Dołącz do nas
Do góry

W jakim wieku dziecko powinno znać alfabet?

Pierwsze lata życia są dla dziecka czasem bardzo szybkiego rozwoju. Nie tylko fizycznego, związanego z poznawaniem własnego ciała oraz rośnięciem, ale również umysłowego. Maluchy zaczynają rozumieć przekazywane im informacje, a także same wypowiadają pierwsze słowa.

Gdy mowa jest już opanowana, a dziecko wybiera się do przedszkola, pojawia się kolejny element rozwoju i nauki. Alfabet dla dzieci często jest wyzwaniem, a jego poznawanie może przebiegać mozolnie, jednak nie jest to zasadą. Istnieją takie sposoby nauki, dzięki którym alfabet pisany stanie się dziecku bliski bez zgrzytu zębów oraz nerwów.

Kiedy zacząć naukę alfabetu?

To jedno z najważniejszych pytań zadawanych przez rodziców. Czy moje dziecko jest już gotowe, by poznać literki? Może jest jeszcze za wcześnie? Czy jeśli kolega z przedszkola już zna cały alfabet, powinniśmy także rozpocząć naukę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy do życia dziecka należy zacząć wprowadzać alfabet. Dla dzieci do 2. roku życia istotne jest poznanie swojego ciała i rozwój ruchowy. Nabywa wówczas umiejętności takie jak chodzenie czy posługiwanie się przedmiotami. Po tym, gdy zacznie sprawnie mówić, można rozważyć naukę alfabetu.

Badania dowodzą jednak, że młodszym dzieciom sprawniej idzie nauka. 4-latek pozna alfabet pisany w kilka miesięcy, natomiast zaczynając naukę w wieku 6 lat, może to trwać nawet do 2 lat. Alfabet dla dzieci będzie świetną zabawą oraz nauką, jeśli wyczujesz potrzeby swojej pociechy – gdy poznawanie literek idzie bardzo opornie, może warto poczekać.

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Przede wszystkim, alfabet pisany jest tak nazwany nie bez powodu. Zaczynając jego naukę, przedstawiaj dziecku literki pisane i nalegaj, by na nich ćwiczył. Gdy dziecko pozna najpierw litery drukowane, ma problem z rozpoznawaniem tych samych symboli w formie pisanej.

Połącz naukę z zabawą i kup piankowy alfabet. Zabawa na podłodze pokrytej nowymi symbolami – literami – będzie dla dzieci czymś zupełnie nowym. W codzienne czynności wykonywane na piankowym alfabecie wpleć ćwiczenia pomagające dziecku zapamiętać litery. Alfabet pisany może stać się świetną zabawą!

Ile liter powinien znać 4-latek?

Wielu rodziców zastanawia się, co powinien potrafić ich malec, gdy osiągnie pewien wiek. Warto interesować się rozwojem dziecka, natomiast trzeba pamiętać o różnym stopniu i tempie rozwoju każdej pociechy. W wieku 4 lat dziecko nabywa pewien stopień samodzielności i powinno już dość płynnie wypowiadać się, zadawać pytania, a także rozwiązywać proste zagadki.

Alfabet dla dzieci 4-letnich także nie powinien stanowić wielkiego problemu. W tym wieku dziecko zaczyna rozpoznawać pierwsze kilka liter i potrafi je napisać – zwykle są to litery drukowane. Alfabet pisany może jednak być wymagający, i w zależności od dziecka, większość liter może zostać przyswojona w wieku 5-6 lat.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Strefa dziecka

 • Kompletujemy wyprawkę dla noworodka

  W chwili gdy planowany termin porodu jest coraz bliżej zaczynasz zastanawiać się, czy oby na pewno już wszystko zostało zakupione lub...

  Małgorzata Stolarewicz14/08/2020
 • Światowy Tydzień Karmienia Piersią

  W 1990 roku UNICEF ustanowił bardzo ważny dzień, a właściwie dla potwierdzenia ważności i słuszności tej decyzji – cały tydzień. Tydzień,...

  Akademia 5.10.15.31/07/2020
 • Jak ubierać noworodka latem?

  Świeżo upieczonych rodziców nurtuje wiele kwestii. Jedno z częstych pytań zadawanych położnym i lekarzom brzmi: jak ubierać dziecko w zależności od...

  Akademia 5.10.15.17/07/2020
 • Rodzinne wakacje – czas start!

  Przedłużająca się pandemia, obostrzenia, nakazy – budzą u wielu rodziców strach przed wakacjami, które z natury rzeczy powinny przyciągać tylko pozytywne...

  Akademia 5.10.15.10/07/2020

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.