Jaki fotelik samochodowy – uśmiechnięci rodzice w aucie z małym dzieckiem w foteliku

Jaki fotelik samochodowy? Sprawdź, na jakie parametry zwracać uwagę!

Fotelik samochodowy dla dziecka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia rodzinnego auta. Wybór fotelika samochodowego nie jest prosty. Aby zapewniał maksimum bezpieczeństwa, dobieramy go pod kątem wieku, wagi i wzrostu. Istotna jest także kompatybilność fotelika z samochodem, wyniki w testach zderzeniowych i odpowiedni montaż. Zastanawiasz się, jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka? Podpowiadamy!

Grupy fotelików samochodowych

O tym, że prawo drogowe obliguje do przewożenia w fotelikach samochodowych dzieci poniżej 150 cm wzrostu, wspominać nie trzeba. Dla fotelików samochodowych zostały opracowane dwie normy: i-Size (R129) – uwzględnia wzrost dziecka przy klasyfikacji fotelików oraz ECE R44/04 – uwzględnia wagę dziecka przy podziale na kilka grup wagowych:

  • grupa 0 – foteliki samochodowe dla niemowląt o wadze poniżej 10 kg (od urodzenia do ok. 9 miesięcy),
  • grupa 0+ – foteliki dla niemowląt o wadze do 13 kg (od urodzenia do ok. 15 miesięcy),
  • grupa I – foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (od 9 miesięcy do ok. 4 lat),
  • grupa II – foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg (od 4 do ok. 6 lat),
  • grupa III – foteliki dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (od 6 do ok. 12 lat).

Jaki fotelik samochodowy? 8 najważniejszych cech fotelika

Przy zakupie fotelika należy zwrócić uwagę na kilka poniższych parametrów:

  • rozmiar odpowiedni do wzrostu dziecka – fotelik nie może być za mały; powinien chronić głowę dziecka, co oznacza, że nie może ona wystawiać poza jego obrys,
  • pozycja dziecka: tyłem/przodem do kierunku jazdy – więcej na ten temat poniżej,
  • zakres regulacji siedziska – fotelik powinien „rosnąć” razem z dzieckiem do osiągnięcia limitu wagowego,
  • sposób działania pasów oraz innych elementów fotelika – system regulacji powinien być ergonomiczny dla rodzica, a jednocześnie niedostępny dla dziecka,
  • pasy bezpieczeństwa – powinny ściśle przylegać do dziecka, dlatego ważne jest, aby przewozić malucha bez okrycia wierzchniego – co jest istotne szczególnie zimą,
  • materiał, z jakiego wykonane jest siedzisko – warto zwrócić uwagę na materiały oddychające, a także na możliwość zdjęcia pokrowca,
  • sposób montażu do samochodu – większość dostępnych fotelików montowanych jest na tzw. system ISOFIX, który jest na wyposażeniu coraz większej liczby samochodów. Alternatywą jest przypinanie fotelika pasami, jednak jest to o wiele mniej wygodna opcja,
  • potwierdzenie spełnienia norm ECE 44/03 lub 44/04 – te informacje powinny znajdować się na naklejce, bezpośrednio na foteliku. Powyższy symbol oznacza zgodność fotelika z europejskimi normami. Do sprzedaży dopuszczane są jedynie foteliki posiadające tę homologację.

Kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy?

Wraz z rozwojem dziecka wielu rodziców zastanawia się, kiedy przejść z nosidełka na fotelik samochodowy siedzący. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, wszystko bowiem zależy od tego, jak rozwija się nasz maluch. Większość nosidełek jest przeznaczona dla dzieci o wadze do 13 kg. Nie jest to jednak jedyny parametr, który musimy wziąć pod uwagę. Bardzo ważną kwestią jest wzrost dziecka. W momencie, kiedy zauważymy, że jego głowa wystaje poza obrys fotelika, powinniśmy bezwzględnie przejść na większy fotelik siedzący.

Kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy – niemowlę śpi w nosidełku w samochodzie

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy

Zgodnie ze wspomnianą wcześniej normą i-Size tyłem do kierunku jazdy powinny podróżować dzieci do ukończenia 15. miesiąca życia. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej fotelików tyłem do kierunku jazdy dla starszych dzieci, tj. z grupy I. Według zaleceń Amerykańskiej Akademii Zdrowia tyłem do kierunku jazdy powinno się przewozić dzieci do ukończenia 2. roku życia (lub do momentu, kiedy dziecko osiągnie limit wagowy/wzrostowy określony dla danego modelu fotelika).

