noworodek w trakcie kąpieli w wanience

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy, jak i co jest niezbędne?

Pierwsza kąpiel noworodka to dla rodziców spore przeżycie, które jest zarówno ekscytujące, jak i stresujące. W końcu dla maluszka to zupełna nowość, a jego reakcja może być różna – od płaczu i strachu, aż po ukojenie w przyjemnie ciepłej wodzie. Jak przygotować się do pierwszej kąpieli dziecka? Jaki moment będzie dobry? Czego będziemy potrzebować? Przeczytaj nasz poradnik, w którym odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców.

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Z pierwszą kąpielą maluszka nie trzeba się spieszyć. Po porodzie jego delikatną skórę chroni i nawilża maź płodowa, która nie powinna być zbyt szybko usuwana z ciała dziecka. Stąd pierwsza kąpiel może odbyć się w 3-4 dobie po porodzie. Warto dać sobie i dziecku tych kilka dni na oswojenie się z nową sytuacją i nie wprowadzać w tym czasie nowych i stresujących dla noworodka zabiegów, do jakich należy pierwsza kąpiel.

Jaka wyprawka do pierwszej kąpieli?

Przed pierwszą kąpielą warto przygotować sobie wszystkie niezbędne rzeczy. Oto ich lista:

  • ręczniki dla niemowlaka – dobrym pomysłem jest zakup okrycia kąpielowego z kapturem, którym okryjemy noworodka po wyjęciu z wody;
  • wanienka niemowlęca – aby uniknąć pochylania się lub stawiania wanienki na stole, warto kupić też wygodny stojak na wanienkę; alternatywą dla wanienki są wiaderka kąpielowe;
  • pieluchy wielorazowe – tetrowe lub bambusowe, które możemy położyć na dno wanienki, aby zapobiec ślizganiu się maluszka;
  • płatki kosmetyczne do przemywania ciała;
  • patyczki do uszu do higieny kikuta pępowinowego;
  • miska z przegotowaną wodą do przemycia twarzy;
  • termometr do wody;
  • sól fizjologiczna i jałowe gaziki do przemywania oczu;
  • środek antyseptyczny do dezynfekcji kikuta pępowinowego;
  • krem na pupę;
  • ubranie, czapeczka.

W początkowych tygodniach życia dziecka kosmetyki do kąpieli nie są wymagane, czysta woda w zupełności wystarczy przy zdrowej skórze. Jeśli pojawiają się natomiast jakieś przesuszenia, warto dodawać do wody odrobinę emolientu, który nawilży wrażliwą skórę dziecka. Zbędnym gadżetem są myjki czy gąbki, które jedynie gromadzą zarazki. Jednorazowe płatki kosmetyczne są znacznie lepszym rozwiązaniem.

Jak kąpać noworodka krok po kroku?

Nadszedł ten moment: przed Tobą pierwsza kąpiel maluszka. Oto, jak krok po kroku kąpać noworodka:

  • 1. Przygotowanie kąpieli

Przygotuj pomieszczenie do kąpieli. Powinno być w nim ciepło, ale nie gorąco. Zwróć uwagę, aby w miejscu, gdzie kąpiesz maluszka, nie było przeciągu. Temperatura wody powinna oscylować w okulicy 36-37 stopni C. Najlepiej sprawdzić ją za pomocą termometru. Ocenianie jej łokciem nie jest najlepszą metodą. Odczucie ciepła jest dość indywidualną sprawą i może okazać się, że woda jest za gorąca lub zbyt chłodna, co tylko spowoduje stres i zniechęci dziecko do kąpieli.

  • 2. Przygotowanie dziecka

Maluszka układamy na przewijaku. Najpierw przemywamy buzię wacikiem, następnie oczka sulą fizjulogiczną. Rozbieramy dziecko, zdejmujemy pieluchę i przecieramy pupę wilgotnymi chusteczkami.

  • 3. Włożenie noworodka do wanienki

Gdy dziecko jest gotowe do kąpieli, wkładamy je delikatnie do wanienki. O tym, jak najlepiej to zrobić, przeczytasz niżej.

