Poczytaj mi mamo i tato – wspólne czytanie książek

Jak często zdarza się, że podchodzi do Ciebie córka lub syn z książką pod pachą pytając „Poczytasz mi?, a Ty mówisz wtedy „teraz nie mogę, jestem zajęta”, „nie mam czasu”, „muszę pracować” itp.”? Wszyscy doskonale to znamy! Ale czy zastanawiamy się co faktycznie kryje się za tą prośbą? To dziecięce wołanie o uwagę. Pamiętajmy o tym, że spędzając czas wspólnie z dzieckiem, także podczas czytania, zaspokajamy jego potrzebę bycia zauważonym i budujemy bliskość oraz poczucie bezpieczeństwa, które szczególnie teraz są niezwykle potrzebne maluchom.

Wspólne czytanie jest naprawdę wyjątkowe!

Dzieci uwielbiają słuchać naszego głosu i wchodzić wspólnie z nami w historie bohaterów! Podczas lektury siedzimy obok siebie (jesteśmy więc blisko fizycznie) i naprawdę w końcu jesteśmy RAZEM – nic innego się nie liczy, bo zanurzamy się w tej czynności całkowicie. Tworzy się ciepła atmosfera, która pozwala budować niezwykłą więź. Ta więź jest niezwykle istotna dla zdrowia emocjonalnego i psychicznego dziecka. Jak widzicie, wspólne czytanie to nie tylko nauka i wzbogacanie języka, ale dużo dużo więcej!

Na rozwój dziecka wpływ ma wiele czynników. Rodzic musi umieć wyważyć czas zabaw dziecka tak, aby rozwijały one motorykę i zmysł równowagi, a także pamięć oraz wyobraźnię. W rozwoju dwóch ostatnich niezastąpionym wsparciem będą właśnie książki!

Dlaczego warto sprawić, by czytanie dziecku było naszym codziennym rytuałem? Jak mówi psycholog Bianca-Beata Kotoro „Dzieci, które czują, że jest jakiś czas w ciągu dnia tylko dla nich – nawet krótki, ale systematyczny i pełen zaangażowania – zupełnie inaczej się rozwijają. Więź jest jedną z najważniejszych składowych zdrowia emocjonalnego i psychicznego dziecka. Jej obecność ma też kolosalne znaczenie na przyszłość.”

Czy wiecie, że książki mogą pełnić nawet funkcję terapeutyczną?

Gdy w życiu dziecka wydarzają się niezwykle trudne życiowe sytuacje (jak np. rozwód rodziców), z pomocą może przyjść metoda bajkoterapii czyli wspomagania przez specjalistyczne książki, skierowane do dzieci z konkretnymi problemami. Jest także wiele książek, które pomagają dzieciom w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami, takimi jak nieśmiałość czy lęk. Znajdziemy także pozycje, które pomogą znaleźć odpowiedź na trudne pytania nurtujące dziecko (a często także i nas) – np. co robić jeśli nasze dziecko jest ofiarą hejtu. Pamiętajmy, że nie zawsze będziemy przy swoim dziecku, dlatego samodzielna umiejętność poradzenia sobie w momencie zagrożenia będzie na wagę złota.

Pamiętajmy, że to właśnie od nas dziecko uczy się czerpania radości z czytania, to my jesteśmy dla niego największym autorytetem, dlatego… sami czytajmy z przyjemnością i zarażajmy nasze dzieci miłością do czytania! Nauczmy maluchy tego, że czytanie to nie strata czasu, lecz sposób na wartościowy relaks – wspólny, a w przyszłości także w pojedynkę!

Książki dla najmłodszych 👇

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. lubię czytać razem z moim dzieckiem książki. Chętnie słucha czytanej książki. jest zainteresowany. czytanie książek pobudza wyobraznię i wzmaga zainteresowaniem świata. Dlatego jak najczęściej sięgajmy po lektury do poczytania. Świat staje się lepszy dzięki głośnemu czytaniu książek. Popieram akcję głośnego czytania dla dzieci. Pozdrawiam. Mama 8 letniego chłopca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły