Jaki kocyk dla niemowlaka?

W oczekiwaniu na maluszka kompletujesz wyprawkę? A może chcesz przyszłym rodzicom podarować przydatny gadżet dla dzidziusia? Warto mieć kilka kocyków dla niemowlaka – zależnie od pory roku, a także przeznaczenia. Ile kocyków dla niemowlaka jest więc potrzebne? Przyda się na pewno kocyk domowy i kocyk spacerowy w wersjach na lato i zimę. Dziś odpowiadamy, jaki kocyk dla niemowlaka, a jaki dla noworodka wybrać.

Kocyk dla niemowlaka na zimę

W okresie jesienno-zimowym z przyjemnością otulamy się miękkimi, cieplutkimi kocami. Nie inaczej jest z maluszkami. Na zimę warto kupić kocyk bawełniany lub z ciepłej bawełny supimy, o grubszym splocie, splocie waflowym lub składający się z kilku warstw tkaniny. Inną możliwością jest kocyk z mikrofibry. Dobrym wyborem jest także kocyk z wełny merino, który zapewnia idealny komfort termiczny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki kocyk będzie znacznie droższy od bawełnianego. Najbezpieczniejsze, zwłaszcza dla noworodków, są te o ażurowym splocie. Jeśli dziecko się nim nakryje, nadal będzie docierało do niego powietrze. Taki kocyk sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas spacerów.

Świetną alternatywą całoroczną są kocyki bambusowe, które w chłodne dni otulają ciepłem, a z kolei latem dają miłe poczucie świeżości i chłodu. Można ich używać cały rok. Kocyk bambusowy najczęściej jest ażurowy, więc jednocześnie bezpieczny dla dziecka.

Kiedy jednak mrozy na zewnątrz są duże, na spacery w wózku warto zaopatrzyć się w zimowy śpiworek. Podobnie w domu, śpiworek jest świetną alternatywą dla kocyka – dziecko jest w nim bezpiecznie zapięte, nie ma ryzyka, że nakryje lub zaplącze się w śpiwór. Zwłaszcza dzieciom tzw. ciepłolubnym śpiworek da optymalny komfort termiczny.

Kocyk dla niemowlaka na lato

Latem świetnie sprawdzą się całoroczne kocyki bambusowe, które będą dawały przyjemne uczucie bycia okrytym, ale nie będą dodatkowo grzały – o czym pisaliśmy wyżej. Dobrym wyborem będzie również oddychający kocyk muślinowy, lekki, delikatny i przewiewny, który pozwoli skórze oddychać i da efekt delikatnej ochłody w upalne dni.

Jeśli zależy nam na kocyku bawełnianym – wybierzmy lekki i cienki kocyk o ażurowym splocie, który zapewni cyrkulację powietrza. Wszystkie wyżej wymienione rodzaje kocyków letnich świetnie nadają się zarówno do domu, jak i na spacery, czy jako otulacz do fotelika.

Jaki rozmiar kocyka dla noworodka?

Każdy, kto kompletuje wyprawkę dla maluszka, zastanawia się nad rozmiarem ubrań i innych tekstyliów, jakich będzie używało dziecko. Najbezpieczniej wybierać wymiary 90×90 cm lub 80×100 cm. Takie kocyki świetnie sprawdzą się jako okrycie noworodków i niemowlaków w łóżeczku, foteliku, wózku, ale także będziemy mogli ich używać, gdy dziecko urośnie. Takie rozmiary powinny nam spokojnie wystarczyć do okrycia dziecka 2-3 letniego.

W przypadku noworodków warto też wspomnieć o alternatywach dla kocyka. Wśród nich największą popularnością cieszą się rożki, otulacze i wspomniane wyżej śpiworki. Wszystkie dają dziecku uczucie otulenia, które zna z wnętrza brzucha mamy. Rożki są często wymaganym elementem wyprawki do szpitala i świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci, które nie lubią być ciasno otulone. Otulacze z kolei polubią maluszki, które lubią poczucie mocniejszego otulenia. Jak to rozpoznać? Dzieci, które tego potrzebują, po otuleniu otulaczem często uspokajają się, przestają płakać, szybciej zasypiają. Dodatkowym atutem jest to, że rożek i otulacz są bezpieczne: nie ma ryzyka, że dziecko się nimi nakryje lub w nie zaplącze.

Co więc kupić na początek? Na pewno warto zakupić jeden kocyk całoroczny i po jednym na każdą porę roku. To minimum, którego możemy używać w zależności od potrzeb. Oprócz tego, jeśli będą nam potrzebne jakieś dodatkowe okrycia, warto je dokupić już po urodzeniu się dziecka.

Jak dbać o kocyk niemowlęcy?

Warto zwrócić uwagę na to, jak pielęgnujemy i pierzemy kocyk dla niemowlaka. Jeśli będziemy robić to odpowiednio, kocyk posłuży nam dłużej. Postępujmy zgodnie z instrukcjami na metce, pierzmy w delikatnych programach i delikatnych detergentach. Na początek na pewno warto kocyk prać w proszku lub płynie przeznaczonym dla niemowląt – są one delikatniejsze, nie podrażniają skóry dziecka, tak jak zwykłe proszki, płyny czy kapsułki do prania. Pamiętajmy, by kocyk wyprać przed pierwszym użyciem. Więcej o tym, jak prać ubranka noworodka, dowiesz się z naszego tekstu. Kocyki, szczególnie dziane, ale ta zasada dotyczy wszystkich, warto suszyć na płasko. Unikajmy suszarek bębnowych. I pamiętajmy, że nie ma potrzeby prasowania kocyków.

Total
0
Shares
2 komentarze
  1. Bardzo przydatny wpis, szczególnie dla nowych rodziców! Często martwimy się czy maluch się nie przegrzeje lub nie będzie mu za zimno, dlatego ja kupiłam kilka kocyków różnej grubości, ale dalej moim ulubionym jest kocyk bambusowy od https://dare2dream.pl/pl/p/Kocyk-bambusowy-bez/50 Jest oddychający i bardzo miękki oraz przyjemny. Dziecko uwielbia pod nim leżeć. Jest również wygodny do wózka na zbliżające się wiosenna spacery!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły