Bezpieczne wakacje z 5.10.15. – pobierz e-booka!

Wczoraj odbyła się kolejna konferencja Akademii 5.10.15., którą tym razem poświęciliśmy tematowi bezpieczeństwa dzieci – w podróży, w wodzie, w internecie. To przedwakacyjne spotkanie było kulminacją akcji informacyjnej dla rodziców „Bezpieczne wakacje z 5.10.15.”. Właśnie z tego wpisu możecie pobrać zapowiadanego przez nas darmowego e-booka, w którym zebraliśmy materiały poświęcone bezpieczeństwu dzieci w okresie wakacyjnym przygotowane właśnie przez ekspertów będących uczestnikami spotkania. Gościem specjalnym konferencji była Kamila Szczawińska, a swoją wiedzą podzielili się także przedstawiciele partnerów spotkania – Rzecznik Prasowy Stołecznego WOPR Michał Czernicki i specjalista ds. edukacyjnych w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Małgorzata Ćwiek, a także dr Łukasz Durajski – pediatra, lekarz medycyny podróży, bloger i autor książki „Zdrowie Twojego dziecka”. Wydarzenie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. – Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Podczas spotkania Kamila Szczawińska opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z podróżowaniem z dziećmi. Zdradziła, że jeżdżąc po świecie jako modelka czuła się bardzo samotna i dopiero podróże z Kaliną i Julkiem okazały się dla niej ekscytujące, bo dzieci zwracają uwagę na szczegóły, których my- spieszący się dorośli- nie zauważamy. Doradziła, żeby przed wyjazdem nauczyć swoje pociechy chociaż kilku podstawowych słów w obcym języku, a także, by zrezygnować z nadmiaru bagażu, bo zazwyczaj większość niezbędnych rzeczy możemy kupić na miejscu, a najlepszymi zabawkami okazują się np. patyk, muszla czy kamyk.

Dr Łukasz Durajski zdradził, jakie niebezpieczeństwa medyczne mogą czyhać na nasze dzieci w podróży i opowiadał jak sobie z nimi skutecznie radzić. Poruszył temat poparzeń słonecznych i tego, że nigdy nie możemy wychodzić z dzieckiem na słońce bez filtra 50 SPF. Podzielił się swoją wiedzą na temat ukąszeń przez owady, zatruć pokarmowych i przeziębień spowodowanych nadmiernym korzystaniem z klimatyzacji. Uczulił na to, żeby pamiętać o jej oczyszczaniu i odgrzybianiu raz do roku. Polecił także wizytę u swojego pediatry przed urlopem, szczególnie tym w egzotycznym kierunku, gdyż warto odpowiednio się do niego przygotować od strony medycznej.

dr Łukasz Durajski i Kamila Szczawińska

Rzecznik prasowy Stołecznego WOPR Michał Czernicki powiedział, że z roku na rok coraz więcej jest utonięć, także wśród dzieci. Największym problemem polskich kąpielisk oraz obszarów znajdujących się nad wodą jest brawura i alkohol, ale nierzadko także brak opieki nad swoimi pociechami, a trzeba pamiętać, że za jej nienależyte sprawowanie policja może nałożyć karę. Warto uświadomić dziecko, że zawsze musi być w zasięgu wzroku rodziców, a także, że samo kategorycznie nie może zbliżać się do wody, bo w każdym momencie może dojść do tragedii. Wbrew ogólnej opinii, dziecko tonie w ciszy, więc zachowanie czujności to podstawa i nasz obowiązek. Przedstawiciel WOPR-u zalecił, aby dzieci miały zapisane na opasce na ręku numery telefonu do swoich rodziców, co bardzo ułatwia ich odnalezienie w sytuacji zaginięcia dziecka.

Małgorzata Ćwiek podzieliła się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie- przecież nie każdy wyjedzie na wakacje, a tę większą ilość czasu wolnego spędzi właśnie w sieci. Opowiedziała o niebezpieczeństwach, które czyhają na nasze dzieci w wirtualnym świecie oraz zdradziła zasady, które mogą uchronić maluchy przed niebezpieczeństwami. Rodzicu, zawsze, gdy niepokoisz się o swoje dziecko lub potrzebujesz porady możesz zwrócić się do konsultantów telefonu dla rodziców i nauczycieli m.in. w sprawie bezpieczeństwa dzieci w sieci, dzwoniąc pod numer 800 100 100.

dr Łukasz Durajski, Małgorzata Ćwiek, Michał Czernicki

Małgorzata Ohme, która prowadziła całe spotkanie i rozmawiała z gośćmi, opowiedziała uczestnikom o psychologicznym aspekcie podróżowania z dziećmi. Jej zdaniem, wszystkie obawy związane z podróżowaniem dzieci tak naprawdę są obawami rodziców. Ponadto jesteśmy nieustannie poddani presji społecznej, która mówi: „Dbaj o dziecko, nie pozwól mu zrobić krzywdy” – i tak naprawdę tu znajduje się źródło naszych lęków. Nie sama podróż, która będzie przecież fantastyczną przygodą, tylko czy my sprawdzimy się w niej jako rodzice. A przecież wiadomo, że dla każdego rodzica najważniejsze jest bezpieczeństwo jego dziecka – także w trakcie podróży. Nie bójcie się, jedźcie, zaufajcie sobie i własnej intuicji, przestrzegając oczywiście podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których rozmawialiśmy w trakcie konferencji Akademii 5.10.15.

Małgorzata Ohme, Kamila Szczawińska

CHCESZ, ABY TWOJE DZIECKO BYŁO BEZPIECZNE W CZASIE WAKACJI? POBIERZ DARMOWEGO E-BOOKA >> „Bezpieczne wakacje z 5.10.15.”!

Total
0
Shares
3 komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły