Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

„Moje dziecko nie chce mówić”,  „Moje dziecko wyciąga rękę, a nie chce nic powiedzieć”, „Moje dziecko mruczy i piszczy, a nie powie żadnego słowa. Jest bardzo uparte i szybko wpada w złość”, „Moje dziecko mówi bardzo niewyraźnie”. To tylko kilka zdań, które słyszę od mam dzieci pojawiających się w moim gabinecie.

Słyszysz często, że dwulatek ma czas na to, żeby zacząć mówić. Masz czekać… Przyjdzie samo… Nie martw się, ono jest takie szybkie i nerwowe, pewnie przyjdzie czas. Taką informację  otrzymujesz ze strony otoczenia. Otóż nic bardziej mylnego. To Ty Droga Mamo czytasz w swoim dziecku jak w otwartej księdze. Przechodzisz przez trud wychowania, wkraczasz na kolejne etapy, oczekujesz kolejnych milowych kroków w rozwoju. To cudowny czas. Mówisz do dziecka, obserwujesz  jego twarz i mimikę, cieszysz się z pierwszych odwzajemnionych uśmiechów. Rozpoznajesz każdy wydawany przez nie sygnał już od okresu niemowlęctwa.


W rozwoju mowy dziecka przychodzi czas kiedy chcemy usłyszeć z jego ust dźwięki, pierwsze słowa. W tej sytuacji Twoja intuicja ma kluczowe znaczenie i musisz jej ufać. Jeśli czujesz, że trzeba się skonsultować z profesjonalistą, nie czekaj. Lepiej rozpocząć działania wcześniej niż czekać aż sytuacja sama się rozwiąże, a wady wymowy utrwalą się na tyle mocno, że terapię trzeba będzie zaplanować długofalowo.

Pamiętaj, że Twoje dwuletnie dziecko chce uczestniczyć czynnie w komunikacji. Chce z Tobą rozmawiać, próbuje Ci powiedzieć czego chce w danym momencie, co mu się podoba, a co nie. Dziecko, które nie mówi, nie może wyrazić siebie, musi zatem znaleźć inny sposób ekspresji. Czasem są to gesty, a czasem zachowania, które określamy mianem „trudnych”. Są to niekiedy przejawy agresji w stosunku do innych dzieci czy bliskich osób. Często występujące w momencie włączenia dziecka w grupę rówieśniczą, w której większość stanowią mówiące już dzieci. Wtedy nasze dziecko czuje się samotne, nie może bowiem wyrazić chęci posiadania np. zabawki czy książeczki i rozwiązuje problem siłowo lub zamyka się w sobie. Spróbuj wyobrazić sobie sytuację, że wyjeżdżasz za granicę i nie znasz języka. Zostają Ci tylko gesty, rozżalenie i ogromna bezradność, kiedy chcesz
o coś zapytać. Jako dorosła osoba kontrolujesz swoje zachowanie, ale małe dziecko wybuchnie bardzo szybko lub zrezygnuje i zamknie się w sobie. W szczególności to, które nie mówi. Na co dzień zauważamy tylko czubek tej góry, ale specjalista będzie dochodził do przyczyny problemu.

Dlatego podaję kilka niepokojących objawów, które pomogą Ci w obserwowaniu zachowań komunikacyjnych Twojego dziecka:

– jeśli zaobserwowałaś, że gaworzenie Twojego dziecka w okresie niemowlęcym było dosyć skąpe;

– jeśli niemowlę nie reaguje na mamę, nie wodzi za nią wzrokiem;

– jeśli 12-miesięczne niemowlę nie wypowiada pierwszych prostych słów : mama, tata, daj, am;

– jeśli 12-miesięczne niemowlę nie próbuje wydawać odgłosów dźwiękonaśladowczych mi.n miau, hau, pipi;

– jeśli 24-miesięczne dziecko nie próbuje łączyć elementów typu: mama am (jeść), tata da (daj), da pi (daj pić), bobo aaa (śpi);

– jeśli obserwujesz, że Twoje dziecko nie reaguje na głośne odgłosy, nie odwraca się w kierunku źródła dźwięku;

– jeśli dostrzegasz problemy z gryzieniem, żuciem czy połykaniem;

– jeśli dwulatek ciągnie Cię w kierunku przedmiotu, który chce otrzymać, a nie towarzyszy temu żaden dźwięk;

– jeśli trzylatek nie wymawia głosek k i g;

– jeśli czterolatek wsuwa język pomiędzy zęby podczas wymowy głosek syczących;

– jeśli pięciolatek nie próbuje prawidłowo wymawiać głosek sz, ż, cz, dż;

– jeśli sześciolatek nadal ma problemy z wymową głoski r.

To tylko nieliczne przykłady, na które zwrócisz teraz swoją uwagę.

Pamiętaj, że lepiej wcześniej skonsultować się i wiedzieć jak postępować ze swoim dzieckiem niż przeoczyć dobry moment do rozpoczęcia oddziaływań logopedycznych. Konsultacja logopedy będzie odpowiedzią na Twoje pytania i wątpliwości. Oszczędzi to stresu Twojemu dziecku i Tobie. Pomóż mu. Ono chce Ci o wszystkim opowiedzieć…

Magdalena Fałek- szczęśliwa mama, neurologopeda, logopeda medialny, lektor, wykładowca

Grupa Medyczna Vertimed + 02-796 Warszawa ul. Bronikowskiego 55 tel. 22 405 63 75

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły