W jakim wieku dziecko powinno znać alfabet

Alfabet polski dla dzieci – jak i kiedy rozpocząć naukę?

Pierwsze lata życia są dla dziecka czasem bardzo szybkiego rozwoju. Nie tylko fizycznego, związanego z poznawaniem własnego ciała oraz rośnięciem, ale również umysłowego. Maluchy zaczynają rozumieć przekazywane im informacje, a także same wypowiadają pierwsze słowa.

Gdy mowa jest już opanowana, a dziecko wybiera się do przedszkola, pojawia się kolejny element rozwoju i nauki. Alfabet dla dzieci często jest wyzwaniem, a jego poznawanie może przebiegać mozolnie, jednak nie jest to zasadą. Istnieją takie sposoby nauki, dzięki którym alfabet pisany stanie się dziecku bliski bez zgrzytu zębów oraz nerwów. Jak nauczyć dziecko alfabetu na pamięć to pytanie, które często zadają sobie rodzice. Czy jednak taka pamięciowa nauka jest konieczna? Nauka alfabetu dla najmłodszych może też przebiegać o wiele przyjemniej.

 

Kiedy zacząć naukę alfabetu?

To jedno z najważniejszych pytań zadawanych przez rodziców. Czy moje dziecko jest już gotowe, by poznać literki? Może jest jeszcze za wcześnie? Czy jeśli kolega z przedszkola już zna cały alfabet, powinniśmy także rozpocząć naukę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy do życia dziecka należy zacząć wprowadzać alfabet. Dla dzieci do 2. roku życia istotne jest poznanie swojego ciała i rozwój ruchowy. Nabywa wówczas umiejętności takich jak chodzenie czy posługiwanie się przedmiotami. Po tym, gdy zacznie sprawnie mówić, można rozważyć naukę alfabetu.

Badania dowodzą jednak, że młodszym dzieciom sprawniej idzie nauka. 4-latek pozna alfabet pisany w kilka miesięcy, natomiast zaczynając naukę w wieku 6 lat, może to trwać nawet do 2 lat. Polski alfabet dla dzieci będzie świetną zabawą oraz nauką, jeśli wyczujesz potrzeby swojej pociechy – gdy poznawanie literek idzie bardzo opornie, może warto poczekać.

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Przede wszystkim alfabet pisany jest tak nazwany nie bez powodu. Zaczynając jego naukę, przedstawiaj dziecku literki pisane i nalegaj, by na nich ćwiczył. Gdy dziecko pozna najpierw litery drukowane, ma problem z rozpoznawaniem tych samych symboli w formie pisanej.

Połącz naukę z zabawą i kup puzzle piankowe z alfabetem. Zabawa na podłodze pokrytej symbolami – literami – będzie dla dzieci czymś zupełnie nowym. W codzienne czynności wykonywane na piankowym alfabecie wpleć ćwiczenia pomagające dziecku zapamiętać litery. Alfabet pisany może stać się świetną zabawą!

 

Pomocne przy nauce alfabetu mogą być również piosenki dla dzieci. Alfabet w formie śpiewanej i często również rymowanej dla niektórych dzieci jest znacznie łatwiejszy w przyswojeniu. Piosenki dostępne są m.in. w popularnych serwisach muzycznych i streamingowych.

Również kojarzenie liter alfabetu z rzeczami i imionami osób, które dziecko zna, jest dobrym sposobem, aby dziecko opanowało alfabet polski. Ważne, by nauka kojarzyła się z czymś przyjemnym. Na pewno nie polecamy nauki czysto pamięciowej – w ten sposób tylko zniechęcimy malca do dalszych przygód z alfabetem.

Ile liter powinien znać 4-latek?

Wielu rodziców zastanawia się, co powinien potrafić ich malec, gdy osiągnie pewien wiek. Warto interesować się rozwojem dziecka, natomiast trzeba pamiętać o różnym stopniu i tempie rozwoju każdej pociechy. W wieku 4 lat dziecko nabywa pewien stopień samodzielności i powinno już dość płynnie wypowiadać się, zadawać pytania, a także rozwiązywać proste zagadki.

Alfabet dla dzieci 4-letnich także nie powinien stanowić wielkiego problemu. W tym wieku dziecko zaczyna rozpoznawać pierwsze kilka liter i potrafi je napisać – zwykle są to litery drukowane. Alfabet pisany może jednak być wymagający i, w zależności od dziecka, większość liter może zostać przyswojona w wieku 5-6 lat.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły