Dołącz do nas
Do góry

Narty czy Snowboard? Który lepszy wybór dla naszego dziecka?

Dzieciństwo naszych pociech powinno stać pod znakiem nie tylko rozwoju psychicznego – nauki podstawowych umiejętności, jak pisanie, czytanie czy samodzielne myślenie – ale też fizycznego. Dzieci od małego uprawiające sport wykształcają w sobie pasję oraz zdrowe nawyki. Unikają dzięki temu wad postawy czy coraz częstszej nadwagi wśród młodych ludzi.

Jednym z popularniejszych sportów praktykowanych są sporty zimowe – jazda na desce oraz narciarstwo. Często w formie czysto rekreacyjnej, oba te sporty sprawiają dużo frajdy zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Pojawiają się jednak pewne pytania. Kiedy dzieci mogą rozpocząć jazdę na nartach lub desce? Jakie narty dla dziecka są najlepsze? Jak dobrać deskę snowboardową? Warto dowiedzieć się więcej przed rozpoczęciem zimowego szaleństwa wraz z rodziną.

Jakie narty dla dziecka wybrać?

Tak naprawdę naukę jazdy na nartach dziecko może rozpocząć mając już od 3 do 4 lat. Optymalny wiek, w którym powinny zacząć jeździć to 5-6 lat, jednak uzależnione jest to przede wszystkim od poziomu rozwoju fizycznego naszego malucha – jego koordynacji, wzrostu oraz wagi. To one są kluczowe dla bezpiecznej i przyjemnej nauki jazdy na nartach. Narty powinny być pierwsze – stwarzają pociechom większe możliwości nauki i kontroli hamowania oraz skręcania.

Wyjazd na narty z dziećmi wiąże się z koniecznością zaopatrzenia ich w podstawowe wyposażenie. Narty dla dziecka powinny być odpowiednio dobrane pod kątem ich długości. Nie mogą być zbyt długie – nie kierujmy się przyszłością i myśleniem “starczy na kilka sezonów”. Jazda na zbyt długich nartach jest męcząca i trudna, zwłaszcza dla dziecka – jego mięśnie nie są tak wykształcone. Jeśli chodzi o długość, narty dla dziecka powinny sięgać mu do pachy, jednak nigdy krótsze. Jeśli nasza pociecha ma już jakieś umiejętności narciarskie, może spróbować jazdy na nartach o długości identycznej jak ich wzrost. Nie musisz jednak kupować w ciemno. Jak dobrze wiadomo, dzieci mogą szybko zmienić zdanie odnośnie jazdy na nartach. Na początek warto narty wypożyczyć w ośrodku bądź na stoku, gdzie będziemy szusować. Skorzystaj też z pomocy instruktora – on nauczy je podstawowych technik narciarskich.

Zabierz ze sobą dzieci – gdzie na narty w Polsce?

Nie ma nic lepszego niż rodzinny wyjazd na narty. Jak dobrze wybrać stok i ośrodek, jeśli jedziemy z dziećmi? Gdzie na narty w Polsce naprawdę warto pojechać? Wybierając się z maluchami na narty, warto wybrać stoki narciarskie dla początkujących. Takie stoki posiadają tzw. “oślą łączkę”, gdzie dziecko będzie stawiało pierwsze narciarskie kroki.

Początkujący amatorzy sportów zimowych powinni wybierać trasy niebieskie, oznaczające stoki łatwe i bardzo łatwe. Mają niewielkie nachylenie i są bezpieczne. Świetnym wyborem na narty z dziećmi będą popularne stoki – Zieleniec SKI Arena, znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej, a także Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla w Beskidzie Sądeckim. Oba miejsca posiadają wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Pięknym miejscem na narty w Polsce będzie także Pilsko i Korbielów w Beskidzie Żywieckim – nachylenie jest niewielkie, a widoki przepiękne.

Jak dobrać deskę snowboardową dla dzieci?

Alternatywą dla nart zawsze będzie desko snowboardowa. Pojawiają się dyskusje, co wybrać dla dzieci – narty czy deskę snowboardową. Faktem jest, że naukę malucha lepiej zacząć od nart, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by od 5-6 roku życia, dziecko zaczęło przygodę z deską. Jazda na snowboardzie wymaga deski dobranej do umiejętności, wzrostu oraz wagi dziecka. Jak dobrać deskę snowboardową dla dzieci?

Zacznijmy od tego, że na początku warto sprawdzić ofertę wypożyczalni. Dzieci mogą nie pokochać snowboardu, a deska będzie zalegać lub będziemy zmuszeni szukać kupca na używany sprzęt. Jeśli jednak musimy zakupić sprzęt, niech dobór deski snowboardowej będzie przemyślany. Najlepszym wyborem dla dzieci i początkujących będzie deska allroundowa (all mountain). Jest uniwersalna i dość tania. Jak dobrać długość deski snowboardowej? Istnieje na to prosty wzór. Od wagi dziecka należy odjąć 20 kg, a następnie dodać 100. Wówczas wyjdzie nam długość deski w centymetrach, dopasowaną również pod kątem wagi. Więc jeśli dziecko waży 30 kg, to optymalna długość deski snowboardowej dla niego będzie wynosić 110 cm. Jeśli chodzi o rozmiar deski snowboardowej pod względem szerokości, ważne, by czubek oraz pięta buta znajdowały się w granicach deski.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.