O faktach i mitach dotyczących cesarskiego cięcia

Na temat cesarskiego cięcia powstało wiele mitów, które są wciąż przekazywane. Część osób jest świadoma, jakie są fakty, a część wciąż się myli. W tym artykule obalę wybrane mity dotyczące operacji cesarskiego cięcia, której procentowo wykonuje się z każdym rokiem coraz więcej. Z moich obserwacji wynika, że rośnie świadomość możliwości rodzenia naturalnie dzieci po cesarskim cięciu, stąd coraz bardziej popularne porody tzw. VBAC.

Przejdźmy do obalenia wybranych mitów i poznania faktów dotyczących porodu przez cesarskie cięcie:

Cesarskie cięcie jest 100% bezpieczne – niestety jak każda operacja, także operacja cesarskiego cięcia niesie za sobą ryzyko powikłań, czy to dotyczących stricte kobiety- matki, czy też dziecka. Dlatego między innymi potrzebna jest podpisana zgoda pacjentki na operację. Podpisując dokument można zapoznać się z ewentualnym ryzykiem, jakie niesie za sobą cesarskie cięcie.

Łatwiejsza droga porodu – cesarskie cięcie jest operacją, co oznacza, że nie jest łatwiejszą drogą porodu. W trakcie zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości powłok brzusznych kobiety, następnie przecina i rozrywa się kilka warstw, by dotrzeć do mięśnia macicy, który jest nacinany i rozrywany, tak aby można było wyjąć dziecko. Co oznacza, że wiele warstw w ciele kobiety zostało naruszonych. Po cesarskim cięciu zostanie blizna, z którą należy pracować i ją mobilizować z fizjoterapeutą, dzięki czemu można zminimalizować ryzyko powstania zrostów i dolegliwości wynikających z ich powstania. Powikłania po cesarskim cięciu mogą pojawić się przy kolejnej ciąży.

Cięcie cesarskie wcale nie boli – bardzo wiele moich czytelniczek, gdy zapytałam o cesarskie cięcie powiedziało, że mitem jest brak bólu. Może w trakcie cesarskiego cięcia, rzeczywiście niewiele czuły. Niektóre pewien dyskomfort przy wyjmowaniu dziecka. Natomiast bolesny okazywał się czas po narodzinach dziecka. Dlatego też ważne jest pilnowanie zalecanych godzin przyjmowania leków przeciwbólowych, dzięki czemu można uniknąć bądź znacząco uśmierzyć ból. W połogu po cesarskim cięciu (choć nie tylko) trzeba pamiętać o odpowiednim wstawaniu z łóżka (przez bok).

Po cesarskim cięciu nie można urodzić naturalnie – operacja cesarskiego cięcia może mieć różne przyczyny: od ustawionego poprzecznie dziecka w macicy, po nagłą sytuację położniczą i konieczność pilnej operacji. Dlatego sytuacja narodzin przy kolejnym dziecku może być zupełnie inna. Może pojawić się zielone światło na poród naturalny po cesarskim cięciu. Mówi się o takich porodach VBAC.

Nie da się karmić piersią – ciało kobiety w ciąży przygotowuje się do laktacji mniej więcej od 16. tygodnia ciąży, co oznacza, że od tego momentu produkowany jest pokarm w piersiach. Gdy rodzi się dziecko, wraz całościowym urodzeniem popłodu (łożyska) uruchamia się laktacja. Różnica jest taka, że na rozkręcenie się laktacji mają wpływ hormony. Od nich zależy jak szybko pojawią się kolejne etapy produkcji mleka. Przy porodzie naturalnym nawał pojawia się około 3. doby, a po operacji cesarskiego cięcia, nawał pokarmu może pojawić się trochę później, około 5-6 doby. Dlatego tak ważne jest, aby po cesarskim cięciu dziecko miało szansę jak najszybciej przystawić się do piersi. Taki kluczowy czas, o którym się mówi, to są 2 godziny po narodzinach dziecka. Wtedy noworodek jest najaktywniejszy. Organizm dostaje sygnał, że dziecko jest. W piersiach już jest i czeka na noworodka pierwsze mleko jakim jest siara.

Po cesarskim cięciu nie ma zaburzeń mięśni dna miednicy/ nietrzymania gazów/ popuszczania moczu – jednym z mitów jest, że jeśli poród nie odbywa się drogą pochwową, to mięśnie dna miednicy są w stanie nienaruszonym. A prawda jest taka, że już w trakcie ciąży mięśnie dna miednicy są obciążone między innymi przez rosnące dziecko. O mięśnie dna miednicy warto dbać już w ciąży. Natomiast po narodzinach dziecka, niezależnie od drogi porodu, należy spotkać się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Objawami, wskazującymi na to, że mięśnie dna miednicy są osłabione, może być nietrzymanie gazów czy popuszczanie moczu. Warto nie czekać na te objawy, tylko wcześniej pójść na wizytę.

Po cesarskim cięciu, połóg to łatwizna – cesarskie cięcie to operacja i połóg może być dla danej kobiety bardziej wymagający.

Cesarskie cięcie, to pójście na łatwiznę, to poród “na życzenie” – cesarskie cięcie nie jest pójściem na łatwiznę, jest operacją. Nie każde cesarskie cięcie odbyło się “na życzenie”. Bywa, że poród naturalny musiał zakończyć się cesarskim cięciem. Być może pojawiła się sytuacja zagrożenia życia. Dlatego warto powstrzymać się przed ocenianiem kobiety.

Cesarskie cięcie jest bezpieczne dla dziecka i matki – cesarskie cięcie jest operacją, która została wykonywana w celu ratowania życia matki i dziecka. Tutaj zdrowie jest najważniejsze. Nie mniej, jest to operacja i może mieć swoje powikłania, dlatego nie można powiedzieć, że jest w 100% bezpieczna. Warto pamiętać, że poród naturalny ma też korzyści dla dziecka, dlatego jeśli maluszek urodził się za pomocą cesarskiego cięcia, warto zainteresować się zabiegiem powtórnych narodzin u osteopaty.

 

Katarzyna Płaza-Piekarzewska – położna, mama synka i córeczki. Jak sama mówi spędziła kilka lat na przystanku zwanym niepłodność. Pomaga przyszłym rodzicom w przygotowaniu do narodzin dziecka. Towarzyszy i wspiera w pierwszych dniach po tym wydarzeniu. Pomaga mamom karmiącym w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Uczy rodziców masażu dziecka. Swoją wiedzą dzieli się na blogu blog.zapytajpolozna.pl jak i na Instagramie @polozna_kasia.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły