Kolka u noworodka – sposoby na wzdęcia

Kolka u noworodka – sposoby na wzdęcia

Brak snu, głośny i zawodzący płacz, napuchnięta buzia, napięty oraz twardy brzuszek, podkurczone nóżki. To wszystko objawy kolki u noworodka. Problem ten dotyka dużej liczby dzieci, ale nie tylko – jest to trudne przeżycie również dla rodziców. Kolka u noworodka sprawia, że malucha nie można uspokoić, a jego cierpienie i niepokój udziela się mamie i tacie. Skąd się bierze kolka niemowlęca, jak rozpoznać kolkę u noworodka, kiedy występuje kolka, jak zapobiec kolce u niemowląt i jak sobie z nią radzić, kiedy się już pojawi? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Dlaczego noworodek ma kolkę?

Niestety, lekarze wciąż nie zdefiniowali jednej przyczyny kolek u niemowląt, czyli charakterystycznego bólu brzucha i związanego z nim płaczu, który bardzo trudno jest ukoić. Kolka u niemowlaka prawdopodobnie jest spowodowana wciąż nieprzystosowanym układem pokarmowym dziecka. Nie potrafi on jeszcze trawić dobrze pokarmu, zarówno naturalnego od matki, jak i modyfikowanego. Wzdęcia u noworodka mogą wynikać z nietolerancji laktozy – lepiej reagować wcześnie i udać się do lekarza.

Wśród innych przyczyn kolki u niemowląt można wskazać również nieodpowiednią technikę karmienia piersią. Dziecko połyka wtedy zbyt dużo powietrza przy ssaniu, przez co zbiera się ono w jego brzuszku i powoduje wzdęcia. Karmienie piersią może być także źródłem kolki u noworodka z powodu niewłaściwej diety matki – wówczas do układu pokarmowego malucha przedostają się substancje, których ten nie potrafi jeszcze trawić.

Kolka u niemowlaka może być spowodowana także ogólnym samopoczuciem mamy. Jeśli jest ona zestresowana, nerwowa lub po prostu zirytowana, dziecko to odczuje. Zbyt dużo bodźców – zwłaszcza negatywnych – może być także przyczyną kolki u noworodka.

Kolka u noworodków, czyli specyficzny ból brzuszka u noworodka, jest zjawiskiem, które jest nie do końca zbadane medycznie i nie ma jednoznacznie wskazanej przyczyny kolek u niemowląt.

Kiedy pojawia się kolka u niemowląt?

Zwykle zaczyna się od około 2 tygodni po urodzeniu u donoszonego noworodka. U dzieci urodzonych przedwcześnie kolka może wystąpić jednak odpowiednio później. Kolka niemowlęca zwykle przechodzi między 4 a 6 miesiącem życia.

Jak zapobiegać kolkom u niemowląt?

Bardzo często kolkę wyleczy zaopiekowanie się tym, co mogło ją spowodować. Ponieważ jednak nie zawsze da się wskazać przyczynę, warto próbować różnych sposobów i sprawdzać, co działa u naszego maluszka. W wielu przypadkach bardzo skuteczny okazuje się masaż brzuszka. Jak go wykonać? Delikatnie i powoli wykonuj okrężne ruchy na wzdętym brzuchu malucha, rozmasowując go aż do boczków. Ważne, by masować w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Kolka u niemowlaka nie jest tak bolesna również dzięki ciepłym kąpielom czy kompresom przykładanym do brzuszka.

Nie zawsze jednak te sposoby działają. Wielu dzieciom pomaga jednostajny tzw. biały szum, czyli dźwięk podobny do dźwięku płynów płynących wewnątrz ciała matka. W świecie zewnętrznym podobny szum wydaje pracująca suszarka lub okap. W popularnych serwisach streamingowych znajdziemy nagrania z białym szumem, które możemy odtwarzać maluszkowi, możemy zakupić też popularną zabawkę – szumisia. Tym, co na pewno pomaga w kojeniu niemowlęcego płaczu jest kołysanie i bujanie. Jego intensywność dostosowujemy do preferencji dziecka – jedne lubią bardziej delikatne i miarowe bujanie, inne bardziej zdecydowane ruchy. Przydatnym gadżetem może okazać się duża piłka do fitnessu, na której możemy bujać się z niemowlakiem na rękach.

W przypadku kolki nie powinniśmy bać się również kontaktu z lekarzem – pomoże on nawet wtedy, gdy noworodkowi doskwiera silna kolka. Leki muszą być jednak dostosowane do wieku dziecka. Dobrze dobrane pomagają zredukować wzdęcia brzuszka i dziecko łatwiej oddaje gazy oraz się wypróżnia.

Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. W jaki sposób? Mamom zaleca się lekkostrawną dietę, ograniczającą nabiał i produkty wzdymające – np. kapustę, brokuły czy fasolę. Warto popracować także nad techniką karmienia piersią, a jeśli karmisz butelką – zainwestować w dobry smoczek. Kolka u niemowlaka nie wystąpi, jeśli nie będzie połykało tak dużo powietrza przy karmieniu. Warto spróbować także mleka modyfikowanego z mniejszą zawartością laktozy.

Total
0
Shares
2 komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły