Mama w świecie cyfrowym: przychodnia internetowa

Mamy chętnie korzystają z doświadczenia innych mam piszących na blogach i forach, czytają w internecie artykuły popularnonaukowe o zdrowiu. Coraz popularniejsze wśród mam są także przychodnie internetowe. Jak i kiedy korzystać z pomocy lekarza online?

Jeśli przynajmniej raz zdarzyło Ci się wisieć na telefonie 20 minut, aby zapisać dziecko do lekarza, doskonale wiesz o czym mowa. Badania wskazują, że w chorobie, około siedmiu na dziesięciu korzystających z sieci szuka informacji na temat obserwowanych dolegliwości w internecie. To naturalne, że w dobie tak łatwego dostępu do informacji chcemy pogłębiać swoją wiedzę, żyć świadomie, odpowiedzialnie dbać o zdrowie swoje i swoich dzieci.

Kiedy mama trafia do przychodni internetowej?

Nie zaskakuje fakt, że większość zainteresowanych zdrowiem w sieci to kobiety – zwykle to kobiety troszczą się o zdrowie swoje i całej rodziny. Konsultacje pediatryczne stanowią około 12% wszystkich zdalnych konsultacji specjalistycznych. Pediatria to trzecia z najczęściej odwiedzanych poradni w przychodni online. Rodzice konsultują się z lekarzem za pomocą środków komunikacji na odległość, najczęściej gdy:

  • Potrzebują szybkiej porady, na przykład późno wieczorem lub w nocy – 46%
  • Nie mają dostępu do specjalisty, lub nie mają zaufania lekarza np. mieszkając za granicą – 34%
  • Chcą uzyskać drugą opinię lekarza – 14%

Około 85% rodziców jest usatysfakcjonowanych uzyskaną podczas zdalnej konsultacji pomocą, a aż 82% deklaruje najwyższą ocenę w skali 1-3.

Zamiast wizyty w gabinecie?

Do przychodni internetowej wchodzą mamy zaraz po porodzie, gdy trudno im zorganizować wyjście z domu lub nie chcą narażać maluszka na wizytę w przychodni pełnej chorych dzieci. Często deklarują one, że objawy jakie obserwują nie wydają się być groźne, pytają na wszelki wypadek. Rodzice konsultują online wyniki badań dzieci lub uzyskują drugą opinię medyczną, aby potwierdzić diagnozę. Duża część rodziców pyta lekarza online o dawkowanie leków, co wskazuje na to, że jest już po wizycie u lekarza i otrzymała zalecenia lub receptę na lek.

Aktualnie powszechnie dostępna jest już e recepta. Po konsultacji online pacjent otrzymuje sms z kodem i to z nim udaje się do apteki. To bardzo wygodne bo sms można łatwo przesłać zaufanej osobie, która szybko zrealizuje dla nas e receptę, bez przekazywania sobie papierka z rąk do rąk. Elektroniczna recepta jest też ważna dłużej, bo nawet przez 365 dni z zastrzeżeniem kilku wyjątków, takich jak antybiotyki (7dni) czy preparaty immunologiczne, głównie wytwarzane indywidualnie dla pacjenta (120 dni).

Gdzie szukać lekarza online?

Na forach uzyskamy bardzo uogólnione informacje, a przecież każdy z nas jest inny. Wynik badania, który jednej osobie będzie niósł niezbyt pozytywne prognozy, dla innej, w powiązaniu ze specyficznymi parametrami lub wcześniejszymi wynikami, będzie całkiem naturalny.

Informacje na temat zdrowia online najlepiej pozyskiwać:

  • bezpośrednio u lekarza – najlepiej podczas indywidualnej konsultacji;
  • po przeprowadzeniu wywiadu medycznego (automatycznego lub osobiście), uzupełnieniu karty zdrowia – często pozornie nie związane z obserwowanymi objawami i pomijane w rozmowach na forum informacje mogą wnieść wiele do konsultacji;
  • w podmiocie leczniczym – to nie tylko duże sieci i kliniki medyczne, coraz więcej małych, prywatnych podmiotów posiada wpis do rejestru podmiotów leczniczych i dysponuje technologią pozwalającą na bezpieczne i zgodne z zasadami prowadzenia dokumentacji medycznej świadczenie zdalnych konsultacji medycznych.

Artykuł napisany we współpracy z:

Przychodnia Internetowa eDoktor24.pl Sp. z o.o. – www.eDoktor24.pl

Dane statystyczne:

CBOS „Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków”, październik 2016.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły