Dołącz do nas
Do góry

Pomysł na świąteczny prezent dla rocznego dziecka

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, powoli zaczynają się zatem wielkie przygotowania. A wraz z nimi – planowanie podarunków dla najbliższych. Gdy w rodzinie pojawia się jej nowy członek, znalezienie pomysłu na prezent bywa trudne. Im młodsze dziecko, tym bardziej kłopotliwe staje się bowiem trafienie w jego gust, zwłaszcza gdy gust małego człowieka dopiero zaczyna się kształtować i nie ma jeszcze konkretnych zainteresowań. Taki problem dotyczy szczególnie niemowląt. Nie wiesz, co wybrać na prezent dla rocznego dziecka? Zatem koniecznie sprawdź nasz przegląd zabawek i gadżetów, które idealnie odpowiadają na potrzeby rocznych chłopców oraz dziewczynek!

Co na prezent dla rocznego dziecka? Etap rozwoju rocznego malucha

Przy wyborze prezentu dla dziecka mającego 1 rok, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim jego etap rozwoju. Niemowlęta rozwijają się indywidualnie, to zatem wiek, w którym jeden maluszek może już nabijać sobie pierwsze siniaki podczas biegania, a inny ma chodzenie jeszcze przed sobą, za to poznał kilka pierwszych słów. Jednak w zdecydowanej większości roczne maluszki potrafią już przynajmniej raczkować albo chodzić, trzymając się np. mebli, a tym samym same przemieszczą się do pożądanego przedmiotu – czy to na stopach, czy kolanach. Ich mięśnie są już zatem całkiem silne! Dzięki temu roczne dziecko radzi sobie z takimi zabawami, jak:

– lulanie lalek,

– podawanie lalce smoczka,

– jeżdżenie samochodzikiem po podłodze,

– ciągnięcie zabawek na sznurkach,

– wkładanie jednych przedmiotów do drugich,

– układanie najprostszych klocków i puzzli – zazwyczaj z pomocą rodziców,

– naśladowanie dźwięków,

– rysowanie,

– pokazywanie palcem obrazków w książeczkach,

– jeżdżenie jeździkiem.

Jeżeli szukasz prezentu dla rocznego dziecka znajomych czy kogoś z rodziny, a nie swojego maluszka, to postawienie na zabawki rozwijające powyższe umiejętności zawsze będzie strzałem w dziesiątkę. Czy maluszek potrafi już biegać, czy jeszcze raczkuje, to każda z wymienionych zabaw z pewnością go zaangażuje, są bowiem dopasowane do aktywności dzieci w tym wieku. Nie musisz wiedzieć, co dokładnie lubi robić niemowlę, bo roczniaki zainteresuje wszystko, co jest głośne i kolorowe. A poniżej znajdziesz kilka konkretnych propozycji na prezent dla rocznej dziewczynki i rocznego chłopca!

Pomysły na prezent dla rocznej dziewczynki

Sprawdź, co na pewno sprawi się na świąteczny prezent dla dziewczynki mającej 1 rok:

  • Lalka-niemowlę – jak lalka dla dziewczynki wpłynie na jej rozwój? Naprawdę wszechstronnie! Lalki-niemowlęta umożliwiają dziecku ćwiczenie motoryki małej; maluszek podczas zabawy „karmi” lalkę, starając się trafić zabawkową butelką do buzi i „uspokaja” ją, robiąc to samo ze smoczkiem. Wspomaga też naukę chodzenia, gdy w pakiecie znajdzie się wózek, na którym dziewczynka może się podeprzeć i prowadzić lalkę na spacery po pokoju. A przy okazji rozwija empatię!
  • Klocki – klasyk nad klasyki! Pierwsze klocki to grupa zabawek, która wprowadzi roczną dziewczynkę w świat zabawy uwielbianej przez dzieci i dorosłych na całym świecie. Wybór zestawów odpowiednich dla roczniaków jest naprawdę ogromny. To np. klocki, które po złożeniu tworzą zabawkę do ciągnięcia, tym samym rozwijając chwyt pęsetkowy oraz wspierając ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka. Godne uwagi są też klocki sensoryczne o różnych fakturach, dające maluchowi ogrom ciekawych wrażeń dotykowych.
  • Jeździki i pchacze – bez względu na to, czy dziecko potrafi już samodzielnie biegać, czy dopiero raczkuje, jeździki i pchacze pozytywnie wpłyną na dalszy rozwój umiejętności chodzenia. Jako wybór na prezent dla rocznej dziewczynki polecamy modele, które wydają dźwięki – np. po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Mogą „wypowiadać” słowa lub „nucić” piosenki, a maluch będzie je chętnie powtarzał, rozwijając mowę. Przy okazji dowie się czegoś na temat związków przyczynowo-skutkowych!

Pomysły na prezent dla rocznego chłopca

A co z pewnością sprawdzi się na prezent dla rocznego chłopczyka? Mamy kilka propozycji:

  • Samochodziki zabawkowe pojazdy to jedna z tych rzeczy, które małym mężczyznom nie nudzą się zbyt szybko. Trzeba jednak pamiętać, by na prezent dla rocznego chłopca wybrać odpowiednio bezpieczny model oznaczony właściwą grupą wiekową. Świetnie sprawdzą się drewniane modele samochodów, wozów strażackich, śmieciarek i innych fascynujących pojazdów, którymi maluch będzie mógł swobodnie poruszać po podłodze bez ryzyka połknięcia jakiegoś elementu. A przy okazji będzie rozwijać swoją koordynację wzrokowo-ruchową i wyobraźnię!
  • Zabawek do układania – czyli kolejna spora kategoria pomysłów na prezent dla rocznego chłopca. Znajdziesz wśród nich nie tylko klocki, ale również drewniane piramidki do układania, w przypadku których maluch musi założyć obręcz na pal. To świetna zabawa, w trakcie której może sortować elementy kolorami, układać według rozmiaru czy, w późniejszym wieku, trenować rzuty z odległości. Sprawdzi się zatem na długi czas!
  • Książeczka interaktywna pierwsze książeczki interaktywne pozytywnie wpływają na rozwój mózgu rocznego dziecka. Mogą być wyposażone w przyciski, które aktywują proste rymowanki albo konkretne słowa. Dzięki temu maluszek poznaje pierwsze słowa czy liczby, a także oswaja się z samodzielnym przerzucaniem stron czy odczytywaniem informacji z obrazków

Więcej pomysłów na prezent dla rocznego dziecka znajdziesz w ofercie 5.10.15.!

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Strefa dziecka

Copyright © 2017 - 2023 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.