Rekomendacje te wynikają z potrzeby ochrony nierozwiniętych jeszcze w pełni układów kostnego i mięśniowego. Mięśnie szyi są jeszcze za słabe, by utrzymać ciężar głowy podczas zderzenia lub gwałtownego hamowania. Może to skutkować poważnymi urazami lub złamaniem kręgu szyjnego.

Do kiedy dziecko w foteliku?

Zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Zgodnie z polskim prawem w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym powinny podróżować dzieci od urodzenia do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu, co najczęściej dzieje się w wieku 12-14 lat. Za zgodne z przepisami przewożenie dzieci odpowiada kierowca pojazdu.

Testy ADAC fotelików samochodowych

Zanim dokonamy zakupu, dobrze jest sprawdzić wyniki, jakie dany model fotelika osiągnął w testach zderzeniowych (tzw. crashtestach). Najpopularniejszym jest test robiony przez ADAC, tj. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club. Testy te obejmują ocenę bezpieczeństwa (opartą o próby zderzenia czołowego i bocznego, ocenę przebiegu pasa i stabilności w pojeździe), obsługę, ergonomię oraz badanie na zawartość substancji szkodliwych. Jaki fotelik wybrać? Warto zapoznać się ze szczegółowymi wynikami testów i wybierać modele, które otrzymały ocenę pozytywną.

Jaki fotelik wybrać – uśmiechnięte dziecko siedzi w samochodzie w foteliku

Lista kompatybilności fotelików samochodowych

Aby fotelik samochodowy chronił dziecko podczas jazdy samochodem, konieczny jest odpowiedni montaż. Jest to możliwe, kiedy fotelik jest kompatybilny z modelem naszego samochodu. W określeniu tego, czy fotelik będzie pasował do auta, pomocna będzie lista kompatybilności danego modelu fotelika, przygotowana przez producenta. Drugim sposobem jest także rozmowa z doświadczonym sprzedawcą, który pomoże nam określić kompatybilność fotelika, a także pokaże, jak prawidłowo zamontować go w samochodzie.

Jaki fotelik samochodowy w zależności od wieku dziecka?

Dzieci rosną szybko, dlatego fotelik powinien być dopasowany do ich wieku, wzrostu i wagi. Tylko wówczas będzie dobrze spełniał swoje zadanie i zapewni bezpieczeństwo małego pasażera.

Jaki fotelik dla noworodka?

Pierwszy fotelik samochodowy to model typu nosidełko, z odpowiednią wkładką zabezpieczającą, która zapobiega kiwaniu się główki na boki i chroni kręgosłup dziecka. Specjalne foteliki-kołyski montowane na przednim lub tylnym siedzeniu (samochód nie może mieć aktywnej poduszki powietrznej) mają odpowiedni kształt – dzieci przebywają w nich w pozycji leżącej, która jest najbezpieczniejszym ułożeniem dla ich kręgosłupa. Taki fotelik może pełnić jednocześnie funkcję nosidełka bądź leżaczka, można go także wpiąć do wózka dziecięcego. Są to foteliki z grupy 0 lub 0+.

Jaki fotelik dla rocznego dziecka?

Jaki fotelik wybrać dla niemowlaka? Roczne dziecko może podróżować w nosidełku tylko pod warunkiem, że jego głowa nie wystaje poza obrys fotelika. W innym przypadku należy zakupić drugi fotelik samochodowy, tj. z grupy I, najlepiej model obrotowy, z funkcją jazdy tyłem i przodem.

Jaki fotelik samochodowy dla 3-latka?

W zależności od wagi dziecka wybieramy fotelik z grupy I (do 18 kg) lub II (powyżej 18kg).

Jaki fotelik dla 4-latka?

4-letnie dziecko powinno podróżować w foteliku z grupy II.

Jaki fotelik dla 6- i 7-latka?

W przypadku dzieci 6-letnich i starszych najlepszym wyborem będą foteliki z grupy III, które posłużą aż do ukończenia przez dziecko 12. roku życia.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły