Kiedy dziecko siada? Co musisz wiedzieć o siadaniu niemowlaka?

Jeden z najważniejszych kamieni milowych w rozwoju małego człowieka – siadanie. W okolicach szóstego miesiąca życia rodzice zwykle zadają sobie pytanie: od kiedy dziecko siada samo? Jednak ten mityczny 6. miesiąc to czas, w którym tak naprawdę niewiele dzieci siada samodzielnie. Zatem w którym miesiącu dziecko siada? Zwykle większość maluszków gotowość do siadu osiąga w okolicach 7-8. miesiąca życia lub nawet nieco później. Dziś zapraszamy do lektury artykułu o tym, kiedy dzieci siadają i jak niemowlę siada.

W jakim wieku dziecko samo siada bez podparcia?

Zacznijmy od tego, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Większość dzieci siada samodzielnie w okolicach 7-8. miesiąca życia, dlatego nie należy się martwić, jeśli dziecko nie siądzie do ukończenia pierwszego półrocza. Tak naprawdę ma na to czas mniej więcej do ukończenia 9. miesiąca życia. Jeśli w tym czasie nie siada samo i nie utrzymuje samodzielnie pozycji siedzącej, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Ten najprawdopodobniej skieruje maluszka na konsultację z lekarzem ortopedą i fizjoterapeutą. Przy czym pamiętajmy, że chodzi tu o samodzielne wejście w siad i utrzymanie pozycji. Nie siadanie z podparciem czy samo utrzymywanie pozycji siedzącej po posadzeniu. To, że niemowlę siedzi, nie oznacza jeszcze, że umie siadać.

Jak niemowlę zaczyna siadać? Siad z pozycji czworaczej

Jest kilka sposobów, w jakie dziecko zaczyna siadać. Najczęstsze jest wejście do siadu z pozycji czworaków. Niemowlak, będąc już na czworakach, wykonuje skręt miednicy, siada bokiem i przechodzi z tej pozycji do siadu prostego z nogami wyciągniętymi przed siebie. Jest to sposób najłatwiejszy i najbezpieczniejszy dla dziecka. Wymaga jednak umiejętności koordynacji i utrzymania pozycji czworaczej. Jeśli więc dziecko tego jeszcze nie potrafi, bardzo możliwe, że zaczeka z siadaniem do czasu opanowania tej umiejętności. Chyba że wybierze inny sposób siadania.

Dziecko samo siada z pozycji leżącej

To drugi sposób, który wybierają maluszki uczące się siadania i niektóre dzieci tak właśnie zaczynają siadać. Jest on jednak znacznie trudniejszy i dlatego też dzieci osiągają tę umiejętność później. Jak przebiega siad z tej pozycji? Dziecko obraca się na bok i prostuje grzbiet, pomagając sobie rękami.

Dziecko siada, ale z podparciem – co dalej?

Co robić, gdy dziecko siada, nawet dosyć sprawnie, ale z podparciem? Po pierwsze dać maluszkowi czas i bezpieczne warunki, aby nauczył się siadać samodzielnie. Najpewniej na początku dziecko będzie wykorzystywało wszystkie podpory, jakie znajdzie w swoim otoczeniu: nasze nogi, poduszki, meble. W tym czasie zwróćmy uwagę na to, by wszystko, czego dziecko się chwyta i na czym się opiera, było bezpieczne i stabilne. Lepiej, żeby ćwiczyło na naszych nogach czy miękkich poduszkach, niż np. opierając się o zabawki.

Warto też zadbać o to, by trenowało na bezpiecznym podłożu: najlepiej sprawdzi się tutaj piankowa mata, ewentualnie dywan. Maluszek jednak będzie wykorzystywał wszystkie powierzchnie do nauki: nasze łóżko, podłogę. Różnorodność jest w porządku i warto zapewniać ją dziecku, najbezpieczniejsza jednak jest piankowa (nie materiałowa!) mata dla niemowląt.

Czy pomagać dziecku w siadaniu?

Wielu rodziców nie może się doczekać, aż niemowlę usiądzie pierwszy raz. Pamiętajmy jednak, by nie ponaglać malucha i nie przyspieszać jego rozwoju ruchowego w żaden sposób. Najlepszym, co możemy zrobić, aby pomóc dziecku w nauce czucia własnego ciała i zdobywaniu kolejnych umiejętności ruchowych, jest zapewnienie mu dużej ilości czasu na zabawę na macie. To najlepsze warunki do tego, by malec uczył się własnego ciała i trenował obroty, pivoty, czworaki i siady. Ćwiczy wtedy wszystkie mięśnie, które niezbędne są do przyjmowania coraz to bardziej pionowych pozycji. Przyjmie je, kiedy będzie na to gotowe, a mięśnie będą na tyle silne i wytrenowane, by je utrzymać.

Starajmy się jak najrzadziej sadzać dziecko w fotelikach typu leżaczki. Przebywanie w nich długo może prowadzić do utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchowych. Fizjoterapeuci dziecięcy zalecają, by sadzać w nich dziecko tylko, kiedy to konieczne – musimy coś pilnie zrobić czy dokończyć.

Podobnie do minimum ograniczamy sadzanie dziecka niesiedzącego samodzielnie. Jeśli zaczynamy rozszerzać dietę, najbezpieczniej jest trzymać dziecko na kolanach, ewentualnie – jedynie na czas jedzenia – możemy włożyć dziecko do fotelika do karmienia, zapewniając mu odpowiednie podarcie z tyłu i z boków. Część fotelików ma specjalne wkładki stabilizujące pozycję dziecka.

Innym ważnym etapem w rozwoju dziecka jest raczkowanie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, od kiedy dziecko raczkuje, przeczytaj nasz artykuł.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły