Śniadanie dla dwulatka – pomysły i przepisy

Śniadanie dla dwulatka – pomysły i przepisy

Dzieci to wymagający konsument – i mowa nie tylko o zakupach, ale też o konsumpcji jedzenia. Maluchowi trudno jest wytłumaczyć, co jest dla niego zdrowe, a czego nie powinien jeść. Liczy się przede wszystkim to, czy jedzenie mu smakuje. Dlatego rodzice muszą mieć w zanadrzu kreatywne pomysły na śniadanie – a najlepiej całe mnóstwo takich pomysłów! Dziś przedstawiamy te najbardziej sprawdzone na śniadania dla dwulatka.

Śniadanie dla dziecka 2 letniego – na co zwrócić uwagę?

Trzeba pamiętać, że przepisy na śniadanie dla 2 latka powinny być dobrze zbilansowane. Co to oznacza? Powinny zawierać w sobie jak najwięcej składników odżywczych i witamin. Dobrze, by śniadania dla 2 latka, szczególnie niejadka, były kolorowe i różnorodne. Śniadanie musi zapewniać maluchowi nie tylko energię, ale też odpowiednie wartości odżywcze, wspomagające rozwój jego organizmu. Jak to wszystko połączyć i jeszcze nadać smaku naszym daniom? Oto sprawdzone przepisy na śniadanie dla dwulatka – zasmakują nawet największym niejadkom!

Jak przygotować zdrowe śniadanie dla dwulatka?

Szukając inspiracji, możemy trafić na rozmaite przepisy na dania dla dzieci. Z czego powinno składać się zdrowe śniadanie? Przede wszystkim musi zawierać białko, węglowodany oraz tłuszcze. Jeśli maluch lubi słodkości, możemy mu je zapewnić podczas śniadania, a w dodatku wcale nie muszą być niezdrowe. Jedną z propozycji na śniadanie dla dwulatka lub rocznego dziecka będzie kaszka kukurydziana z dodatkiem banana. Syci i dodaje energii. Kaszkę kukurydzianą możemy także zastąpić kaszą jaglaną, w przypadku której po wypłukaniu i ugotowaniu pozbędziemy się goryczki, płatkami owsianymi, ryżowymi, czy nawet kaszą orkiszową, komosą ryżową lub kaszą gryczaną. Zamiast banana, śniadanie dla dziecka może dopełnić inny słodki owoc, na przykład gruszka czy jabłko zimą, a w lecie owoce sezonowe, takie jak uwielbiane przez dzieci i bogate w witaminę C truskawki, jagody czy maliny.

Warto, aby w okresie jesienno-zimowym pomysły na śniadania dla naszych pociech były oparte o ciepłe posiłki. Spróbuj jajecznicy usmażonej z niewielką ilością masła. Jeśli maluch polubi jajka, to nic tylko się cieszyć – są zdrowe i dostarczają ważnych wartości odżywczych. Jajecznica, jajka na miękko lub omlet z warzywami to idealny pomysł na szybkie śniadanie na ciepło. Do tego kromka razowego chleba, pomidor, ogórek, papryka lub rzodkiewka i pełnowartościowe śniadanie gotowe.

Co na śniadanie dla dwulatka?

Mówi się, że śniadanie to pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Warto więc, by był to posiłek pełnowartościowy. Co w takim razie podawać, aby nasze 2 latki jadły je chętnie?

Kanapki

Możemy przygotować kanapki – ale warto zwrócić uwagę na to, z jakim pieczywem i dodatkami serwujemy je naszemu maluchowi. Zdrowe śniadanie dla dzieci powinno zawierać serki z dużą ilością białka lub chude wędliny. Wartościowe kanapki powinny zawierać również świeże warzywa.

Placuszki i gofry

Innym świetnym pomysłem są placuszki i gofry. Jeśli nasza pociecha nie jest wielkim miłośnikiem warzyw, możemy je zaproponować właśnie w takiej formie – placuszków lub gofrów na bazie warzyw, takich jak: marchew, dynia, cukinia, szpinak, ciecierzyca, jarmuż czy burak. To kolejny pomysł na szybkie śniadanie na ciepło, które jest pyszne i wartościowe. Wystarczy zetrzeć lub zblendować wybrane warzywo (ugotowane lub surowe, w zależności od przepisu), dodać mąkę, jajka, mleko, nieco tłuszczu i ew. sodę lub proszek do pieczenia. Jako dodatek do placuszków możemy podać hummus, twarożek lub świeże warzywa.

Naleśniki z owocami

Dzieci uwielbiają naleśniki, zwłaszcza jeśli podane są z ich ulubionymi owocami. Mąkę pszenną możemy zastąpić bardziej zdrową wersją: orkiszową, gryczaną, jaglaną lub inną wybraną. Do ciasta możemy dodać odrobinę zblendowanego szpinaku lub pieczonego buraka. Naleśniki będą miały obłędny kolor i dodatkową porcję witamin. Wasze dwulatki będą zachwycone, gwarantujemy!

Koktajle i smoothie

To propozycja bardzo szybkiego śniadania, które sprawdzi się szczególnie latem, kiedy mamy dostęp do świeżych owoców i warzyw. Przykładowe koktajle?

  • jogurt z truskawkami i płatkami owsianymi;
  • mleko roślinne zblendowane ze szpinakiem, bananem i kaszą jaglaną;
  • maślanka z malinami, jagodami i komosą ryżową;
  • awokado zmiksowane z wodą, ananasem i zieloną pietruszką.

Właściwie wszystko zależy od naszej fantazji i smaków, jakie lubi dziecko. Do koktajli na bazie wody lub mleka roślinnego można śmiało dodać odrobinę białej fasoli, by zwiększyć zawartość białka.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły