Dołącz do nas
Do góry

Jakie pieluchy wielorazowe dla noworodka wybrać?

Rodzice coraz chętniej wybierają dla swoich pociech pieluchy wielorazowe. To tańsza opcja od popularnych jednorazówek, a jednocześnie bezpieczna dla delikatnej skóry dziecka i proekologiczna. Jakie pieluchy wielorazowe będą najlepsze dla noworodka?

Rodzaje pieluch wielorazowych

Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, jakie rodzaje pieluch wielorazowych są dostępne w sklepach, wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję, jaki model wybrać. Najpopularniejsze to otulacze i kieszonki. W jednym i drugim przypadku potrzebne będą również wkłady, które mogą mieć formę tetry, formowanki, polara lub prefolda. Oprócz wymienionych, dostępne są również pieluszki wielorazowe z systemem SIO lub AIO. Czym się różnią?

  • Otulacze

Otulacze mają formę majtek, które – w pewnym sensie – otulają wkład, a więc właściwą pieluszkę. Podczas przewijania nie trzeba go wymieniać na nowy, chyba, że uległ zabrudzeniu lub jest wilgotny.

  • Kieszonki

Kieszonka to pielucha wielorazowa dla noworodka, do której wsuwa się wkład. Składa się z warstwy zewnętrznej – najczęściej wielokolorowej i warstwy wewnętrznej – zwykle beżowej lub białej, która oddziela pupę malca od wkładu.

  • SIO (Snap In One)

SIO to rodzaj pieluch wielorazowych, które wprawdzie mają formę otulaczy, ale można razem z nimi używać tylko specjalnych wkładów, pasujących jedynie do tego rodzaju pieluszek. Wkłady przypina się do pieluszki za pomocą wbudowanych napów.

  • AIO (All In One)

AIO to pieluchy wielorazowe dla noworodka, które stanowią całość – nie składają się z dwóch, osobnych części. W przypadku tych pieluch, wkład jest na stałe przyszyty do otulacza.

Natomiast jeśli chodzi o wkłady, wybór jest ogromny: od bambusowych i bawełnianych, przez polarowe i z mikrofibry, aż po te z lnu. Najważniejsze, żeby były jak najbardziej chłonne.

Pieluchy wielorazowe – jak zacząć?

Jak zacząć przygodę z pieluchami wielorazowymi? Od zakupu odpowiednich pieluszek. Wcześniej już napisaliśmy, jakie są rodzaje pieluch wielorazowych. To od rodzica zależy, na który rodzaj się zdecyduje. Pieluszki z systemem AIO są najdroższe, ale też najwygodniejsze w użyciu. Z kolei najtańsze są otulacze z wkładami tetrowymi. Otulacza nie trzeba wymieniać przy każdej zmianie pieluszki, chyba, że zajdzie taka potrzeba, np. gdy otulacz się zabrudzi. Jedyny problem może stanowić ich składanie, ale można się go szybko nauczyć.

W ile pieluch wielorazowych dla noworodka należy się zaopatrzyć? Jeśli chodzi o modele AIO, warto mieć do dyspozycji co najmniej 30 sztuk. Jeśli chodzi o otulacze, najlepiej kupić ok. 6-8 sztuk plus minimum 30 wkładów. Wszystko jednak zależy od tego, jak często będzie robione pranie. Podane ilości będą optymalne w przypadku osób, które będą prać pieluszki średnio raz na dwa dni.

Pieluszki wielorazowe – jak ich używać?

Wielu rodziców obawia się sięgnięcia po pieluchy wielorazowe myśląc, że ich użytkowanie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne od używania popularnych jednorazówek. To nieprawda! Jak używać pieluch wielorazowych? Tego rodzaju pielucha jest wyposażona w specjalną wkładkę wielokrotnego użytku. Żeby jej użyć, wspomnianą wkładkę należy wsunąć do specjalnej kieszonki pieluchy, a następnie założyć malcowi. Sam proces zakładania pieluszki wielorazowej jest tak samo prosty, jak w przypadku jednorazówek. Warto dodać, że wkłady wielorazówek są najczęściej wykonywane z mikrofibry – można je prać w pralce z dodatkiem delikatnych środków piorących. Wkłady bardzo szybką schną, dlatego już po krótkim czasie można ich ponownie użyć.

Jakie pieluchy wielorazowe dla noworodka będą najlepsze?

Wybierając pieluchy wielorazowe dla noworodka, sięgaj po produkty, które będą przyjazne dla delikatnej skóry maluszka i proste w użytkowaniu. Szczególną uwagę zwróć na materiał. Bardzo ważne, żeby był delikatny i produkowany bez użycia szkodliwych substancji. Tylko wtedy, ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry u dziecka będzie maksymalnie ograniczone. W przypadku wkładów, dobrze sprawdzą się produkty bambusowe, które są bardzo chłonne, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać i chronią ją przed odparzeniami.

Przeczytaj również: Jakie pieluchy dla noworodka? Jaki rozmiar i materiał wybrać?

Wybierając pieluchy wielorazowe dla noworodka, zwróć też uwagę na design. Obecnie można dostać pieluszki w całej gamie kolorystycznej, z najróżniejszymi nadrukami i obrazkami. Ciekawe printy będą dodatkową atrakcją dla malucha i miłą dla oka odmianą po nudnych, białych jednorazówkach.

 

 

 

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.