  • 4. Mycie dziecka

Jedną ręką myjemy maluszka w kulejności od miejsca najczystszego do najbrudniejszego: od szyi, tułowia, rąk, pach, przez nóżki, kończąc na pupie. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na kikut pępowinowy, który nie powinien być zanurzony w wodzie (ale jeśli przypadkowo go zamoczymy, nic się nie stanie).

  • 5. Osuszenie maluszka

Po wyjęciu z wanienki trzeba szybko osuszyć dziecko. W tym celu najlepiej kąpać maluszka w pobliżu przewijaka, na którym rozkładamy ręcznik dla niemowląt. Otulamy całe ciało i głowę, ponieważ to przez nią ucieka najwięcej ciepła. Po delikatnym wytarciu dziecka smarujemy pupę krem przeciw odparzeniom i zakładamy pieluchę. Za pomocą patyczka do uszu czyścimy kikut pępowinowy i psikamy środkiem antyseptycznym. Na zakończenie zakładamy ubranie i czapeczkę.

noworodek podczas kąpieli w wannie

Jak trzymać noworodka podczas pierwszej kąpieli?

Chwyt powinien być pewny, ale delikatny. Jest kilka sposobów na trzymanie dziecka podczas kąpieli, m.in.: jedną rękę kładziemy pod głowę i kark dziecka, podtrzymując także przedramieniem górne plecy i ramię, a drugą umieszczamy pod pośladkami i tak przenosimy dziecko do wanienki. Gdy dziecko jest zanurzone, wyjmujemy dłoń spod pupy i myjemy malucha.

Pierwsza kąpiel noworodka – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Poniżej odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają rodzice noworodków przed pierwszą kąpielą.

Jaka temperatura wody będzie najlepsza?

Temperatura wody do pierwszej kąpieli noworodka powinna być zbliżona do naturalnej temperatury ciała, czyli powinna wynosić 36-37 stopni C.

Jaka powinna być temperatura otoczenia?

Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym kąpiemy noworodka, to 24-25 stopni C. Warto zwrócić uwagę, aby nie była znacznie wyższa ani niższa.

W czym najlepiej wykąpać noworodka?

Do wyboru mamy wanienki oraz wiaderka. To, co wybierzemy, nie ma tak naprawdę większego znaczenia – ważny jest komfort nasz i dziecka, dlatego najlepiej stosować to, z czym czujemy się pewnie. Wielu rodziców wybiera wanienki, które są wygodne, gdy dwie osoby angażują się do kąpieli. Mają więcej przestrzeni wokół dziecka i większą swobodę ruchów.

Jak długo powinna trwać pierwsza kąpiel noworodka?

Pierwsza kąpiel powinna trwać tyle, ile czasu potrzebujemy na umycie maluszka. Dla dziecka jest to nowa sytuacja, czas spędzany w wodzie nie powinien być więc długi. Na zabawy i długie pluskanie jeszcze przyjdzie czas.

Jak często kąpać noworodka?

W upalne dni warto maluszka kąpać codziennie. Natomiast jeśli nie ma upałów, w zupełności wystarczy kąpiel raz na 2-3 dni. W takim przypadku codziennie jednak dbamy o higienę miejsc intymnych oraz fałdek skóry i miejsc za uszami, w których zbiera się mleko, gdy dziecko ulewa.

Ile wody nalać?

Na początku w wanience wystarczy niewiele wody, tak by przykryła pupę i dolną część brzuszka. Resztę ciała delikatnie oblewamy wodą, aby dziecku nie było zimno.

Czy można moczyć uszy noworodka?

Nic się nie stanie, jeśli uszy się zamoczą podczas kąpieli. Jednak jeśli obawiasz się, że wody wpłynęło dużo, możesz przekręcić dziecko delikatnie na bok, aby wypłynęła.

Jak zadbać o skórę noworodka po pierwszej kąpieli?

Po pierwszej kąpieli skórę noworodka można (ale nie trzeba tego robić) posmarować oliwką przeznaczoną dla niemowląt lub delikatną emulsją czy mleczkiem emoliencyjnym. Obowiązkowe jest natomiast posmarowanie pupy kremem ochronnym.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły