8 popularnych książek i bajek o zwierzętach dla dzieci w każdym wieku

O tym, że warto czytać dzieciom już od najmłodszych lat nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Rytuał codziennej lektury rozwija maluchy wszechstronnie. Wybór bajeczek i różnego typu opowiadań jest naprawdę imponujący! Mali czytelnicy uwielbiają temat zwierzątek, a dzięki temu też uczą się je nazywać i rozpoznawać. Jakie zatem książki o zwierzętach powinny obowiązkowo znaleźć się w kolekcji Twojego dziecka? Oto 8 inspiracji, które przypadną do gustu dzieciom, jak i rodzicom!

Książki o zwierzętach – 6 powodów, dla których warto kupować je dzieciom

Nie ulega wątpliwości, że już od stuleci opowieści i bajki dla dzieci o zwierzętach zaliczano do kanonu europejskiej literatury. Krótkie historie, rymowanki lub baśnie, których bohaterami są koty, psy, kozy, zające, konie i inne zwierzątka odgrywały  i wciąż odgrywają bardzo ważną rolę w procesie edukacji najmłodszych szkrabów. Dlaczego warto kupować dzieciom książeczki o zwierzętach? Oto 6 głównych powodów, które z pewnością przekonają i Ciebie!

  1. To literatura, która rozwija intelekt, wyobraźnię i sferę emocjonalną najmłodszych.
  2. Poprzez poznawanie przygód zwierząt dziecko odkrywa w sobie empatię.
  3. Książeczki o zwierzątkach czytane przed snem ułatwiają małym czytelnikom relaks i wyciszenie.
  4. Dziecko uczy się dodatkowo poprawnie nazywać zwierzęta oraz zdobywa wiedzę na ich temat.
  5. Czytanie i oglądanie bogato ilustrowanych bajek aktywizuje pamięć i wyobraźnię.
  6. Poznawanie różnych motywów zwierzęcych sprawia, że dziecko lepiej pojmuje zasady i mechanizmy rządzące ludzkim życiem.

Na uwagę zasługuje też fakt, że najnowsze książki o zwierzętach dla dzieci coraz częściej są książeczkami interaktywnymi. Dzięki nim mali czytelnicy rozwijają zmysł słuchu, wzroku, dotyku, a nawet – zmysł zapachu! Poznawanie zróżnicowanego świata zwierząt kształtuje wiedzę ogólną na temat naszej planety oraz zamieszkujących ją organizmów.

Książki o zwierzętach dla 2-3 latka – polecane pozycje

Twoja pociecha dopiero rozpoczyna przygodę z czytaniem? Szukasz inspiracji, jaka książka o zwierzętach dla 2-latka będzie odpowiednim wyborem? Pamiętaj o tym, by pierwsze lektury dziecięce były łatwe w odbiorze i atrakcyjne wizualnie. Unikaj książek, w których występuje wiele drobnych detali i długie partie tekstu.

Miś patrzy!

To wyjątkowa klasyka literatury dziecięcej, której autorami są Bill’a Martin’a i Erica Carle. Ta pozycja z pewnością przypadnie do gustu fanom wyliczanek, a także niedźwiadków. Ponadto dzięki niej dziecko uczy się rozpoznawać kolory i zwierzęta.

Opowiadania 3D. Wesołe wyprawy Peppy

A może Twój 2-letni szkrab uwielbia przygody popularnej świnki? Spraw mu prezent i podaruj mu książkę z wesołymi wyprawami kochanej przez dzieci Peppy. To egzemplarz z kolorowymi, przestrzennymi ilustracjami, oznacza to zatem, że jest to idealna książka o zwierzętach dla 2-latka!

Książki o zwierzętach dla 3-latka

W domowej biblioteczce malucha nie może zabraknąć książki o zwierzętach dla 3-latka. Nie musicie jednak ograniczać się wyłącznie do klasyki baśni, opowieści o wilku, trzech świnkach czy 7 kózkach. Udowodnij dziecku, że czytanie może być świetną zabawą oraz że każde, nawet najmniejsze zwierzątko, może stać się bohaterem opowieści. Z myślą o małych czytelnikach, którzy szybko się nudzą, powstały m.in. takie opowiastki, jak: ,,Superrobak” Julii Donaldson i Axela Schefflera czy ,,Koala, który się trzymał” Rachel Bright i Jima Fielda. Obie bajki w ciekawy sposób wprowadzają najmłodszych w świat zwierzęcych opowieści.

Bajeczki ze zwierzętami dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat

Twoja pociecha jest w wieku przedszkolnym i szukasz ciekawej, angażującej bajki o zwierzętach do czytania przed snem? Jeśli brakuje Ci pomysłu, jakie książki dla dzieci wybrać, koniecznie zwróć uwagę na serię książek „Psi Patrol”. Kolejne przygody sympatycznych psiaków, zaprezentowane w nietuzinkowej, graficznej formie spodobają się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.

Miłośnikom żuczków i robaczków polecamy pozycję ,,Postaw się na moim miejscu”. Książeczka autorek: Susanny Isern i Mylène Rigaudie opowiada o losach Pasikonika, Biedronki i Pszczółki. To historia, która w prosty sposób uczy empatii i zrozumienia cudzych problemów.

Książki o zwierzętach dla dzieci w wieku 7+

Wraz z wiekiem rosną wymagania czytelnicze, co doskonale widać na przykładzie dzieci w wieku 7+. Nie bawią ich już historie o świnkach, barankach czy robaczkach. Jaka zatem książka o zwierzętach dla 7-latka będzie idealna? Może to być edukacyjna łamigłówka w stylu ,,Czyj to szkielet?”. Autorzy książki: Henri Cap, Raphaël Martin i Renaud Vigourt umiejętnie wprowadzają małych odkrywców w świat biologii i ewolucji.

W poszukiwaniu ciekawej literatury dziecięcej zwróć też uwagę na inne książki ze zwierzętami w roli głównej. Może to być m.in. seria Jupi Jo: „Kocham psy”, ,,Kocham koty” lub ,,Kocham dzikie zwierzęta”. To literatura dziecięca, dzięki której maluchy uczą się rozpoznawać zachowania czworonożnych przyjaciół.

Podsumowanie

Książki o zwierzętach powinny towarzyszyć dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Dzięki nim najmłodsi poznają świat przyrody i samych siebie. Wybór literatury dziecięcej jest obecnie bardzo duży, więc z łatwością znajdziesz bajki, opowieści i książeczki edukacyjne dla maluchów w każdym wieku. Znajdź zatem idealną książkę dziecięcą dla Twojej pociechy!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły