Jak nauczyć dziecko wiązać buty — poradnik krok po kroku

Chcesz nauczyć malucha samodzielnego wiązania butów? Jeśli w odpowiedni sposób przygotujesz się do tego zadania, dziecko szybko zrozumie, na czym ono polega! Pamiętaj, aby ćwiczenia potraktować jako zabawę — dzięki temu pociecha chętnie będzie brała w nich udział. Poznaj nasze sprawdzone wskazówki!

Kiedy najlepiej jest zacząć naukę wiązania butów?

Na początku warto zastanowić się, w jakim wieku dziecko powinno umieć wiązać buty, a co za tym idzie, kiedy zacząć naukę. Najczęściej rodzice rozpoczynają naukę w momencie, gdy pociecha zaczyna chodzić do szkoły czy przedszkola. Niewątpliwie samodzielne wiązanie bucików okaże się bardzo przydatne, kiedy maluch nie będzie mógł liczyć na wsparcie rodziców. Oznacza to zatem, że najczęściej dzieci w wieku 6 7 lat nie mają problemu z nauczeniem się wiązania butów, chociaż dla niektórych kilkulatków może to jednak stanowić nie lada wyzwanie.

Jeśli pociecha pomimo kolejnych prób wciąż ma trudności z prawidłowym zawiązywaniem sznurówek, nie należy zmuszać jej do dalszej nauki, ponieważ w takiej sytuacji dziecko może skutecznie zniechęcić się do ćwiczeń. W jakiej sytuacji najlepiej pozwolić maluchowi, aby na razie chodził w obuwiu zapinanym na rzepy, a naukę nieco odłożyć w czasie. Za tydzień lub dwa należy podjąć kolejną próbę, najlepiej stosując jedną z metod opisanych krok po kroku w dalszej części artykułu.

Oczywiście nie oznacza to, że nauki nie można zacząć wcześniej. Wiele zależy od dziecka, niekiedy już nawet 3-latki są gotowe, aby zacząć je stopniowo uczyć wiązania obuwia. Pamiętaj też o cierpliwości. Natomiast eksperci zgodnie uważają, że najlepszy okres nauki tej czynności, to gdy dziecko ma od 4 do 6 lat.

Jak przygotować się do nauki wiązania butów?

Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko wiązać buty? Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować się do tego wyzwania. Przed pierwszymi próbami warto wypróbować z dzieckiem tak zwane tablice manipulacyjne, które świetnie rozwijają psychomotorykę i zdolności manualne. Dzięki tego typu zabawkom pociecha może szybciej nauczyć się posługiwać sznurowadłami. Następnie możesz rozpocząć ćwiczenia na bucie swoim lub pociechy. Ważne jest jednak, aby obuwie miało odpowiednie sznurówki. Do nauki warto wybrać klasyczne płaskie sznurowadła wykonane z bawełny. Zalecamy unikać sznurówek woskowanych, które zazwyczaj mają śliską powierzchnię, co będzie znacznie utrudniać utrzymanie ich w dłoni.

Co jeszcze warto brać pod uwagę podczas nauki wiązania butów? Otóż ciekawym pomysłem jest także wybranie sznurowadeł w różnych kolorach, aby nieco urozmaicić zabawę. Oczywiście do nauki wiązania najlepiej przygotować but, ale alternatywą może być także własnoręcznie wykonany szablon do wiązania. Jak go zrobić? Wystarczy wyciąć ze sztywnego bristolu kształt przypominający but wraz z dziurkami imitującymi otwory na sznurowadła. Podczas robienia szablonu warto zachęcić dziecko do pomocy!

Sprawdź również: Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Jak wiązać buty krok po kroku metodą ,,na króliczka”?

Naukę wiązania butów najlepiej rozpocząć od sposobu ,,na króliczka”. Bardzo dobrze radzą sobie z nim młodsze dzieci. Na czym dokładnie polega ta metoda? Otóż pierwszym krokiem jest skrzyżowanie ze sobą obu sznurówek. Następnie wybraną z nich trzeba przełożyć pod sznurowadłami i zacisnąć — tak, aby powstał supełek, czyli inaczej mówiąc głowa króliczka. Kolejnym krokiem jest zrobienie ze sznurówek króliczych uszu. Później należy je ze sobą skrzyżować (tak jak wcześniej sznurówki) i analogicznie przełożyć jedno z uszek pod sznurowadłami. Teraz wystarczy zacisnąć oba królicze ,,uszka” i gotowe!

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Wypróbuj opowieść o myszkach!

Nieco inną, choć podobną metodą jest wiązanie butów, podążając za opowieścią o myszkach. Jak to zrobić krok po kroku? Oto nasz szybki poradnik:

1. Na początku należy chwycić obie sznurówki, które w tej opowieści są ogonkami myszek. Następnie trzeba je ze sobą skrzyżować.

2. Kolejnym krokiem jest zwinięcie sznurowadła w oczko i przełożenie przez nie drugiej sznurówki — w opowieści ten etap oznacza, że myszka chowa się do dziurki. Następnie trzeba zawiązać supełek.

3. W trzecim kroku tworzymy pętelkę z końcówki sznurowadła (jedna z ,,myszek’’ wystawia uszko), a następnie otaczamy ją drugim sznurowadłem, również robimy pętelkę i wypychamy ją przez otwór z pierwszego sznurowadła (w opowieści druga myszka otacza pierwszą i też wystawia uszko).

4. Na koniec zaciskamy sznurowadła — na tym etapie opowieści kot łapie myszki za uszka.

Przeczytaj też: Jak i kiedy uczyć dziecko czytać i pisać?

O czym musisz pamiętać, ucząc dziecko wiązania butów?

Ucząc dziecko wiązania butów, musisz przede wszystkim być cierpliwy. Pamiętaj, aby co najmniej kilka razy pokazać maluchowi, jak krok po kroku należy sznurować obuwie. Ważne jest przy tym, by dziecko stanęło obok Ciebie — dzięki temu może obserwować Twoje kolejne ruchy z tej samej perspektywy. Istotne jest również, aby każdą możliwą okazję wykorzystywać do ćwiczeń.

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? — podsumowanie

Naucz swoją pociechę wiązać buty, cierpliwie wyjaśniając jej kolejne kroki sznurowania. Wykorzystaj do ćwiczeń dziecięce obuwie z klasycznymi, płaskimi sznurowadłami. Pamiętaj, że nauka wiązania powinna być dla malucha przyjemnością, dlatego musi mieć formę zabawy. Nagrodą za nauczenie się sznurowania może być wspólny zakup trampek lub obuwia sportowego. Szeroki wybór wiązanych butów znajdziesz w 5.10.15. — zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły