Dołącz do nas
Do góry

Prezenty od zajączka na Wielkanoc

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. W Polsce to jedno z najważniejszych świąt i chociaż w tym roku będą one wyglądały nieco inaczej niż do tej pory, wcale nie musimy rezygnować z części towarzyszących im tradycji. Jedną z nich jest przyjście zajączka wielkanocnego, który przynosi dzieciom podarunki. Prezent od niego wcale nie musi być okazały. Tradycja dotyczy drobnych upominków, które z łatwością można ukryć w domowych schowkach, szafkach i szufladach. Część z Was z pewnością zna tę tradycję, ale jeśli są tu osoby, dla których to nowość (albo takie, które dopiero w tym roku zdecydowały się zaprosić do siebie zajączka), niech koniecznie przeczytają nasz dzisiejszy wpis!

Czy wiecie jak wygląda amerykańska tradycja związana z Wielkanocą? Nasi zachodni sąsiedzi nie przywiązują do Świąt Wielkanocnych większej wagi, jednak w swojej tradycji mają kilka obowiązkowych punktów jej celebrowania. Rodziny amerykańskie opowiadają dzieciom historyjkę nadejścia wiosny i świąt wielkanocnych, podczas której ogromny zajączek będący symbolem Wielkanocy chowa w domach i ogrodach kolorowe jajka. Zadaniem dzieci jest ich odnalezienie. Jeśli im się to uda, zostają za poszukiwania nagrodzone prezentem.

W Polsce zwyczaj związany z zajączkiem wielkanocnym przynoszącym upominki jest najbardziej popularny w Wielkopolsce i na Śląsku. Nie jest to nasza rodzima tradycja, przywędrowała do nas z Niemiec.  Obchodzona jest różnie – niektórzy odnajdują prezent rano (wcześniej trzeba zostawić zajączkowi marchewkę!), a inni dopiero po śniadaniu wielkanocnym udają się na poszukiwania ukrytych prezentów.

Czy Was także odwiedza Zajączek? Co zazwyczaj Wasze dzieci znajdują wśród upominków wielkanocnych, które przyniósł wielkanocny zając?

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Strefa dziecka

Copyright © 2017 - 2023 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.