Jak wybrać pierwszy stanik dla dziewczynki?

Wybór pierwszego biustonosza dla dziewczynki to dla młodej kobiety bardzo ważny moment, choć sam temat może dla zainteresowanej okazać się wstydliwy. Niezwykle istotne jest zatem, by rodzic nie czekał z jego podjęciem, aż dziecko samo poprosi o kupno stanika. Zamiast tego powinien zaproponować udanie się na takie zakupy, gdy tylko zauważy odpowiednie zmiany w ciele dziewczynki. Pierwszy stanik kupuje się zwykle między 8. a 12. rokiem życia, zależnie od etapu dojrzewania. A jak go wybrać, by biustonosz dla dziewczynki poprawił jej komfort, a nie zniechęcał do jego noszenia? Podpowiadamy!

Jak idealnie dobrać pierwszy stanik dla dziewczynki?

Przygotowując się do wyboru pierwszego stanika dla dziewczynki, należy pamiętać, by w zakupach brała udział również sama zainteresowana. Warto ją do tego zachęcić nawet jeśli czuje się skrępowana, by zaczęła podchodzić w sposób naturalny do tematu bielizny, a także zmian w swoim ciele. Podstawą będzie oczywiście zapewnienie dziewczynce poczucia bycia zrozumianą. Jeśli rodzic stworzy dookoła dojrzewania aurę tajemniczości czy wstydu, dziecko może mieć duży problem nie tylko z przymierzaniem staników, ale również późniejszym noszeniem wybranego biustonosza.
Druga kwestia to idealne dopasowanie rozmiaru. Źle dobrana bielizna dla dziewczynki może ją uwierać, powodować swędzące lub piekące odciśnięte ślady albo przeciwnie, odstawać. Nie zapewni biustowi odpowiedniego podtrzymania, a tym samym nie podniesie komfortu dziecka – czy to podczas ćwiczeń na WF-ie, czy codziennych aktywności. Co więcej, źle dopasowany biustonosz ma spory wpływ na postawę dziewczynki.

• Dobieramy biustonosz dla dziewczynki – wymiary
By znaleźć idealny rozmiar pierwszego biustonosza dla dziewczynki, trzeba dokonać dokładnych pomiarów jej ciała przy pomocy miary krawieckiej – a dokładniej obwodu pod biustem (klatki piersiowej) oraz w biuście. Ważne jest to, by mierzyć dziecko bez ubrania. Otrzymane wartości będzie można następnie zestawić z tabelą rozmiarów staników. Te są przedstawiane w postaci liter i cyfr, gdzie litery oznaczają rozmiar miseczki, czyli obwód w biuście, a cyfry – pod biustem.
Mierzenie obwodu klatki piersiowej powinno odbywać się bezpośrednio pod biustem, czyli w miejscu, w którym będzie znajdować się dolny szew stanika. Pomiar należy następnie zaokrąglić w dół do najbliższego rozmiaru bielizny (wartości liczbowej), by biustonosz dobrze przylegał do ciała. Jeśli zatem przykładowy obwód wynosi 67 cm, to najbardziej zbliżonym rozmiarem biustonosza będzie 65. Obwód w biuście mierzy się natomiast na wysokości sutków, dokładnie układając miarkę na skórze, ale bez jej dociskania.

• Jak znaleźć rozmiar stanika dla dziewczynki w tabeli rozmiarów?Uzyskane wymiary należy następnie zestawić z tabelą rozmiarów biustonoszy. Warto pamiętać, że każda firma może mieć własną rozmiarówkę, dlatego najlepiej najpierw znaleźć stanik, który przypadł do gustu młodej damie, a potem sprawdzić tabelę znajdującą się na stronie konkretnego modelu (przy zakupach online). W stacjonarnym sklepie z bielizną można poprosić o pomoc brafitterkę, a jeśli takowej nie ma – skorzystać z ogólnej rozmiarówki znalezionej w sieci. Jak czytać wspomniane tabele?
Rozmiar biustonoszy wyrażany jest literami i cyframi – np. AA65. Pierwsza składowa oznacza rozmiar miseczki, a druga – obwód pod biustem. By idealnie dobrać biustonosz, należy najpierw odnaleźć w tabeli obwód pod biustem (np. 70). Następnie trzeba znaleźć przypisany mu obwód w biuście, by uzyskać miseczkę (np. A).

Jaki rodzaj biustonosza będzie idealny dla dziewczynki?

Drugim kryterium wyboru biustonosza dla dziewczynki jest jego rodzaj, czyli krój. Młode kobiety mają zwykle nieco mniejszy wybór od dorosłych, ponieważ ich biust jest jeszcze na etapie rozwoju, a tym samym ma inne potrzeby. Pierwszy stanik kupuje się zwykle, gdy piersi nie są duże, nie potrzebują zatem mocnego podtrzymania. W zdecydowanej większości przypadków „odpadają” zatem biustonosze z fiszbinami (szczególnie że te mogą się wżynać w ciało, co tylko zniechęci dziewczynkę) oraz push-upy.

Na pierwszy biustonosz dla dziewczynki sprawdzają się zwykle modele sportowe oraz staniki z miękkimi poduszkami. Bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała, a przy tym nie uwierają i są zwykle wykonane z oddychających materiałów. Jeśli dziecku zależy na ładnym wzorze biustonosza, to dobrym wyborem będzie też ozdobna braletka. To bardzo modny typ staników, wśród których można znaleźć zarówno modele z miękkiej bawełny, jak i zdobione koronką.

Istnieją również biustonosze dla bardzo małych dziewczynek – takich, które nie są jeszcze w okresie dojrzewania, ale chcą już nosić stanik. To tak zwane zerówki. Biustonosz 0 dla dziewczynki jest zazwyczaj bardzo krótkim miękkim topem bez poduszek, a jego rozmiar dobiera się na podstawie wzrostu dziecka lub w rozmiarówce S-XL – tak jak bluzki.

Należy też pamiętać, by regularnie dokonywać nowych pomiarów ciała dziewczynki, reagując na dalszy wzrost biustu. Dzięki temu młoda dama uniknie problemów związanych z noszeniem za ciasnego stanika.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły