Pogryzienie przez komary- czy może być groźne?

Ukąszenie przez komara może wiązać się z wystąpieniem wielu objawów, nie zawsze tylko miejscowego swędzenia. Reakcja alergiczna człowieka na ukąszenia komarów (zespół Mosquito) związana jest z uczuleniem na białka znajdujące się w ślinie komara. Odpowiedź organizmu może być natychmiastowa lub opóźniona.

U osób, które nie mają nadwrażliwości na komary reakcja uczuleniowa na ugryzienie występuje ok. 10-20 min. po ukąszeniu. Wówczas pojawia się niewielki swędzący bąbel.

Niekiedy mogą pojawić się duże odczyny po ukąszeniu przez komara:

  • zespól Skeeter – swędzący rumień z obrzękiem i naciekiem, wielkości > 10cm, pojawia się do kilku godzin po ukąszeniu, zanika do 10 dni
  • grudki, pęcherzyki, bąble, wybroczyny – wszystko swędzące
  • reakcja Arthusa – zmiany skórne po 2-6 godzinach
  • reakcje opóźnione z bliznami.

Często zdarza się również nadkażenie bakteryjne skóry, wynika to z drapania i przenoszenia bakterii dłonią do rany.

Nie ma potrzeby wykonywania badań alergologicznych.

Jak załagodzić zmiany po ukąszeniu przez komara?

Przede wszystkim pamiętajmy o profilaktyce i stosowaniu repelentów. Nie zaleca się stosowania preparatów z DEET, najlepiej używać tych z ikarydyną czy olejkiem z eukaliptusa cytrynowego (OLE).

Zmiany po ukąszeniach owadów ulegają samoograniczeniu, czasem musimy podać leki przeciwalergiczne albo nawet miejscowo sterydy. W przypadku nadkażenia bakteryjnego wskazana jest miejscowa lub ogólna antybiotykoterapia.

Dr Łukasz Durajski – pediatra, lekarz medycyny podróży, bloger, autor książki „Zdrowie Twojego Dziecka”

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Na pewno groźne może być ugryzienie przez kleszcze. Warto jest zbadać kleszcza, aby wiedzieć, jakie choroby przenosi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły