Dołącz do nas
Do góry

Plecak do zadań specjalnych!

Nowy rok szkolny rozpocznie się lada chwila… Już za 2 tygodnie dzieci pomaszerują do szkoły, czas najwyższy sprawdzić wyprawkę dla naszego ucznia. Bez wątpienia najważniejszym jej elementem jest plecak. Wybierając odpowiedni model, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii.

Plecak jest elementem, który będzie towarzyszył naszemu dziecku niemal codziennie dlatego decyzja o jego zakupie musi być dobrze przemyślana. Plecak do szkoły powinien być nie tylko ładny, ale także funkcjonalny i bezpieczny. Odpowiedni plecak to inwestycja w dobre samopoczucie, komfort a przede wszystkim zdrowie naszego dziecka.

Poniżej kilka kwestii kluczowych potrzebnych przy doborze odpowiedniego plecaka.

Idealny plecak dla naszego ucznia zarówno tego maszerującego do pierwszej jak i ostatniej klasy powinien posiadać wyprofilowany i usztywniony tył. Cechy te decydują o komforcie noszenia i pilnują by noszony w środku ciężar równo rozkładał się na kręgosłupie. Kupując plecak zwróćmy uwagę na to z jakich tkanin jest uszyty – miękkie i oddychające to najlepszy wybór dla pleców naszej pociechy. Dobrze dobrany plecak nie może mieć cienkich szelek, te nie mogą być też sztywne bo będą wbijały się  w ramiona i powodowały otarcia na skórze. Szerokie i miękkie szelki koniecznie z regulacją dla lepszego dopasowania do wzrostu dziecka to najlepszy wybór. Dodatkowym plusem plecaka są na pewno paski i sprzączki na klatce piersiowej lub w talii, które umożliwiają zapinanie plecaka w pasie lub w klatce piersiowej, co pozwala lepiej rozkładać ciężar i sprawia, że plecak tak bardzo nie ciąży i nie przeważa dziecka do tyłu.

Co dzieci wkładają do plecaka poza książkami i zeszytami? Oj dużo tego, aby pomieścić piórnik, śniadaniówkę, butelkę wody, strój na WF i jeszcze kilka niezbędnych skarbów warto wybierać taki plecak, który pomieści niejedno. Liczne przegródki i kieszonki pomogą w rozłożeniu po całym wnętrzu plecaka wszystkich ciężkich skarbów i pomogą w utrzymaniu porządku. A dodatkowo ważnym elementem, każdego plecaka a już w szczególności takiego do szkoły będzie jego dno. Dzieci często kładą plecak na podłodze, jeśli nie będzie wykonane z wytrzymałego materiału, szybko się powyciera. Dno musi być wzmocnione, by plecak utrzymywał swój kształt pod ciężarem książek.

Do wszystkich tych cech dochodzi jeszcze kwestia wielkości plecaka i jego wagi. Plecak nie może być większy i cięższy od dziecka. 😉 Im lżejszy plecak wybierzemy, tym niższa będzie jego waga końcowa. Plecak, po spakowaniu do niego książek i przyborów, powinien ważyć nie więcej niż 10-15% wagi dziecka. Przy młodszych dzieciach powinniśmy się trzymać 10%.

Pamiętajmy by zwracać uwagę czy na plecaku znajdują się elementy odblaskowe – jeśli plecak nie posiada elementów odblaskowych, zawsze można je będzie przyczepić lub doszyć, ale lepszą opcją jest wybór plecaka z fabrycznymi naszywkami – im więcej takich miejsc na plecaku tym lepiej, już niedługo jesień i musimy zadbać o widoczność naszego dziecka w drodze ze szkoły do domu.

Przy zakupie plecaka do szkoły warto zwrócić uwagę, czy posiada atesty i certyfikaty, które poświadczają wytrzymałość plecaków i są wydawane na podstawie dokładnych testów wykonywanych przez specjalistyczne instytucje.

Jak widać zakup plecaka to nie taka łatwa sprawa jak wydawać się mogło na początku, ponieważ wygląd to nie wszystko. Więc zastanówmy się dobrze nad wyborem odpowiedniego tornistra, aby był zdrowy i odpowiedni dla naszego dziecka.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.