Praca zdalna z dzieckiem. Jak sobie poradzić?

Pandemia to dla większości rodziców wielkie wyzwanie. Połączenie pracy zdalnej, opieki nad dzieckiem czy wspieranie go w edukacji online często wiąże się z pojawieniem trudnych emocji, generuje frustrację i zmęczenie.

Dzieci chcą być blisko rodziców – to naturalne, dotychczas obecność rodzica w domu wiązała się ze wspólnym spędzaniem czasu. Rodzic mógł odpowiedzieć na pytanie, przytulić, pobawić się czy wesprzeć. Szczególnie małe dzieci nie rozumieją, dlaczego rodzic, który jest obecny w domu nie może być dostępny tak jak wcześniej. Jest to silnie związane z etapem rozwoju na jakim znajduje się maluch. Zdolności do czekania, odraczania, samodzielnej zabawy czy samokontroli osiągane są w określanym wieku dzięki nabywanym doświadczeniom i rozwojowi układu nerwowego. Tego nie możemy przyspieszyć. Im mniejsze dziecko tym większa potrzeba wsparcia malucha ze strony drugiej osoby dorosłej pod niedostępność rodzica.

Rodzice próbując znaleźć złoty środek  zadają pytanie-jak wytłumaczyć dziecku, że mama/tata pracuje w domu?

To co może  nam pomóc i choć trochę zdjąć napięcie, to zrozumienie tego co się wokół nas dzieje. Pandemia obdarła nas ze schematu dnia, w którym funkcjonowaliśmy. Elementami codziennej rutyny jest żłobek, przedszkole, szkoła, wyjście mamy/taty do pracy, powrót do domu, zabawa itd. Powtarzający się plan dnia ma zasadnicze znacznie porządkujące, a co za tym idzie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.  Kiedy to zostaje zachwiane, naturalną reakcją organizmu jest pojawienie się różnych, trudnych emocji i z pozoru nieadekwatnych zachowań. Dzieci dopiero uczą  się radzenia sobie z nimi a my dorośli jesteśmy ich drogowskazem.

Nie ma złotej rady na udaną pracę zdalną i opiekę nad dzieckiem, ale te kilka wskazówek dotyczących organizacji funkcjonowania w domu mogą być pomocne:

  1. Porozmawiaj z dzieckiem dlaczego pracujesz w domu na czym ta praca polega i dlaczego w tym czasie nie możesz bawić się z dzieckiem (uwzględnij jego etap rozwoju).
  2. Stwórzcie plan dnia- to pomocne narzędzie, które daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Możecie w nim uwzględnić przerwy na czas wspólny i zabawę. Dla młodszych dzieci obrazkowy plan dnia sprawdzi się lepiej, dla starszych może być pisany lub umowny.
  3. Młodsze dziecko zapewnij, że podczas Twojej niedostępności nie będzie samo.
  4. Ze starszym zróbcie ściągę co może robić gdy się nudzi, jest głodne lub ma bardzo ważną sprawę, która nie może czekać. Liściki pod drzwiami mogą sposobem na szybkie przekazywanie sobie informacji 😉
  5. Wyodrębnij w domu miejsce do pracy- dzieciom trudniej jest zrozumieć Twoją niedostępność jeśli siedzisz obok przy jednym stole, to tak jakby patrzeć na pyszną babeczkę i nie móc jej zjeść ;). Wyznaczone, spokojne miejsce do nauki powinny mieć również dzieci podczas szkoły i przedszkola
  6. Zaplanuj pracę dzieląc ją na fragmenty i/lub ustalając z drugim rodzicem podział czasu na pracę i czas z dziećmi.
  7. Korzystaj i proś o wsparcie- może brat, sąsiadka, babcia wiedząc, że mogą wziąć dziecko na godzinny spacer pomogą
  8. Nie narzucaj sobie perfekcji- osoby po drugiej stronie też mają dzieci i na pewno Cię zrozumieją. Jeśli masz spotkanie i maluszka na pokładzie uprzedź, że może się zdarzyć że będziesz musiała na chwile odejść aby ukoić jego emocje.
  9. Zadbaj o ruch Twój i Twojego dziecka oraz aktywności relaksujące-siedzenie w domu może kumulować napięcie a brak ruchu negatywnie wpływa na funkcje poznawcze jak uwaga, koncentracja i pamięć. Wspólny spacer czy rower to Wasz czas na relacje i odreagowanie.
  10. Obserwuj co Wam pomaga w tym trudnym czasie. Metody działające u koleżanki niekoniecznie muszą sprawdzić się w Waszym domy. Jesteśmy różni i mamy różne potrzeby.

Pamiętajmy, że ten czas jest wyjątkowo trudy. Bądźmy wyrozumiali zarówno dla naszych dzieci jak i samych siebie. Z akceptacją przyglądajmy się własnym emocjom i szukajmy optymalnych rozwiązań, które pomogą przetrwać czas pandemii.

Autor tekstu:

Agnieszka Gola

psycholog dziecięcy

założycielka Pracownia Rozwoju ETAPY

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły