Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Twoje dziecko ma problem z opanowaniem tabliczki mnożenia? Nie martw się — dzięki kilku prostym sposobom uda Ci się nauczyć pociechę podstawowych zasad! Pamiętaj, że wspólna nauka powinna być dla malucha przyjemnością, dlatego najlepiej postawić na ćwiczenia, które przypominają zabawę. Poznaj sprawdzone metody na szybkie opanowanie tabliczki mnożenia!

Podstawowe zasady tabliczki mnożenia co musi wiedzieć Twoje dziecko?

Zanim zaczniesz z dzieckiem ćwiczyć konkretne działania na mnożenie cyfr, koniecznie musisz zapoznać je z podstawowymi zasadami mnożenia. Przede wszystkim należy uświadomić dziecko, że wynik mnożenia jakiejkolwiek cyfry przez zero będzie wynosić zero. Kolejna zasada dotyczy przemienności mnożenia zmiana kolejności cyfr daje ten sam wynik, czyli nieważne, czy mamy 3×2, czy 2×3, wynikiem jest zawsze 6. Z kolei przy mnożeniu przez 10 wynik otrzymujemy, dopisując zero do cyfry mnożonej. Dziecko powinno także wiedzieć, że przy mnożeniu przez 1 otrzymujemy tę samą cyfrę. Ważna zasada dotyczy również mnożenia przez 9 w tym przypadku suma cyfr w iloczynie zawsze wynosi 9. Oczywiście powyższe zasady zawsze należy tłumaczyć na konkretnych przykładach. Warto też ćwiczyć z dzieckiem rymowanki dotyczące okrągłych iloczynów – przykładowo, 5×5 to 25, a 6×6 to 36.

Oto popularne sposoby nauki tabliczki mnożenia!

Mnożenia można nauczyć się na wiele sposobów, dlatego też poniżej opisujemy najpopularniejsze sposoby na szybkie utrwalenie tej ważnej umiejętności!

Tabliczka mnożenia – jak nauczyć dziecko mnożyć przez 9?

Jednym z popularniejszych sposobów nauki tabliczki mnożenia przez 9 jest metoda liczenia na palcach, bardzo prosta do opanowania. Na początku należy ponumerować palce dziecka, zaczynając od najmniejszego palca lewej dłoni, do najmniejszego palca prawej dłoni. Ważne jest przy tym, aby pociecha trzymała dłonie przed sobą grzbietem do góry. Warto co najmniej kilka razy przećwiczyć z dzieckiem tę metodę na konkretnych działaniach. Jak to dokładnie wygląda? Otóż przy działaniu 9 x 4, dziecko musi zgiąć palec oznaczony ,,4’’ i odczytać wynik liczba palców po lewej stronie zgiętego palca oznacza części dziesiętne (3), a po prawej jedności (6). W ten sposób otrzymujemy wynik 36.

Mnożenie cyfr powyżej 5 na palcach – na czym polega?

Palce warto także wykorzystać w przypadku działań mnożenia cyfr większych od pięciu, ponieważ te działania wielu dzieciom sprawiają problem. Jak to zrobić? Otóż każda z dłoni ma 5 palców. Wystawiamy dłonie przed siebie i jako przykład weźmy działanie 7×6. Na jednej dłoni odliczamy 6 i 7, czyli zginamy dwa palce, a na drugiej 6, czyli jeden palec. Zgięte palce są naszymi dziesiątkami, a więc mamy 30, natomiast pozostałe mnożymy i mamy 4×3, czyli 12. Wynik to 42. Warto testować na wielu przykładach, z pewnością Twoje dziecko szybko opanuje tę metodę!

Tabliczka mnożenia – nauka z wykorzystaniem skojarzeń

Czy wiesz, że mnożenia można nauczyć się dzięki skojarzeniom? Wystarczy nadać cyfrom konkretny wygląd, na przykład zwierzątek lub przedmiotów, a następnie tworzyć z ich udziałem najróżniejsze historie. Dzięki opowieściom dziecko oswaja się z działaniami — i w efekcie łatwiej jest mu zapamiętać, na czym dokładnie polegają. Warto podkreślić, że tę metodę zaleca między innymi Moskiewski Instytut Nowoczesnego Kształcenia. Na czym dokładnie ona polega? Na początku należy nadać cyfrom konkretne skojarzenia. Przykładowo, 8 może być bałwankiem, 2 — piłką, 1 — wężem, a 6 — kotkiem. W tej historii dwa bałwanki będą grały w piłkę (czyli wykonujemy działanie 8×2), a rozgrywkom będzie kibicował wąż i kotek, skoro nadaliśmy im wartość 1 oraz 6, to łączymy je, co nam daje 16. A zatem 8×2 będzie wynosić 16.

Ćwiczenie mnożenia za pomocą kostki

Jeśli Twoje dziecko opanuje już podstawy mnożenia, możesz zaproponować wspólną zabawę z kostkami do gry. Niezbędne będą do tego dwie kostki oraz kartki i coś do pisania. Na początku każdy gracz musi zapisać w pionowej kolumnie cyfry od 1 do 10 razem ze znakiem mnożenia. Następnie uczestnicy po kolei rzucają kostką (każdy rzuca sam dla siebie) — liczba oczek jest zapisywana obok znaku mnożenia, tworzy się w ten sposób losowe działanie matematyczne. Gracze wpisują swoje wyniki, a po dziesięciu rundach są one sumowane. Zwycięzcą jest osoba, której udało się uzyskać najwyższy wynik dzięki swoim rzutom. Aby cała gra była dla dziecka bardziej emocjonująca, warto przygotować dla wygranych cukierki lub inne słodkości.

Matematyczne memory — sposób na naukę tabliczki mnożenia

Nauka mnożenia dla dzieci bywa naprawdę dużym problemem, szczególnie jeśli rzadko ćwiczą w domu liczenie. Warto zatem jak najczęściej zachęcać pociechę do rozwiązywania działań matematycznych — najlepiej oczywiście poprzez zabawę! Możesz zdecydować się na nietypową odsłonę gry typu memory — to sprawdzony sposób na naukę tabliczki mnożenia i zarazem utrwalenie dotychczasowych umiejętności. Wystarczy przygotować kartoniki z działaniami oraz z wynikami tych działań. Następnie należy odwrócić je grzbietem do góry — tak jak w klasycznej grze memory. Jeśli chcesz ułatwić dziecku grę, ważne jest, aby po jednej stronie ułożyć kartoniki z działaniami, a po drugiej — z wynikami. Natomiast przy zaawansowanym poziomie można karty wymieszać. Zabawa polega na odsłanianiu po jednej karcie z każdej grupy i sprawdzaniu, czy wynik pasuje do działania. W ten sposób dziecko nie tylko ćwiczy liczenie, ale także trenuje zapamiętywanie. Wygrywa ta osoba, która odkryje najwięcej par.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Podsumowanie

Tabliczka mnożenia nie musi być trudna do opanowania! Dzięki wspólnej zabawie szybko nauczysz dziecko liczyć. Pamiętaj, aby zawsze cierpliwie tłumaczyć kilkulatkowi zasady wybranej przez Was matematycznej rozgrywki lub mnożenia na palcach. Wiele gier edukacyjnych, takich jak memory z mnożeniem, zrobisz samodzielnie. Co więcej, w 5.10.15. znajdziesz niezbędne artykuły papiernicze do ich wykonania, a także najróżniejsze gry edukacyjne zachęcające do nauki matematyki. Zapoznaj się z pełną ofertą i zastanów się, która propozycja najbardziej spodoba się Twojemu dziecku.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły