, że służy do zaspokajania głodu, daje też dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwala się zrelaksować. Wiele niemowląt zasypia po prostu podczas karmienia – zarówno w dzień, jak i w nocy. Świetnie sprawdza się tu pozycja leżąca do karmienia, dzięki której mama również może spać. Podobny efekt rozluźnienia daje smoczek, jednak nie wszystkie dzieci go tolerują. Usypianie jest indywidualną kwestią każdego dziecka – warto więc testować różne metody i wypracować z dzieckiem własne rozwiązania.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły