Dołącz do nas
Do góry

Wzdęcia u noworodka – sposoby na ból brzuszka

Choć pierwsze miesiące życia dziecka są wyjątkowe, nie należą do łatwych. Organizm malca nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Ból brzuszka u noworodka to jeden z największych problemów, z jakim trzeba się zmierzyć tuż po przyjściu maleństwa na świat. Jakie są jego przyczyny? Co powoduje wzdęcia u niemowlaka karmionego piersią?

Jak rozpoznać bóle brzuszka u noworodka?

Ponieważ niemowlę nie potrafi wytłumaczyć, co mu dolega, opiekunowie muszą domyślić się tego sami. Jak rozpoznać wzdęcia u noworodka? Przede wszystkim należy obserwować dziecko. Ból brzuszka u niemowlaka przejawia się na kilka sposobów. Do najczęstszych zalicza się płacz. Ważne, by zwrócić uwagę na to, w jakiej sytuacji maleństwo zaczyna krzyczeć. Jeśli jest nakarmione i ma suchą pieluszkę, a mimo to wyraża swoje niezadowolenie, może to wskazywać na problem z gazami. Do dodatkowych elementów potwierdzających tę diagnozę należą:

  • trudności z wypróżnianiem,
  • podkurczanie nóżek,
  • twardy brzuch.

Dobrze zwrócić uwagę także na twarz niemowlaka, która bywa zaczerwieniona.

Skąd się bierze się wzdęty brzuszek u noworodka?

Wzdęcia i kolki u noworodka to częste dolegliwości. Nieprzyjemne objawy są z reguły następstwem skurczu jelit. Występują nagle i trwają nawet do kilku godzin. Poniżej lista najczęstszych przyczyn wywołujących ból brzucha u niemowląt:

· Nieprawidłowa technika karmienia

Wzdęcia u noworodka karmionego piersią uzależnione są od sposobu, w jaki kobieta przystawia malca. Jeśli dziecko pije łapczywie, łykając przy tym duże ilości powietrza, w jego układzie pokarmowym może pojawić się dużo gazów. To z kolei powoduje ból brzucha u noworodka.

· Źle zbilansowana dieta

U niemowlaka spożywającego naturalny pokarm drobne odstępstwa w diecie matki mogą okazać się bardzo szkodliwe. Wzdęcia lub twardy brzuch wywołują niektóre składniki dostające się do niedojrzałego układu pokarmowego wraz z mlekiem. Do artykułów powodujących wzdęcia i gazy u niemowląt należą m.in. warzywa wzdymające (kalafior, kapusta, brokuły, fasolka czy bób). Podobny efekt mogą dawać również słodycze oraz inne produkty zawierające cukier.

· Nietolerancja laktozy

Noworodek cierpiący na ból brzuszka to bardzo przykry widok. Żeby polepszyć samopoczucie malucha, postaraj się – przynajmniej na pewien czas – wyeliminować z codziennego menu nabiał. Obserwuj, czy po wprowadzeniu zmian widzisz poprawę. W przypadku, gdy problem z gazami u niemowlaka będzie spowodowany nietolerancją laktozy, możesz rozważyć wprowadzenie mleka modyfikowanego.

masaz brzuszka noworodka

Twardy brzuszek u noworodka – co robić? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak sobie poradzić, gdy niemowlaka boli brzuszek? Istnieje kilka sposobów. Wśród skutecznych metod warto wymienić:

· Unikanie ciężkostrawnych dań

W przypadku, gdy ból brzuszka u noworodka występuje po jedzeniu, zastanów się, czy w Twoim menu nie znalazły się smażone lub ostro przyprawione potrawy. Układ pokarmowy maluszka jest niezwykle wrażliwy. Lekkostrawna dieta może być więc bardzo skuteczna.

· Masaże brzuszka

Wzdęcia u niemowlaka powodują ogromny dyskomfort. Objawy, w postaci trudności z wypróżnianiem, warto wyeliminować, masując brzuszek. W tym celu należy wykonywać okrężne ruchy w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara.

· Ciepłe okłady

Gdy noworodka boli brzuszek, zaleca się stosowanie okładów o działaniu rozkurczowym i rozluźniającym. Bardzo dobrze sprawdza się użycie wyprasowanej wcześniej pieluszki, którą noworodek ma umieszczoną na brzuchu. Dobrym sposobem na gazy jest też zaopatrzenie się w specjalne termofory.

· Herbatka ziołowa

Na wzdęcia dla noworodka pomagają również napary ziołowe z kopru, rumianku, prażonego ryżu, jęczmienia, mięty. Jeśli karmisz dziecko piersią, wystarczy, że sama będziesz je spożywać. Na rynku dostępne są również odpowiednio skomponowane mieszanki.

· Krople na wzdęcia u noworodków

Wiele osób zaopatruje się w krople na wzdęcia u noworodków. Wybór specyfików wspomagających trawienie jest tak duży, że trudno zdecydować, co podać maluszkowi. Najbezpieczniej sięgnąć po preparaty ziołowe.

· Konsultacje z lekarzem

Jeśli pomimo zastosowania wyżej opisanych metod dalej pojawiają się wzdęcia u noworodka, musisz zastanowić się, jak inaczej pomóc maleństwu. Czasem trzeba skonsultować się z pediatrą. Specjalista wskaże, z czego wynika bolący brzuszek u niemowlaka i wytłumaczy, jak należy dalej postępować. Na wzdęcia u noworodka zwykle podaje się leki.

Kolki i wzdęcia u niemowlaka – jak długo mogą się pojawiać?

Kiedy niemowlę boli brzuszek, wielu rodziców odczuwa bezsilność. Zastanawiają się, jak ulżyć dziecku. Pierwsze skurcze jelit wywołujące ból brzucha u noworodka pojawiają się mniej więcej 3 tygodnie od urodzenia. Szczyt występowania tych dolegliwości przypada na 6 tydzień życia. Pocieszające jest jednak, że kolki mijają samoistnie około 5-6 miesiąca życia. Należy podkreślić, że w większości przypadków bolący brzuszek noworodka to naturalny objaw wynikający z niedojrzałości fizjologicznej. Stąd też, jeśli pociecha rozwija się prawidłowo, nie trzeba się niepokoić.

Poznaj naszą ofertę ubrań dla niemowlaków

Bluzy dla niemowlakaCzapki dla niemowlaka Kurtki dla niemowlaka Kombinezony zimowe dla niemowlaka Obuwie dla niemowlaka Spodnie dla niemowlaka

2 Comments

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Strefa dziecka

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.