Łóżeczko dostawne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Bezpieczne i wygodne łóżeczko to bez wątpienia najważniejszy mebel w pokoju niemowlaka. Jego wybór nie jest jednak łatwy, dostępnych jest bowiem wiele rodzajów i modeli. Jedną z opcji jest łóżeczko dostawne, czyli dosuwane do łóżka rodziców. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne dla opiekunów i bezpieczne dla maluszka. Poznaj wszystkie zalety dostawki.

 

Łóżeczko dziecięce dostawne – jak wygląda?

Łóżeczko dostawne coraz częściej znajduje się na szczycie listy wyprawkowej dla noworodka. Dzięki niewielkim, w porównaniu do tradycyjnego łóżeczka niemowlęcego, rozmiarom oraz specjalnej konstrukcji można przysunąć je bardzo blisko łóżka rodziców. W ten sposób maluch czuje się komfortowo, wyczuwa bowiem bliskość mamy i taty, a rodzice mogą czuwać na jego bezpieczeństwem również podczas snu. Jest to także duże ułatwienie podczas nocnych karmień.

Łóżeczko-dostawka posiada opuszczany bok oraz specjalne pasy umożliwiające przypięcie je do materaca rodziców (są one na tyle długie, że rozmiar ani grubość materaca nie mają znaczenia). Dzięki temu mamy pewność, że łóżeczko nie przesunie się, a maluszek z niego nie wypadnie. Po podniesieniu ścianki może służyć jako kojec do zabawy w ciągu dnia czy też po prostu jako łóżko wolnostojące. Większość modeli posiada także regulowaną wysokość oraz kółka ułatwiające szybkie przestawianie mebelka.

 

Łóżeczko dostawne – zalety

Najistotniejszą zaletą łóżeczka dostawnego jest fakt, że dziecko może przebywać blisko rodziców. W związku z tym czuje się bezpiecznie i łatwiej zasypia. Jednocześnie przyzwyczaja się do tego, że ma własną przestrzeń, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie protestowało, gdy przyjdzie czas, aby spało w swoim pokoiku. Taka opcja jest też wygodna dla opiekunów, jest ogromnym ułatwieniem podczas karmienia piersią – mama nie musi wstawać, aby przystawić maluszka do piersi. Jest to szczególnie ważne w przypadku pierwszych tygodni po porodzie, zwłaszcza jeśli odbył się przez cesarskie cięcie.

Dostawka jest także bezpieczniejszym wyborem niż współspanie z niemowlakiem, nie ma ryzyka, że bobas spadnie lub zostanie przygnieciony ciałem dorosłego. Ponadto dzięki temu, że łóżeczko dostawne posiada ścianki wykonane z siateczki, umożliwia opiekunom baczną obserwację pociechy i szybką reakcję w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak chociażby zachłyśnięcie.

 

Łóżeczko dostawne – do jakiego wieku można je używać?

W łóżeczku-dostawce dziecko może spać już od pierwszych chwil życia aż do momentu, w którym będzie potrafiło samo usiąść – producenci zazwyczaj określają ten wiek na 9 miesięcy, jednak należy pamiętać, że maluch może osiągnąć tę umiejętność już w wieku 6. miesięcy – wówczas powinno spać w tradycyjnym łóżeczku niemowlęcym. Łóżeczko dostawne jest też mniejsze niż klasyczne, dlatego w pewnym momencie będzie mu zwyczajnie za ciasno.

Wyjątek stanowią dostawki, które posiadają możliwość regulacji wysokości materaca, wówczas, gdy dziecko zacznie się podciągać, wspinać i siadać, wystarczy go obniżyć. W takich modelach łóżek dostawnych dzieci mogą spać do ukończenia 2., a czasem nawet 3. roku życia.

 

Wady łóżeczka dostawnego

Warto mieć świadomość, że idealne łóżeczko niemowlęce nie istnieje. Każdy rodzić ma nieco inne wymagania względem tego mebelka oraz wyobrażenia na temat tego, w jakich warunkach powinna spać jego pociecha. Wybór łóżeczka jest też uzależniony od warunków lokalowych i tego, czy posiadamy dużą ilość miejsca w mieszkaniu, czy też mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń.

Jakie są wady łóżeczek dostawnych? Dostawki zajmują co prawda mniej miejsca niż łóżka szczebelkowe bądź turystyczne, ale z tego powodu służą zdecydowanie krócej. Jeśli nie posiadają regulacji wysokości materaca, maluch będzie mógł w nim spać maksymalnie do ukończenia 9.-12. miesięcy. Dla części rodziców będzie to duży minus tego typu rozwiązania.

Sprawdź też: Materacyk dla niemowlaka – jaki wybrać?

 

Jakie łóżeczko dostawne wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżeczka dostawnego?

  • Materacyk do łóżeczka – powinien być średnio-twardy i antyalergiczny. Należy pamiętać, aby nie wkładać do łóżeczka żadnych zabawek, poduszek ani kocyków, które mogą grozić uduszeniem maluszka. Niemowlę powinno spać na płasko, w śpiworku.
  • Regulacja wysokości – kilka poziomów wysokości pozwoli na idealne dopasowanie łóżeczka dostawnego do łóżka rodziców.
  • Regulacja konta nachylenia – ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy dziecko ma skłonność do ulewania bądź ma katar.
  • Zdejmowana tapicerka – wypranie pokrowca w pralce w 60°C likwiduje większość niebezpiecznych drobnoustrojów.
  • Dodatkowe akcesoria – przydatne mogą okazać się m.in. moskitiera, torba do przenoszenia łóżeczka czy przybornik lub kosz na najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak pieluchy, chusteczki nawilżane, smoczek.
  • Niewielka waga – umożliwia szybkie składanie i łatwy transport, a tym samym wykorzystywanie dostawki jako łóżeczka turystycznego.

Dowiedz się również jaką pościel dla niemowlaka wybrać. Ten i wiele innych artykułów poradnikowych znajdziesz na naszym blogu Akademia 5.10.15.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły